VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jihočeští poslanci odpovídají čtenářům

Jižní Čechy – V tomto týdnu začala dvanácti Jihočechům nová etapa života. Ti, kteří se v říjnových předčasných volbách u obyvatel kraje těšili největší přízni, totiž poprvé usedli do poslaneckých lavic. Ještě předtím jim náš Deník položil několik otázek.

28.11.2013
SDÍLEJ:

První zasedání Poslanecké sněmovny po předčasných volbách proběhlo 22. listopadu v Praze. Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Ptali jsme se jich na to, zda poslanci jako své asistenty angažují rodinné příslušníky, jestli vědí, jaké odměny za svou práci ve sněmovně budou pobírat, i na to, kde ve svém regionu budou mít poslaneckou kancelář, kam za nimi budou moci chodit voliči.

Poslancům jsme ale předložili i několik dotazů od našich čtenářů z různých koutů Jihočeského kraje. Týkají se podnikání, života studentů, problémů matek na mateřské dovolené i sféry kultury.

Dnes přinášíme odpovědi na první čtenářský dotaz, který položil podnikatel Radek Štěpánek z Č. Krumlova.
V našem seriálu anket s poslanci budeme pokračovat v sobotním vydání našeho Deníku.

Myslíte si, že získáte více peněz do státního rozpočtu zavedením registračních pokladen a neustálým šikanováním podnikate¬lů, nebo spíše rozumným hospodařením na všech úrovních státní správy?

Nový poslanec za Jihočeský kraj Jan Bartošek (41 let, KDU-ČSL)

Jan Bartošek (KDU-ČSL)

Šikanování podnikatelů nemáme v plánu. Jediný, kdo registrační pokladny považuje za pohromu, jsou černá tržiště. Normálním podnikatelům a živnostníkům starosti o tolik nepřibudou. Co je ale klíčové a co podnikatele všeho druhu šikanuje, jsou nesmyslné administrativní požadavky ze strany státu – – při startu, při sebemenších změnách, v daních, při účasti ve veřejných soutěžích apod. Veřejná správa je podle OECD největší bariérou podnikání v ČR.


Nový poslanec za Jihočeský kraj Zdeněk Bezecný (41 let, TOP 09)

Zdeněk Bezecný (TOP 09)

Zavedení registračních pokladen by ve svém důsledku znamenalo šikanu a zbytečné náklady pro živnostníky i pro stát. Navíc by nemělo ani slibovaný efekt vyšších příjmů pro veřejné rozpočty. Radovali by se z něj pouze výrobci pokladen, dodavatelé softwaru a příznivci byrokracie. Myslím si, že by bylo daleko lepší zvýšit efektivitu daňové správy, vytvářet mezinárodní síť proti daňovým únikům a odstranit nesystémové daňové výjimky.


Nový poslanec za Jihočeský kraj Vojtěch Filip (58 let,KSČM)

Vojtěch Filip (KSČM)

Registrační pokladny nejsou šikanou, protože poctivým podnikatelům určitě nevadí a přinesou jim i lepší kontrolu vlastních zaměstnanců. Zatím každé vládě, která je zavedla, to přineslo pořádek do příjmů státního rozpočtu.
Vítězslav Jandák.

Vítězslav Jandák (ČSSD)

Jsem přesvědčen, že registrační pokladny mají smysl, ty přece nikomu neubližují. Příjem do státní pokladny by ovšem měly zajistit velké korporátní daně, nikoli zvyšování daňové zátěže pro osoby samostatně výdělečně činné a malé živnostníky. Podnikatelům musíme ale také zaručit, že nebudou vznikat každou chvíli nová nařízení, stále nové vyhlášky a změny systému. Je třeba zavést neměnná pravidla.


Nový poslanec za Jihočeský kraj Roman Kubíček (50 let, ANO 2011)

Roman Kubíček (ANO)

Jak jste mohli zaregistrovat, hnutí ANO není příznivcem zavedení registračních pokladen, ale chceme prosadit elektronickou výměnu dat a účetních záznamů ve všech institucích veřejné správy po vzoru Dánska a jejich soustředění v centrálním úložišti, které bude spravované ministerstvem financí. Toto opatření přinese výrazné zjednodušení a zefektivnění daňových kontrol a snížení administrativní zátěže.


Nová poslankyně za Jihočeský kraj Radka Maxová (44 let, ANO 2011)

Radka Maxová (ANO)

Naším cílem je stát, který bude štíhlý, levný a bude dobře sloužit občanům. Úspory, kterých bychom dosáhli zrušením zbytečných institucí a procesů, jsou odhadovány na desítky miliard korun ročně. Chceme vrátit sníženou sazbu DPH na 10 %, současně budeme usilovat o zefektivnění výběru DPH, a tak kompenzovat výpadky na příjmové straně rozpočtu. Zamezíme častým změnám daňového systému, které komplikují život podnikatelům.


Jan Mládek.

Jan Mládek (ČSSD)

Samozřejmě, že je třeba rozumně hospodařit na všech úrovních státní správy. Ale to nic nemění na tom, že daně je třeba vybírat čestným a rovným způsobem, a ne metodou, kdy nejnižší daně platí ten nejvíce bezohledný. Daně se mají platit podle velikosti ekonomické aktivity, podle zisku. Registrační pokladny pomohou zjistit skutečnou míru ekonomické aktivity a zvýšit výběr daní bez toho, aby bylo třeba zvedat sazby.


Nová poslankyně za Jihočeský kraj Alena Nohavová (53 let, KSČM)

Alena Nohavová (KSČM)

Zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí nepovažujeme za šikanování podnikatelů. Řada 
z nich již tyto pokladny má. Jde o součást boje s šedou ekonomikou – tyto pokladny mohou přispět 
k vyššímu výběru daní a jsou i účinným preventivním opatřením. Otázka tedy nestojí tak, zda zavést registrační pokladny s fiskální pamětí, nebo se zasadit o rozumné hospodaření ve státní sféře, protože oba tyto nástroje musí fungovat současně.


Nový poslanec za Jihočeský kraj Karel Pražák (68 let, Úsvit)

Karel Pražák (zvolen za Úsvit)

Jsem pro zavedení registračních pokladen, ale jen pro určitý okruh podnikatelů. U drobných živnostníků upřednostňuji paušální daň. Samozřejmě je pro nás prioritou zodpovědné hospodaření ve státní správě.

Nový poslanec za Jihočeský kraj František Vácha (47 let, TOP 09)

František Vácha (TOP 09)

Nejsem příznivcem registračních pokladen. Stát není od toho, aby podnikatele šikanoval, ale aby jim vytvářel podmínky pro jejich práci. Vždyť přece bez podnikatelů by neměla naše společnost šanci přežít. Na kom jiném je závislá naše ekonomická prosperita než na lidech, kteří jsou schopni a ochotni jít se svou kůží na trh, realizovat své nápady a dát ostatním práci.Jan Zahradník.

Jan Zahradník (ODS)

Občanská demokratická strana má ve svém volebním programu, že nepřipustí zavádění registračních pokladen, které by byly jen zbytečnou šikanou všech živnostníků. Já to podporuji.

Jiří Zimola.

Jiří Zimola (ČSSD)

Sociální demokracie určitě nechce šikanovat poctivé podnikatele a živnostníky. Naším cílem je zabránit daňovým únikům a tomu by registrační pokladny s fiskální pamětí měly sloužit především. 
S tím, že by se zároveň mělo rozumně hospodařit na všech úrovních státní správy, nelze než souhlasit. Myslím, že v krajích, které sociální demokracie poslední roky vede, je jasně vidět, že hospodařit umíme.

Autor: Redakce

28.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zádušní mše za kardinála Miloslava Vlka.
11

OBRAZEM: Budějovičtí se loučili se svým biskupem

Motor nehrál. Přesto z českobudějovické Budvar Arény vyváděli policisté nevychované fanoušky. Celkem 250 lidí se dopoledne zapojilo do součinnostního policejního cvičení.
18

Jihočeská policie cvičila zákroky v Budvar Aréně

Život v Londýně se vrací k normálu, říká Hradečačka

Londýn - Přesně rok po masakru v Bruselu otřásl teroristický útok centrem Londýna. Útočník nejdříve na Westminsterském mostě najel autem do lidí a poté se u parlamentu pustil nožem do policistů.

AKTUALIZOVÁNO

Policisté ve čtvrtek vyjeli ke dvěma nehodám cyklistek

České Budějovice - Naštěstí obě ženy vyvázly s lehčím zraněním.

Chataře okradl přímo pod nosem

Boršov – Desetitisícový lup stál neznámého drzého pachatele jen pár minut. V neděli mu k tomu stačilo otevřené okno chaty v oblasti zvané Rančák - Rančice, kterým vlezl dovnitř a majiteli sebral bundu i s peněženkou.

Pozor na semafory u křižovatky Diamant

České Budějovice/OBRAZEM/ - Oprava lávky pro pěší na sídlišti Vltava mění dopravu na křižovatce Diamant Levobřežní se Strakonickou ulicí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies