„V letošním roce, kdy uplyne šest set let od mučednické smrti Jana Husa, jedné z nejvýraznějších postav našich dějin, a více než šedesát let od posledního filmu, který v režii Otakara Vávry, jedné z nejvýraznějších osobností naší kinematografie, ztvárnil jeho život, přichází Česká televize se svým historickým triptychem Jan Hus," říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „To, že se s filmem vydáme na místa, kde se reálně příběh Jana Husa odehrával, nebo jsou spjata s jeho odkazem, vnímám jako další symbolickou připomínku tohoto významného výročí."

Třetí díl trilogie Jiřího Svobody a Evy Kantůrkové bude po slavnostní premiéře v kině Lucerna promítán nejprve na Kozím hrádku, kde Jan Hus pobýval a kázal. Projekce filmu se uskuteční v pátek, 22. května od 21.00 hodin a bude jí předcházet hodinový program Českobratrské církve evangelické. „Mistra Jana Husa už dlouho nikdo nemůže potkat. Brání tomu pochopitelné řády života," říká synodní senior Českobratrské církve evangelické Joel Ruml a doplňuje: „Nicméně existuje možnost, jak se setkat s tím cennějším, než je fyzická bytost. Jsou to jednak jeho myšlenky, které nám po něm zůstaly a putují přes dějiny až k nám. A dále tvorba těch, koho jeho dílo i oběť inspirovaly. Obojí, myšlenky i interpretaci ve slovu i ve filmu nabízíme při setkání na Kozím hrádku."

V sobotu, 23. května v 19.00 hodin bude film uveden v nedalekém Táboře, na Žižkově Náměstí. „Město Tábor si po celý letošní rok připomíná šest set let od upálení Mistra Jana Husa v Kostnici. Je připravena řada kulturních, společenských a vědeckých akcí. Vrcholem oslav bude koncert Smetanových filharmoniků Praha a muzikál Kazatel," říká vedoucí Odboru kultury a cestovního ruchu města Tábor Jana Lorencová a dodává: „Jsme velmi rádi, že v rámci oslav můžeme v Táboře promítnout film, který k tomuto výročí připravila Česká televize." Týž den, ve 21.00 hodin bude film promítnut v Husinci, ve venkovních prostorách Základní školy Mistra Jana Husa. „Je skvělé, že se film o Janu Husovi bude premiérovat právě v jeho rodišti v roce, ve kterém si všichni připomínáme výročí Husova upálení," říká starostka města Ludmila Pánková. Předseda husinecké kulturní komise Ondřej Babka ji doplňuje: „Když jsme si pohrávali s myšlenkou promítání filmu v Husinci, nenapadlo nás, že Česká televize nebude tímto nápadem překvapena, ale dokonce na něj již připravena. Husinečtí tak mohou zažít jedinečné venkovní promítání a ještě k tomu tematické."

S Karlovou univerzitou je spojena velká část Husova života, od jeho příchodu na studia do odchodu z Prahy po vyhlášení interdiktu v roce 1412. Proto poslední z předpremiérových projekcí proběhne 28. května v prostorách Karolina pro studenty a vyučující Univerzity Karlovy. Všech předpremiér se zúčastní režisér Jiří Svoboda.

První díl trilogie pak bude promítán v desítkách modliteben a kostelů Církve československé husitské (CČSH) v rámci akce Noc kostelů. „Církev československá husitská uvítala nabídku České televize, která v souvislosti s letošním výročím umožní promítání prvního dílu nové televizní trilogie v rámci projektu Noc kostelů, který se v celé České republice uskuteční 29. května," říká Jiří Vaníček, přednosta Kulturního odboru CČSH.