VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deště usmrtily desítky čápů. V jižních Čechách jich přežilo jen málo

Jižní Čechy - Naprosto kritické období zažívají naši ptačí velikáni čápi bílí. Kvůli studenému jaru a letošním dlouhotrvajícím dešťům přišli o většinu mláďat. Někde dokonce uhynuli i dospělí jedinci. Odborníci takovou spoušť ještě nezažili.

26.6.2013
SDÍLEJ:
Fotogalerie
7 fotografií

Zachráněný čáp po velkých deštích.Foto: Deník/ Václav Pancer

Tento týden přijela do jižních Čech specializovaná skupina ornitologů kroužkovat čapí mláďata, ale na většině míst na ně čeká jen neutěšený pohled. Buď prázdná hnízda nebo mrtvá čápata.

„Je to kritický rok! Za čtyřicet let, co se výzkumu věnuju, jsem nezažil horší, 95 procent hnízd je bez mláďat," kroutí hlavou Stanislav Chvapil, vedoucí Skupiny pro výzkum brodivých ptáků ČR a SR a zároveň garant programu ochrany biodiverzity v České republice pro čápy a ostatní brodivé ptáky.

Ornitologové už objeli hnízda na Českobudějovicku, Prachaticku a část na Strakonicku. Všude zažívají stejné zklamání. „Za čtyři dny jsme okroužkovali jen třináct mláďat. Jindy už jich míváme osmdesát až sto," vypočítal Stanislav Chvapil.

Na čapí populaci se neblaze podepsal déšť a chladno. Jak vysvětlil Stanislav Chvapil, buď mláďata zemřela zimou nebo hladem. Ptáci totiž v dešti nemohou létat a neseženou dost potravy.

Úhyn čápů nepamatují ani lidé, kteří hnízda už dlouhé roky sledují u svých domovů. „V úterý jsme kontrolovali hnízdo. Jedno mládě a jeden dospělý byli mrtví, jeden čáp žije," popsal obrázek z hnízda v Sedlci na Českobudějovicku starosta obce Jaroslav Houba. Podle něj se letos vylíhla mláďata tři, kam se tedy poděla dvě zbylá, nikdo neví. „Co jsem tu, nepamatuju si, že by kdy umřeli. Vždycky jsme měli dvě nebo tři mláďata," dodává Jaroslav Houba.

Kvůli dešťům vymřela čápata

Zima a hlad. To jsou dva hlavní důvody, proč nepřežila většina letošních čapích mláďat. Kvůli dlouhotrvajícím dešťům jim rodiče nemohli obstarat dost potravy a svými těly je nedokázali dostatečně zahřát. Zatím ornitologové, kteří celý tento týden kroužkují jihočeské čápy, nalezli jen zhruba dvě desítky živých mláďat.

Přitom v jižních Čechách je přibližně devadesát hnízd a na každém z nich obvykle čapí pár odchová dva až čtyři mladé. Tak to každoročně pozoruje například i Lubor Dušek z Hluboké nad Vltavou, u nějž v Zámeckém zahradnictví na komíně čápi dlouhé roky sídlí.

„Mláďata tu byla. Čápi je začali krmit, ale pak, jak přišly deště, přestali," potvrdil Lubor Dušek letošní úhyn čápat. Sám si nepamatuje, že by kdy čápi kvůli počasí umřeli. „Jednou uhynuli, protože si snad čáp zlomil nohu. Přiletěl jiný, vdovu pojal za ženu, ale mláďata vyházel z hnízda," vypráví Lubor Dušek.

Také v Zoo Ohrada na Hluboké divocí čápi přišli kvůli dešti a chladu o mladé. Čapí páreček už se však snaží nanovo. „Začali tokat a kolegové je viděli se i pářit. Připravují se na druhou snůšku, ale je otázka, jestli mláďata zvládnou odchovat," poznamenal Roman Kössl z hlubocké zoologické zahrady.

V Lišově měli čápi větší štěstí. „Jedno mládě přežilo, jedno se asi vůbec nevylíhlo," hlásila Markéta Vlčková stav na hnízdě nad jejich nemovitostí.

Jak potvrdil ornitolog Stanislav Chvapil, který se zabývá výzkumem čápů, na Českobudějovicku přežila čápata už jen v Kvítkovicích, Pištíně a Hluboké u Borovan, na Prachaticku například ve Strunkovicích nad Blanicí. Kontrolovat jihočeské příbytky čápů budou odborníci až do pátku.

Některá hnízda však mohou navštívit všichni zájemci. Alespoň na dálku. Studenti z písecké lesnické školy totiž v rámci monitoringů čápů bílých v jižních Čechách nainstalovali do dvou hnízd webkamery a život čapích rodin lze tak sledovat v přímém přenosu.

Jedna kamera je na patnáctiletém hnízdě v Novosedlech nad Nežárkou. Tady přežilo jedno mládě, které je teď asi sedm týdnů staré. Druhá webkamera zabírá čápy v nově postaveném hnízdě v Pištíně.

„Byla tam čtyři vajíčka. Teď šestnáctého se líhlo první mládě a osmnáctého druhé. Samice sedí a snaží se je zahřát, ale máme strach, aby vůbec přežilo aspoň jedno mládě," obává se učitel František Čapek, který studentům s projektem monitoringu čápů pomáhá.

Podle něj se povodeň podepsala i na stravě mláďat. Zatímco obvykle nosí rodiče čápatům to, co uloví na louce, jako například hraboše, žížaly, hady nebo ještěrky, v posledních dnech je živili menšími rybami, které velká voda vyplavila přes hráze rybníků do polí.

Webové kamery ze zmiňovaných hnízd můžete sledovat na internetových stránkách www.jih.capiweb.cz.

Autor: Daniela Procházková

26.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozmrzlá Samsonova kašna na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích přilákala hledače mincí, kteří drobné loví za pomoci provázku s magnetem na konci.
1

Z rozmrzlé Samsonovy kašny loví lidé mince

Takto v současnosti vypadá lipenské jezero v Horní Plané.

Led na lipenském jezeře začal povolovat, ale lyžovačka v regionu pokračuje

V masopustním průvodu měli Strážkovičtí geodety, kteří vyměřili obchvat obce

Strážkovice (FOTOGALERIE, VIDEO) - Tradiční růžičková koleda se vydala v sobotu ráno na obchůzku Strážkovicemi. Dávnou masopustní tradici v obci na hlavním tahu z Budějovic do Trhových Svinů obnovili před šesti lety.

Ostraha obchodu zabránila krádeži

České Budějovice – Dva pánské parfémy za 1400 korun zcizil ve středu 37letý muž v drogerii u budějovického náměstí. 

Bábu z ledu zhlédli v plavkách

České Budějovice - Páteční promítání nového filmu Bába z ledu si nenechala ujít ani skupinka otužilců. "Vypravili jsme se na film, abychom propagovali otužování a abychom zažili nějakou legraci. Budeme se dívat v plavkách," vysvětlila Markéta Čápová z Promrzlých pijavic.

Foťte masopustní průvod a ukažte své snímky

Maškary, různé masky i krojované potkáte o víkendu v ulicích vašeho města či vesnice. Koná se totiž masopust. Pokud budete mít u sebe fotoaparát, neváhejte, vyfoťte fašankový průvod a pak snímky pošlete do redakce Českobudějovického deníku, zveřejníme je.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies