VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cizincům pomáhají asistentky

České Budějovice – Chodbami zní ruština smíšená s češtinou. U vstupu hned vedle schodiště budějovického oddělení pobytů cizinců je stolek, u kterého sedí klient a sličná sociální pracovnice mu trpělivě vysvětluje, co má udělat a kde co jak vyplnit.

16.12.2013
SDÍLEJ:

Klienti nacházejí vlídné zacházení u asistentek z Charity při svých cestách za nahlášením změn v pobytu. Na snímku diskutuje s klientem Jana Dvořáková.Foto: Deník / Radek Gális

Cizinci musí podle zákona hlásit svůj pobyt a každou jeho změnu, ale kanceláře policie na Pražské ulici, které ještě před lety navštěvovali cizinci se svíravými pocity, vystřídaly vlídnější místnosti.

„Přišly jsme nahlásit změnu adresy," svěřují se dvě hezké ženy z ukrajinského Mukačeva. „Jsme rády, že nám tady pomáhají lidé, které už známe z Charity," libují si s tím, že tenhle asistenční projekt je pro ně určitě přínosný.

Podobně hovoří také Ondřej Pumpr, vedoucí oddělení pobytu cizinců v Jihočeském kraji při Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR.

„Projekt se mi moc líbí, má své opodstatnění. Asistentky umí rusky, jsou šikovné a pomáhají s vyplňováním dotazníků lidem, kteří pomoc rádi využívají. Jsou hodně vytížené. Do budoucna bych si přál, aby projekt pokračoval a časem se rozšířil i o asistenční služby lidí, kteří umí vietnamsky," říká Ondřej Pumpr.

Dny plné cizinců

Cizinci, kteří se obracejí na oddělení s různými žádostmi, využívají asistenčních služeb pracovníků Poradny pro cizince a migranty Diecézní charity České Budějovice již půl roku. Od poloviny června funguje projekt nazvaný Asistenční služby poskytované cizincům na pracovišti Odboru azylové a migrační politiky České Budějovice, podpořený Ministerstvem vnitra ČR.

„Poskytujeme služby státním příslušníkům třetích zemí pobývajících na území České republiky legálně v režimu zákona o pobytu cizinců č. 326/1999 Sb," vysvětluje vedoucí poradny Jana Dvořáková. „Působíme přímo na pracovišti, které je zodpovědné za přidělování a prodlužování dlouhodobých pobytů cizinců."
Mezi poskytované služby patří zejména základní poradenství ohledně žádostí a asistence při vyplňování formulářů, dále podávání informací ohledně práv a povinností cizinců nebo tlumočení do ruštiny.

Služby nejčastěji zajišťuje interkulturní mediátorka, zaměstnankyně Diecézní charity Taťjana Anatoljevna Šeráková, která je na pracovišti každé pondělí a středu od 8 – 12 a od 13 – 17 hod.

„Tyto dny jsou nejdelší úřední hodiny, je tady proto také největší počet klientů," pokračuje Jana Dvořáková.
Mediátorka má k dispozici formuláře, se kterými se cizinec setkává při jednání ohledně legálního pobytu v České republice. „Může cizinci vysvětlit potřebné náležitosti žádostí, poskytnout mu formulář a pomoci mu do něj vyplnit potřebné údaje. Při jednání hovoří česky nebo rusky; především podle potřeb cizinců a jejich schopnosti porozumět v českém jazyce," zdůrazňuje velkou výhodu této asistence Jana Dvořáková.

„Od června do konce září jsme již na pracovišti ministerstva poskytli služby celkem 453 občanům třetích zemí, z toho 53 procent uživatelů byli muži. Klienti pocházeli nejčastěji z Ukrajiny, Ruska, Vietnamu, Moldávie, Uzbekistánu, Makedonie, Kazachstánu a dalších zemí," vypočítává Jana Dvořáková, která také minulý týden cizincům u stolku pomáhala.

Známosti z poradny

„Některé klienty známe už z naší poradny, ale potkáváme tady i nové lidi. Svěří se nám se svými problémy, které se střídají. Občas nám lidé potom přijdou i poděkovat, že jsme jim pomohli a že všechno dobře dopadlo," usmívá se Jana Dvořáková.

„Kolikrát je totiž správné vyplnění formuláře složité i pro Čecha, natož pro člověka, který češtinu dobře neumí," vysvětluje Jana Dvořáková.

„Z vlastní zkušenosti vím, že tento projekt cizinci hodnotí velmi pozitivně, proto bychom v něm chtěli pokračovat i v příštím roce," dodává Taťjana Šeráková, která přiznává, že celodenní kontakt s cizinci je sice náročný, ale zároveň obohacující.

Autor: Radek Gális

16.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Páteční bouřka za sebou nechala obrovské škody na území Národního parku Šumava. Turisté se tak na některá místa nepodívají.
8

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Nevím, kde jsou Strakonice, usmívá se před duelem s Plzní Peter Galamboš

České Budějovice – V přípravných zápasech ukazuje, že by mohl být posilou. Urostlý slovenský centr Peter Galamboš (28 let) přišel do ČEZ Motoru před sezonou z Martina. Třikrát už se dokázal trefit do černého a další gól by rád přidal v úterním přátelském utkání s extraligovou Plzní, které českobudějovičtí hokejisté odehrají netradičně ve Strakonicích (17.30).

Dobrovolný hasič při zásahu zkolaboval

Deštná - Dobrovolní hasiči z Deštné na Jindřichohradecku se od písknutí prvního poplachu kvůli bouřce nezastavili až do sobotního odpoledne.

Řídil opilý, odnesla to lavička

České Budějovice – Hodně toho vypil 35letý muž z krajského města před tím, než v noci počátkem srpna havaroval. V Peugeotu 407 se proháněl městem opilý, až spadla klec.

Nebezpečné řidiče mají zklidnit v Jírovcovce semafory

České Budějovice – Budějovická radnice ale musí opakovat výběrové řízení na úpravy křižovatky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení