VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dunajští vytrvalci ztroskotali na byrokracii

Pasov - Pokus extrémních sportovců Philippa Bendy a Ernsta Wallingera (oba 40) z rakouského Brunnu pádlovat 300 kilometrů vstoje na prkně za mrazu a sněhu po Dunaji z Pasova do Vídně skončil na plavební komoře ve Wallsee u Lince – či spíše na byrokracii, napsal deník PNP.

24.1.2013
SDÍLEJ:

Propustí je nepustili.Foto: Deník/repro PNP

Na místě prý totiž nebyla vyjasněna otázka, na které hrázný trval, totiž zda se jedná o veslici, nebo ne. Výhrady mělo i pět hrázných na trati předtím, ale ty Benda s Wallingerem ještě dokázali přesvědčit. Na rozhodnutí u Wallsee čekali od tří do pěti hodin v noci. „V tu dobu měla posádka za sebou už 48 hodin na prkně prakticky bez spánku, jídla a pití," uvedla PNP. Plavci museli plavidlo neustále vybalancovávat, jen sporadicky nemuseli pádlovat, protože foukal boční vítr. Při zkřehlosti obou dobroduhů bylo riskantní už každé pokleknutí třeba k zásobám na „palubě".

K problému propustí PNP vysvětluje, že hrázný může pouštět veslice, často s většími loděmi k úspoře energie. V případě obou plavců prý ale vlastně nešlo o člun - veslici, protože jejich plavidlo nemá boky, takže šlo o volné plovoucí těleso, jak deníku vysvětlil vedoucí oddělení lodní dopravy rakouského ministerstva Viktor Siegl. Postoj hrázného ve Wallsee prý nebyl šikanou, šlo jen o zabránění možným nebezpečím.

„Ztroskotaní" cestovatelé vystoupili na břeh a dvě hodiny táhli prkno sněhem do nejbližší obce. Tam si na autobusové zastávce zřídili noční tábor a čekali na rodiny, až pro ně přijedou. Zbývající úsek chtějí dokončit v létě.

Daň místo vojny?

Náhradní „daň" vybíranou od každého, kdo nevykoná základní vojenskou nebo civilní službu, navrhl po vzoru Švýcarska hornorakouský velitel genmjr. Kurt Raffetseder. „Kdo není schopen z jakýchkoliv důvodů posloužit národu, musí ve Švýcarsku plnit jinak, aby také odvedl společnosti svůj díl," řekl generál pro ORF Horní Rakousy. „Jeden zkrátka musí platit, když druhý věnuje svůj čas." Svůj názor označil za podnět k diskusi o branné spravedlnosti. Mluvčí ministerstva obrany Norbert Darabos nechtěl výrok komentovat, jde prý o jeden návrh jednotlivce z mnoha. Hornorakouští politikové jednotně myšlenku odmítají.

Deník OÖN vysvětluje, že každý švýcarský občan je od dvaceti let povinen vykonávat roční vojenské cvičení.  Kdo tuto povinnost neplní, třeba i ze zdravotních důvodů, musí maximálně do dovršení 34 let platit náhradní daň. Toto náhradní plnění se vztahuje i na jednotlivé roky, kdy dotyčný nevykonal příslušné cvičení nebo je absolvoval jen zčásti. Za rok „nevoják" odvádí do státního rozpočtu tři procenta roční hrubé mzdy, maximálně 400 franků. Osvobozeny jsou osoby se značným tělesným postižením nebo takové, které při vojenské službě utrpěly škody na zdraví.

Bankéři vydělávají

Rakouský finanční dohled chce od letoška přísněji kontrolovat bonusy bankéřů a uplatňovat tak na domácí půdě pravidla přijatá EU v minulém roce. Deník OÖN v té souvislosti připomíná, že dvanáct bankéřů v Rakousku a dva v dceřinných společnostech ve východní Evropě mělo loni příjem z platu a bonusů více než milion eur. Šéf hornorakouské Oberbank Franz Gasselsberger a loni ještě úřadující generální ředitel Raiffeisenlandesbank Ludwig Scharinger mezi nimi pravděpodobně nebyli, dodal list. „Nejbujněji" platila Raiffeisen Bank International. Jejích osm členů představenstva dostalo loni celkem 9,6 milionu eur.

Bonusy bankéřům nemohou být nyní vypláceny rovnou. Pokud variabilní část dělá víc než sto procent fixního platu, musí být vyplácení 60 procent bonusu rozděleno na pět let. Dojde k němu pak vždy jen tehdy, bude-li na to banka mít prostředky. Jestliže bude příslušný rok špatně hospodařit, bonus pro šéfa odpadne, i kdyby se zase v příštím období její situace zlepšila – doplatky žádné nebudou.

Na dítě se čeká

Asi 100 jednotlivců nebo párů v Horních Rakousích čeká na adopci dítěte. V roce 2011 k ní bylo zprostředkováno dvanáct rakouských dětí a tři ze zahraničí, napsal deník Volksblatt. Zájemci o převzetí dítěte musejí absolvovat odborný seminář a složit zkoušku způsobilosti. Orgán péče o dítě prověří finanční, zdravotní a bytovou situaci žadatelů, aby zjistil základní podmínky. V zásadě musejí být ženy ve věku 28 let, muži 30 let, aby věkový rozdíl adoptivních rodičů a dětí odpovídal přirozené rodinné situaci.

Autor: Vladimír Majer

24.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šek na 350 000 KČ předala v sobotu na Slavnosti vody v Rudolfově Veronika Skusilová ze společnosti dm drogerie markt Aleně Kučerové na projekt přírodní komunitní zahrady.
12

OBRAZEM: Injekce pro komunitní zahradu

Fotbalisté SK Mladé "35" vyhráli 61. ročník memoriálu Antonína Hynka starých pánů. Ve finále porazili pořádající Slavii ČB 3:2.
23

Hynkův memoriál vyhrála stará garda SK Mladé

Cipískoviště skončilo. Nahradí ho Pískoviště

Písek – K nejpopulárnějším kulturním akcím ve městě patří Cipískoviště se sochami z písku a akcemi hlavně pro děti. O název Písečtí přišli, ale akce bude pokračovat dál.

Krumlovský vícemistr světa míchal svůj stříbrný drink na Staroměstském

Český Krumlov - Českokrumlovský barman Jan Lukas z baru Apotheka získal úžasné 2. místo na mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2017.

OBRAZEM: Prachatické Slavnosti Zlaté stezky

Prachatice /VIDEO/ - V pátek 23. června v pět odpoledne začaly Slavnosti Zlaté stezky v Prachaticích. Starosta Martin Malý přepustil na jediný den vládu nad městem historickému předchůdci. Dorazili soumaři se solí, kteří připomněli, že právě v jejich dobách město kvetlo. Od té chvíle se na pódiu střídali pozvaní umělci. Náměstí se totiž změnilo na festival a v areálu na Parkáně našli útočitě soumaři a celá historická část Slavností Zlaté stezky.

Smuteční obřady v českobudějovickém krematoriu a v kapli sv. Otýlie

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria a v kapli sv. Otýlie

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies