VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Betlémské světlo už dorazilo k sousedům

Linec - Betlémské světlo je v Evropě. V jeskyni, v níž se měl Kristus narodit, je zapálil jedenáctiletý chlapec z Jeruzaléma a předal je Güntheru Hartlovi, vedoucímu této akce rakouské televize ORF. Letadlem AUA světýlko přeletělo do Lince a ve středu bylo předáno 13leté Christině Maderové ze St. Oswaldu, žákyni katolické soukromé školy Marianum ve Freistadtu.

29.11.2012
SDÍLEJ:

Rozdá betlémské světlo.Foto: Deník/repro

Ta byla vybrána jako letošní „dítko betlémského světla" pro své mimořádné sociální angažmá -  se dvěma spolužačkami se stará o dvě kamarádky s down-syndromem a tráví mnoho času také s 11letou sousedkou, rovněž postiženou. Za to jí byla letos udělena cena Complemento svazu civilních invalidů.

„Vánoční světlo míru z Betléma svítí už 26 let jako vánoční zvyk ORF Horní Rakousy v celé Evropě," uvádí OÖN.

Prodělají na českých fotbalistech?

Rakouské fotbalové kluby dostávají v těchto dnech poštu z finančních úřadů. „Mají v hledáčku zahraniční hráče," píše linecký deník OÖN. „Týká se to obzvlášť Mühlviertlu,  protože tady díky blízkosti hranic hrají v mnoha týmech hráči z Čech. Zájem berňáku míří především na ty fotbalisty, kteří jako pendleři dojíždějí do Rakouska jen k tréninkům a zápasům, ale bydlí v České republice. Pokud odměna od klubu míří k hráči nebo trenérovi, podléhá v Rakousku povinnosti daně z příjmu. Zaměstnavatelem je přitom příslušný klub. Výše daně je stanovena zvláštním předpisem a obnáší 20 procent platu. Mnoho funkcionářů si dosud myslelo, že tyto příjmy českých hráčů spadají do odčitatelné položky, jako je tomu u hráčů domácích. Těm se nedaní 540 eur za měsíc jako paušálů cestovních nákladů."

„Dosud jsme to takto brali. Problémem teď je, že my musíme daň odvést zpětně. Nejde jen o nás, ale i o některé kluby první ligy," říká v OÖN pokladník jednoho z klubů.  Jeden předseda uvádí, že mají doplatit finančnímu úřadu 2000 až 10 000 eur. „To je z běžného rozpočtu neufinancovatelné," tvrdí.

Finanční ředitelství sdělilo OÖN, že situace je komplikovaná dohodou s českou stranou o zabránění dvojího zdanění, a vzhledem ke složitosti otázky doporučuje rakouským klubům obrátit se s jednotlivými případy na daňové poradce. Každopádně je prý jedno, jakou formou jsou peníze hráčům vypláceny, zda jako mzda, honorář, cesťák, náhrady nákladů či diety, povinnost danit je vždy. „Ve finančním úřadě nikdo nechtěl potvrdit, že se zaměřili právě na kluby s hráči ze zahraničí," uvádí list.

Dodává, že u hráčů z ciziny ovšem mohou kluby uplatnit zaměstnanecké cestovní výdaje. Mohou vykazovat až 60 eur denně a 540 eur měsíčně a z těchto částek dostanou odpovídají část daně ze mzdy zpět. To je ale praxe, k níž se oddíly málokdy uchylují.

Pozor na punč!

Zaměstnanecká komora v Horních Rakousích testovala svařák a punč na stáncích na ježíškovských trzích na Hlavním náměstí a ve Volksgarten. „Zjistila, že obsah alkoholu a kalorií v těchto nápojích je někdy až hrozivě vysoký," napsaly OÖN. Dvě deci punče stojí letos podle zjištění komory mezi 2,50 a 3,70 eura, svařené víno mezi 2,56 a 3,50 eura. Proti loňsku je to zdražení o 12, resp. o 7 procent.

U svařáků zkoušky ukázaly obsah alkoholu mezi 6 a 9,1 procenta, ve víně 6,3 až 10,4. „Pro sedmdesátikilového muže to matematicky znamená, že po vypití dvou deci svařáku může mít přes 0,6 promile, 55kilogramová žena po jednom nápoji i 0,5 promile," píše list.

Až na výjimky neslazených nápojů je ve dvou deci punče nebo svařáku mezi třemi až osmi kostkami cukru. Jeden takový nápoj „o sedmi kostkách" s 10,4 procenty alkoholu představuje zhruba 184 kcal. To odpovídá půllitru pšeničného ležáku, zmiňují OÖN a dodávají trochu osvěty. Slovo punč  pochází z hindského „panch", tedy „pět". V Indii se už před staletími pil nápoj zhotovený z pěti složek – rýžové kořalky, cukru, citronové šťávy, koření a vody. Do Evropy jej přinesli  britští vojáci. Svařené kořeněné víno zase pili už ve starém Římě, jak ve své kuchařce třeba popisuje Apicius.

V roli námořníka na ponorce.Stalo se…

S tak odevzdanými slovy vzal německý herec Martin Semmelrogge (56) odsouzení na osm měsíců nepodmíněně úředním soudem v Norimberku. 17. dubna byl přistižen na dálnici při řízení bez řidičského oprávnění. Jeho španělský řidičák německé orgány neuznaly, musel jej odevzdat hned v soudní síni. „Semmelrogge se dostává před soudy za dopravní delikty opakovaně a v roce 2004 už za ně i seděl," píše deník PNP. Herec ke svému opakovanému stíhání  řekl, že už se stalo lidovým sportem. Papíry mu německý soud sebral předloni a on si po vypršení zákazu řízení zapomněl požádat o nové, podmíněné zkouškami. Letos v říjnu dostal za stejný přečin čtyři měsíce natvrdo, když soudkyně původně uloženou podmínku změnila kvůli nepříznivé sociální prognóze obviněného. Nový delikt přiznal, jel prý tehdy z Düsseldorfu do Salcburku za přítelkyní. Ke své situaci řekl, že musel odříci chystané angažmá v USA, má velké dluhy a žije z tisícovky eur hrubého. Až donedávna nebyl ani zdravotně pojištěn. Pobytu ve vězení prý chce využít k odpočinku po šesti letech pracovních honiček.

Semmelroggeho proslavil zejména film Ponorka z roku 1981 (na snímku).

Tak malá zpronevěra…

Policista z Deggendorfu, který vstrčil do vlastní kapsy pokutu 30 eur uloženou zahraničnímu řidiči kamionu a zfalšoval doklad, nemusí opustit řady policie. Bavorský správní soud v Mnichově zmírnil jeho původní trest na degradování. K odhalení přečinu došlo, protože řidič zapomněl své doklady v policistově voze a aby je získal zpátky, obrátil se na inspekci, které k vyhledání hlídky předložil zmíněnou svrzenku. Ta byla okamžitě odhalena jako falešná…

Policista dostal v trestním řízení peněžitý trest  4500 eur, po disciplinárním řízení pak byl propuštěn ze služby. Nejvyšší správní soud ale našel polehčující okolnosti – šlo o ojedinělé pochybení a výše zpronevěřeného obnosu byla v blízkosti škody nepatrné, píše PNP.

Autor: Vladimír Majer

29.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Ztratily se děti. Našly je kamery

České Budějovice – Obsluha městského kamerového systému vypátrala v sobotu pohřešované děti.

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

OBRAZEM: Už na Novohradsku rostou

Českobudějovicko - Stovky hub našli Vladimír Kumpoch a Iveta Zuklínová z Českých Budějovic,v okolí rybníka Žár na Novohradsku.

Rajčata si na sluníčku libují, jabloně trápí sucho

Českobudějovicko - Počasí letos ukazuje zahrádkářům dvojí tvář. Prospívá, ale i škodí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení