Jak nám řekla, určitě by tuto informaci od nás ocenila. „Na bolest hlavy trpím a nechci pořád polykat prášky," vysvětlovala Jana Beránková, která se zajímá i o léčbu přírodní cestou.

Proti migréně nejen jí lze doporučit například rostlinu zvanou kopretina řimbaba, která zabírá nejen na bolest hlavy, ale pomáhá i při léčení kloubů a páteře. Řimbaba má žlutobílé květy a svým zbarvením připomíná heřmánek. Na zahrádkách kvete od léta do pozdního podzimu. Zimu může přečkat také doma v květináči. Odolá však i menším mrazíkům.

Žvýkání listů

Účinné je především žvýkání listů kopretiny řimbaby. Stačí mít minutu v ústech dva až tři listy a úleva se dostaví už do deseti minut.

Bolest hlavy však zastaví také nálev z květů heřmánku, který je nutné podávat čtyřikrát denně, či vývar z květů a listů sedmikrásky obecné. Tady se nabízí možnost experimentovat. Vyzkoušejte naložit sušenou nať majoránky do kvalitního bílého vína na zhruba sedm dní. Tento přírodní medikament se užívá po lžících. Odborníci doporučují pít také odvar z prvosenky jarní nebo-li petrklíče. Pije se jeden šálek denně. Do nálevu se vkládá kromě listů a květů také kořen.

Ve středu Deník oslovil předplatitele Marcela Korandu z Plané nad Lužnicí. Ten si v novinách čte už přes dvacet let. „Jsem spokojený. Nejvíce času strávím nad články na prvních stranách, které se týkají Táborska a okolí. Pak už jen listuji. Ještě se zastavuji u rozhovorů, kultury a rád si přečtu i historii," shrnul Marcel Koranda, který už je deset v důchodu.

Jak říká, Deníku by nic nevytkl. „Najdu tam vše, co potřebuji. Od investic a soudů přes kulturní akce, počasí, sport. Mně tyhle informace bohatě stačí. Více jich znát nepotřebuji," míní senior, který se celý život zajímal o přírodu a touží v teráriu chovat exotické žáby.

Jako malý kluk byl nadšený, když na rybníku mohl pozorovat třeba zeleného skokana. Teď by do rodinného domu, do místnosti, která dříve sloužila jako dětský pokoj, rád pořídil pro tyto tvory velké terárium.

„Stále se rozmýšlím. Na jedné straně je to splnění dětského snu, v němž mě podporují hlavně vnuci, na druhé pak odpovědnost, abych tu péči o ně zvládl. Přeci jen exotické žáby budou potřebovat speciální prostředí," soudí Marcel Koranda.

Požádal nás proto, zda bychom do příštího vydání zjistili, jaké druhy si chovatelé opatřují domů a co žábám nesmí chybět v teráriu, aby byly spokojené.