Oficiální místa doposud víceméně mlčí, nicméně tvrdí, že k případnému únosu se dosud nikdo nepřihlásil. V jak velkém nebezpečí se tedy oba Hradečáci i další ze skupiny Čechů nacházejí, je velmi těžké odhadnout. Bývalý voják a veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský, který na Jindřichohradecku kandidoval v podzimních senátních volbách, si přesto myslí, že riziko by mohlo být menší, než je v obdobných případech běžné.

„Trochu hůře se mi o tom mluví, protože s jedním z nich se velmi dobře znám ještě ze školy. Všechny indicie nasvědčují tomu, že tato záležitost má spíše obchodní než vysloveně násilný charakter. Což by mohlo míru nebezpečí do určité míry snížit. To ale neznamená, že by žádné neexistovalo. Je to hodně nestabilní oblast, takže jde i o to, jak dobře je případní únosci budou střežit. Může se totiž velmi snadno stát, že se ocitnou 
v rukou nějaké jiné skupiny," vyslovil svou domněnku.

Hlavní je prý v takové situaci dodržet jasná pravidla 
a zachovat chladnou hlavu. „Před odjezdem do takové lokality by si každý měl nastudovat, jak se, kdyby k nějakému únosu došlo, chovat. Důležité je věznitele nijak nedráždit a zbytečně nepopouzet, to by totiž mohlo mít fatální následky," vysvětluje veterán, jenž při bojové misi na Blízkém východě utrpěl vážné zranění. „Opět se ukazuje, jak liché je přesvědčení, že nás se tyto věci netýkají. Mezinárodní terorismus je celosvětová hrozba, proto je nutné proti němu bojovat," uzavírá Miroslav Lidinský.

Více o únosu Čechů čtěte: 
V Libanonu zmizeli dva Hradečáci   
Libanon nemusí být konečná