VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dikobraz v sauně u sousedů

Linec - Vlastním očím nevěřili návštěvníci sauny hotelu Falkensteiner v Bad Leonfeldenu. V potní místnosti se nacházel dikobraz… 

16.6.2012
SDÍLEJ:

S takovým horkem nepočítal.Foto: Deník/repro

"Okamžitě zavolali údržbáře, ten zase myslivce, ale tomu se nechtělo věřit, tak zvíře vyfotografovali mobilem a poslali mu obrázek," píše deník OÖN. Dikobraz byl zalezlý do rohu místnosti a těžce dýchal, pravděpodobně z horka a šoku. Do sauny se nejspíš dostal při větrání.

Myslivec o nálezu informoval majitele dikobraza Manuela Duschlbauera z Zulissenu v okrese Rainbachu a společně se jim podařilo zvíře polapit do krabice. „Chovatel byl šťastný, před třemi týdny mu utekly všechny tři kusy, které rodina od února drží. Jeden exemplář srazila řidička v Čechách. Když to oznámila české policii se slovy, že přejela obrovského ježka, vyzvali ji nejprve na alkotest," popisuje linecký list. „Nakonec jí  uvěřili a Duschlbauer si zvíře mohl převzít. Ještě potřebuje antibiotika, ale daří se mu výrazně lépe, řekl majitel." Druhý kus našel místní sedlák ve stohu sena, třetí se šel vysaunovat. „Je trochu pohublý, ale daří se mu dobře," říká Duschlbauer. O své ztrátě vyprávěl lidem v okolí, takže po nálezech zvířat byl rychle vypátrán. Pletivo výběhu dikobrazů teď rodina zesílí. Kromě nich chová ještě klokany a papouška, dodávají OÖN.

Hledají odborníky

Od soboty vstoupil v Rakousku v platnost nový seznam 27 odborných profesí, v nichž mají nárok na tzv. červeno-bílo-červenou kartu zahraniční pracovníci, kteří vykáží ukončené  vzdělání v některém z nedostatkových oborů rovnocenné alespoň rakouskému výučnímu listu. Listinu vytvořila ministerstva práce a hospodářství. Kromě toho jsou podmínkou odpovídající pracovní zkušenost, jazykové znalosti a věk, uvedl linecký deník Volksblatt.

K výčtu dosavadních 26 profesí, které v Rakousku trpí nedostatkem odborných pracovních sil, nově přibyl ošetřovatel nemocných. Jinak sem patří mj. frézaři, truhláři, podlaháři a inženýři různých odvětví.

Zádrhel – vztah k jiné ženě

39leté ředitelce církevní mateřské školy v bavorském okrese Neu-Ulm hrozí vyhazov. Uzavřela totiž registrované partnerství s jinou ženou. Zaměstnavatel ji chce proto propustit, ale protože ředitelka je na chráněné rodičovské dovolené, musí výpovědi přivolit živnostenský úřad, a ten nechce. Míní, že převažuje zájem zaměstnankyně bez ohledu na to, zda je či není mimořádný důvod zaměstnavatele k výpovědi. Farní nadace, která školku zřizuje, proto žaluje Bavorsko u správního soudu v Augsburgu.

Církev se odvolává na právo sebeurčení. Podle něj mohou církevní společenství řídit své záležitosti samostatně. Ve sporných věcech mají soudy vycházet z církevních měřítek hodnocení povinností loajality. Zaměstnanci církve musejí ctít principy víry. V tomto případě neodpovídá homosexualita ředitelky školky katolické představě o morálce, napsal deník PNP.

Mluvčí biskupství Markus Kremser k věci řekl, že z hlediska diecéze jde o tak závažný přestupek proti povinnosti loajality zaměstnance, že výpověď „nesnese odkladu". Církevní zásady jsou podle něho součástí každé pracovní smlouvy. Zaměstnanci vědí, že jim při jejich porušení hrozí výpověď. Zejména vychovatelé musí akceptovat základy katolické víry a mravů, řekl.

„Z hlediska kritického hnutí My jsme církev jde v řízení o spor systémů – práva církve na sebeurčení a všeobecné ochrany práv pracujících," pokračuje PNP. „Katolická církev chce své právo povýšit nad všechno, přičemž ale i katolické školky jsou významně dotovány státem, řekl mluvčí hnutí  Christian Weisner. Podle něho by takový proces mohl pověsti církve dále uškodit."

Weisner podle deníku nechápe, čeho církev dosáhne, když ženu propustí ještě v době rodičovské. K pozadí věci pak míní, že je naléhavě nutné „méně křečovité a méně přikazující" zacházení katolické církve s homosexualitou.

Nepřišli, ale podepsali

Aktivista Albrecht se chlubí podpisy.Dolnobavorská „Platforma proti atomovému nebezpečí"  zaslala v pátek českému ministerstvu životního prostředí protest s 2684 podpisy proti plánovanému rozšíření elektrárny v Temelíně. „Podpisem každý vyjadřuje své odmítání, veřejně demonstruje svůj protest," řekl mluvčí hnutí Gerhard Albrecht (na snímku repro PNP) a dodal, že „demonstrace v úterý před diskusním shromážděním k Temelínu v Pasově se naopak z pracovních a privátních důvodů mohlo zúčastnit jen málo lidí".

Text protestu formuluje „pět zásadních výhrad" k projektu. K nim podle odpůrců patří trvající nejasnost o typu reaktoru, chybějící šetření k následkům případného GAU, nevyjasněnost konečného úložiště jaderného odpadu, nedostatečné pojištění provozu a chybějící souhlas řízení o vlivu stavby na životní prostředí s normami Evropské unie, dodává PNP.

Autor: Vladimír Majer

16.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Motor nehrál. Přesto z českobudějovické Budvar Arény vyváděli policisté nevychované fanoušky. Celkem 250 lidí se dopoledne zapojilo do součinnostního policejního cvičení.
18

Jihočeská policie cvičila zákroky v Budvar Aréně

Hana Hudcová, která žije v hlavním městě Spojeného království, popsala Deníku náladu v Londýně den po teroristickém útoku.

Život v Londýně se vrací k normálu, říká Hradečačka

Auto srazilo cyklistku a ujelo

České Budějovice - Naštěstí jen s lehkým zraněním vyvázla cyklistka ze čtvrteční odpolední nehody.

Chataře okradl přímo pod nosem

Boršov – Desetitisícový lup stál neznámého drzého pachatele jen pár minut. V neděli mu k tomu stačilo otevřené okno chaty v oblasti zvané Rančák - Rančice, kterým vlezl dovnitř a majiteli sebral bundu i s peněženkou.

Pozor na semafory u křižovatky Diamant

České Budějovice/OBRAZEM/ - Oprava lávky pro pěší na sídlišti Vltava mění dopravu na křižovatce Diamant Levobřežní se Strakonickou ulicí.

Kaprům ledová zima svědčila

Jižní Čechy – Jarní výlovy si vesměs pochvalují jihočeští rybáři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies