VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čeští i němečtí vysokoškoláci spolu hledají válečné vzpomínky ze staré Šumavy

Šumava – Rodinné vzpomínky obyvatel Šumavy na I. světovou válku hledají účastníci společného česko – německého projektu Jihočeské univerzity i Univerzity Pasov. Výsledkem bude dvojjazyčná výstava z historických materiálů, které jsou schovány doma u lidí žijících na Šumavě či v Bavorské lese.

1.2.2015
SDÍLEJ:

Strana novin Donau-Zeitung z 2. srpna 1914, které účastníci digitalizovali v rámci projektu.Foto: archiv Univerzity Pasov

Studenti navštěvují přispěvatele a objevené materiály z rodinného archivu rovnou digitalizují. Na projektu se podílí i Dorothee Ahlers z Univerzity Pasov, která další majitele dokumentů prosí o kontakt.

Co vás přivedlo na nápad hledat zapomenuté archiválie z války?
Zkušenosti lidí, kteří žili na Šumavě a v Bavorském lese během I. světové války, spojují i dnešní obyvatele této příhraniční oblasti. V loňském jubilejním roce 2014, sto let od vypuknutí I. světové války, jsme vytvořili projekt, který tuto společnou zkušenost připomíná. Sběrem osobních dokumentů a objektů a jejich prezentací 
v podobě online výstavy chceme tuto historii lidem v regionu přiblížit.

Co je tedy cílem projektu, kdy budou jeho výsledky k vidění a jak je budete dále prezentovat?
Cílem našeho projektu je vytvořit na základě osobních materiálů dvoujazyčnou online-výstavu, která přiblíží společnou historii příhraničí všem lidem žijícím na jedné či druhé straně hranice. Prostřednictvím internetu bude výstava o tomto období našich dějin snadno dostupná. Ukáže válku pohledem obyčejných lidí, kteří ji sami prožili, a zároveň pohledem jejich potomků, kteří schraňovali pozůstalost předků, protože jim to z nějakého důvodu přišlo podstatné. Zajímá nás i pohled lidí, kteří do oblasti přišli až po válce a našli zde písemnosti a předměty po původních obyvatelích Šumavy.
Výstava bude na internetu online koncem června 2015.

Kdy jste začali se sběrem archivního materiálu k výstavě?
Se sběrem materiálů u lidí doma studenti začínají až teď. Minulý týden se zúčastnili společného semináře na Pasovské univerzitě a během února a března teď budou navštěvovat lidi na Šumavě. 
V rámci projektu jsme ale už začali s digitalizací dolnobavorských novin „Kurier für Niederbayern" a „Niederbayerische Volkszeitung" 
z období I. světové války.

Získáváte materiály i od lidí a jejich potomků, kteří byli po válce vystěhovaní z české strany Šumavy, i od těch, kteří museli pohraničí opustit ještě před válkou?
Nás zajímají všechny materiály z období I. světové války, které jsou spojené 
s Šumavou a Bavorským lesem. Dostáváme tedy materiály i od potomků lidí, kteří byli vystěhováni. Většinou se nám ozvali v reakci na článek v regionálním deníku Passauer Neue Presse. Nyní žijí v Bavorském lese a jejich předkové přinesli dokumenty a předměty z období I. světové války ze Šumavy.
Samozřejmě by nás zajímaly i materiály od těch, kteří opustili pohraničí ještě před válkou, ale zatím se nám nepovedlo navázat kontakty 
s potomky této skupiny.
Budeme velice rádi, pokud se nám ozve kdokoli, kdo má doma písemnosti či předměty osobní povahy, které I. světovou válku připomínají. Stačí napsat e-mail na mou 
e-mailovou adresu: dorothee.ahlers@uni-passau.
Tématem našeho projektu nejsou pomníky padlých. Zajímá nás, co ještě zůstalo 
v rodinách čili co lidé považovali za důležité, což mohou být i dokumenty a materiály, které zde lidé našli po vysídlených Němcích, a co se tím pádem zachovalo.

Spolupracujete například také 
s Museem Seidel v Českém Krumlově, které disponuje spoustou fotografií s podobnou tématikou?
S Museem Seidel nespolupracujeme, protože nás zajímají materiály, které nejsou v majetku institucí, jako jsou muzea nebo archivy. Hledáme materiály, které jsou ještě stále ukryty doma v soukromí u lidí.

Co říkají projektu sami mladí lidé, kteří se do něj zapojili?
Do projektu se zapojilo pět studentů z Jihočeské univerzity a šest studentů z Univerzity Pasov. V dvojicích teď budou cestovat po regionu a navštěvovat lidi u nich doma. Přímo na místě budou digitalizovat zachované materiály a mluvit s jejich majiteli o tom, co nebo koho si s těmi materiály spojují. Ke spolupráci na projektu studenty motivovalo i to, že budou hovořit s lidmi o jejich rodinných vzpomínkách na válku, a získají tak přímější přístup k tzv. velkým dějinám.
Důležitý pro studenty byl zároveň i česko-německý aspekt projektu. Historii Šumavy je totiž nyní možné zkoumat bez hranic. Společná účast českých i německých studentů v projektu, sběr materiálů v obou zemích a vzájemná výměna zkušeností a názorů tak umožňují diferencovaný náhled do historie tohoto regionu.

Autor: Radek Gális

1.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Testovaní hokejisté Jáchym a Prokeš na zkoušce v ČEZ Motoru neuspěli

České Budějovice – Poprvé se v přípravě hokejisté ČEZ Motoru střetli s jedním ze svých soupeřů z první WSM ligy a ukázali svou sílu. Kladenské Rytíře, kteří by rovněž měli patřit k aspirantům na postup, porazili po velice solidním výkonu 3:1. Další zápas odehrají v úterý netradičně ve Strakonicích proti Plzni (17.30).

Země živitelka bude letos jiná

České Budějovice - Organizátoři považují letošní 44. roční Země živitelky za přelomový. Tradiční událost se koná 24. až 29. srpna na Výstavišti v Českých Budějovicích. Na největší výstavní a veletržní akci v České republice přijede 747 vystavovatelů. To je o 50 více než loni. Zúčastní se 22 zemí.

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení