VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Azylanti si dělají řidičáky

Pasov - Snem Mohamada Alibrahima (27) bylo již za jeho života v Sýrii stát se kurýrem. Teď při pobytu v Bad Griesbachu svou touhu uskutečňuje – měsíc navštěvuje v Pasově autoškolu s doplňkovými předměty, které jsou předpokladem pro toto zaměstnání.

27.1.2017
SDÍLEJ:

Azhar se svým učitelem.Foto: Deník/repro PNP

Je jedním z asi 10 000 běženců, kteří se v uplynulých třech měsících přihlásili do německých autoškol, říká v PNP předseda Spolkové jednoty svazů autoškol Gerhard von Bressensdorf. Důvodem explozivního nárůstu jsou podle něho zkušební podklady v arabštině, které vyšly v říjnu. Jen ve škole v Pasově je kromě Alibrahima ještě 15 arabských žáků, ale ne každému se daří – mnozí mají velmi nízké vzdělání a další obtížně drží krok s rychlostí výuky, dodává pasovský list.

Chtějí aspoň 1500 eur

Také Rakušané diskutují o minimální mzdě. Odborářský svaz Vida, který zastupuje zaměstnance hlavně z oblastí turistiky, služeb a přepravy, požaduje nejméně 1500 eur hrubého měsíčně pro každého pracujícího na plný úvazek.
Pod touto hranicí je 18 ze 70 kolektivních smluv, které Vida sjednala. „Každý osmý v privátním zaměstnání vydělává příliš málo," říká šéf hornorakouského svazu Helmut Woisetschläger. „Podle oficiální statistiky vydělává v celém státě více než 350 000 pracujících méně než 1500 eur hrubého," dodává deník OÖN s tím, že hranice ohrožení chudobou je 1163 eur.

V Bavorsku práce dost

Počet zaměstnaných v Bavorsku loni dosáhl rekordu – meziročně stoupl o 1,3 procenta na zhruba 7,37 milionu. Od roku 2010 přibylo lidí, kteří měli práci, téměř 600 000 (+8,8 procenta). V Bavorsku tak za šest let vznikla skoro čtvrtina všech nových pracovních míst v SRN.
Víc mrtvých narkomanů
V Rakousku zemřelo v roce 2015 na přímé následky konzumu drog 153 lidí. Rok předtím to bylo „jen" 122. Potěšující je klesající počet mladistvých kuřáků. Během posledních deseti let se počet patnáctiletých holdujících cigaretám zmenšil téměř o polovinu, uvádí OÖN.

Hasiči zachránili netopýry

Plný košík netopýrů.

Hasiči z Landshutu zachránili na žádost městského úřadu ochrany přírody kolem 80 mladých netopýrů před smrtí chladem, uvedla PNP. Zvířata se usadila ve třetím podlaží kancelářské budovy ve vnitřním městě mezi betonovou stěnou a fasádovou přizdívkou a hrozilo jim, že zmrznou. „Pozorní občané upozornili na zvláštní ,pípání´ v oblasti budovy a spolupracovníci úřadu začali zdroj hledat. Když našli netopýří skrýš, spustili záchrannou akci," píše PNP.
V korbě výsuvného žebříku se jeden z hasičů a odborník z úřadu ochrany vydali do výšky a během hodiny vytahali ze štěrbiny na 80 mladých netopýrů. Někteří z nich už nežili, o ostatní se postarali zkušení ochránci.

Přibývá antisemitských útoků

Loni bylo v Bavorsku registrováno 176 protižidovských trestných činů, oproti roku 2015 o 33 procent víc, píše PNP. Ve 162 případech přiřazuje policie tyto útoky pravicovým extremistům. Jedenáct činů spáchali cizinci.
Ve 115 věcech byly skutky extremistů posouzeny jako rasistické útoky proti skupině obyvatelů, 19 obviněných je stíháno za užívání protiústavních gest a symbolů. V popisu skutků jsou ale i těžké násilné delikty, vyhrožování, poškozování cizí věci, ublížení na zdraví s následkem smrti a vražda.

Zoo s 19 000 zvířaty

Mnichovská zoo Hellabrunn má téměř 19 000 zvířat – přesně 18 992, jak ukázala inventura ke konci roku. Je tu 758 druhů, mezi nimi i některé silně ohrožené. Vedení zahrady připomíná, že inventura není bezproblémová, protože ne každý druh je stejně „kooperativní" - zatím co pět slonů je rychle spočítáno a zváženo, .netopýři nepřetržitě kmitají ve své jeskyni. Jejich počet, stejně jako u dalších „neposedů", je tedy odhadován. Tučňáci se ale v mase neskryjí, protože musí být jednotlivě zváženi.
Hellabrunn patří podle vlastních údajů k pětici největších zooparků v Německu. Větší je například berlínská zoo. Lipská má více druhů, celkově ale méně zvířat, v Kolíně je to naopak, dodává PNP.

Český tahač nedobrzdil

Ve čtvrtek narazil český tahač s cisternou na návěsu v Leondingu na silnici B139 do rakouské sanitky a dalšího osobního vozu. Jak popsaly OÖN, na světelné křižovatce musel 34letý rakouský řidič vzhledem k dopravní situaci rychle brzdit. Za ním jedoucí 22letý řidič sanitky musel rovněž dupnout na brzdu a vyvedl svůj vůz do levé poloviny vozovky, kde zůstal stát. 52Letý Čech za nimi už tahač neubrzdil a narazil do obou vozidel před ním. Řidič sanitky, jeho 18letá kolegyně a 77letý pacient utrpěli neupřesněná zranění a byli transportováni do nemocnice.

Autor: Vladimír Majer

27.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prezident České republiky Miloš Zeman s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou při návštěvě Jihočeského kraje na tiskové konferenci v Třeboni.

Hejtman poděkoval prezidentovi Zemanovi

Ve věku nedožitých 94 let zemřela v Praze Eva Valentová, dlouholetá sólistka sopranistka opery Jihočeského divadla.

Odešla sólistka opery Jihočeského divadla

Josef Jandač vzpomíná na Budějovice rád, teď sem přivezl národní hokejový tým

České Budějovice – Největší událost v historii hokeje na jihu Čech je tady. Ve čtvrtek začínají úvodním duelem Česká republika – Finsko (18.30) v Budvar aréně České hokejové hry Carlson Hockey Games. Náš národní tým povede trenér Josef Jandač, jenž v minulosti v Českých Budějovicích úspěšně působil a strávil zde čtyři roky. „A rád na ně vzpomínám," usměje se.

V Motoru pokračuje elitní formace, naopak končí Vak, Hřebejk, Škoda a Fronk

České Budějovice – Ještě neuplynul ani týden od konce sezony a hokejisté ČEZ Motoru již pomalu začínají formovat kádr pro příští sezonu, kterou bohužel odehrají opět ve WSM lize. Několik hráčů v klubu pokračovat nebude, ale formace, která byla v baráži nejproduktivnější: Chovan – Pajič – Čermák, bude na jihu Čech působit i nadále.

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

AKTUALIZUJEME

Kamion skončil ve stoce

Kubova Huť - Ranní nehoda kamionu u Kubovy Huti zaměstnala i profesionální hasiče z Vimperku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies