VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krást májky je věda, vědí u sousedů

„Národní zvyk" krást sousedům májky má v Rakousku vcelku přísná pravidla.  V předvečer 1. máje je připomněl linecký deník Volksblatt. Za nejdůležitější označuje zásadu, že se „zloději" mají držet místních zvyklostí, tedy že se s nimi také předem seznámí. Tyto lokální regule shrnul v roce 1971 svaz hornorakouské mládeže do zemského atlasu, nyní v podobě digitální mapy, na webu pod https://doris.ooe.gv.at. Pravidla jsou i na www.ooelandjugend.at.

30.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Foto: Deník/Libor Plíhal

List pokračuje, že „zloději" jsou také výslovně vyzýváni k pozornosti při počínání. Musejí se vyhnout poškození tabulek, věnců a jiného příslušenství májek; pokud se tak stane, jsou povinni náhradou. Odcizen může být jen strom, žádné doplňky nebo pomocné nástroje jako vztyčovací vidličky atd. Také rozřezání kmene na kusy kvůli lehčímu odnesení je zakázáno – to nespadá pod zvyk a může být stíháno jako poškození cizí věci, rozvádí list. Doplňuje, že podle Nejvyššího soudu smí být s krádeží májky spojené porušení práva jen nepatrné a výkon zvyku nesmí sloužit jako záminka (12 Os 104/85).

Výčet pravidel posléze zdůrazňuje, že v žádném případě nemají poškození volat policii, pokud nedojde k násilnostem nebo vyšší hmotné škodě.

Bavorské devatero

Pasovský deník PNP přinesl přehled „pravd a kuriozit" z tradic májky, o jejímž původu se prý stále vedou spory, ale která má dnes význam jako znamení plodnosti a „bavorského sebevědomí".

1. Modro-bílá májka v areálu pasovského veletrhu byla „přemístěna" rekordně dokonce šestkrát během jednoho roku – 2009. Jednou ji z toho „unesli" až do Rakouska pro hospodskou kapelu.

2. Největší úlovek udělala v roce 2012 skupina 15 stálých návštěvníků hospody z Horních Rakous. Během tří nocí odcizila v Bavorsku celkem dvanáct májek. Na jejich místech „lupiči" zanechali vždy lísteček s adresou: Nové bydliště - Engerwitzdorf.

3. Nejodvážnější kousek předvedla skupinka, která s pomocí vrtulníku odcizila májku z vrcholu Zugspitze (2600 m). Jako výkupné dostala 150 chlebíčků a sto piv od šéfa pivovaru v Kaltenbergu, který předtím tuto májku sponzoroval.

4. Nejvyšší májka Německa loni nestála v Bavorsku, ale pocházela z bavorského lesa – kolem 60 metrů vysoký obr v modro-bílé barvě byl vztyčen v Nordenham-Abbehausenu v Dolním Sasku. Pořizovací náklady se odhadují na 200 000 eur.

5. Ukradena je májka teprve v okamžiku, kdy odnášený strom nepozorovaně mine hranici obce. Pokud jsou zloději přistiženi ještě v obci, musejí kořist bez odporu vrátit. Kmen nesmí být poškozen.

6. Odcizená májka musí být místní chasou či obcí vykoupena, zpravidla svačinou a pivem. Pachatelé poté musejí kládu dopravit na hranici poškozené obce, ale ne dál.

7. Ačkoliv májka váží často i několik tun, za „originál" je pokládána, jen je-li vztyčena bez technických prostředků, fyzickou silou. Pomůckou mohou být jen "Schwaiwerln", dvě dlouhé dřevěné tyče svázané ve špičce, které se posouvají jako podpěra pod vztyčovanou májkou.

8. V Horním Bavorsku je obec, v níž vztyčují májku jen každých 50 let. Slavili ji v roce 1909, 1959 a 2009, příště to bude teprve v roce 2059. „200 obyvatel Niclasreuthu tak totiž šetří  prý příliš vysoké náklady tohoto zvyku," vysvětluje PNP.

9. K tradiční zábavě patří šplhání na májku bez technických prostředků, jen se smolou na dlaních a chodidlech, jak to předvádějí třeba ve Freinbergu u Schärdingu. Rekord ve výlezu  až ke zvonku ve výšce 15 metrů je 8,3 sekundy.

A k májce od sousedů ještě něco. Ta na náměstí v Linci letos pochází z Bavorska jako dar města Pasova a tamního národopisného spolku. 30. dubna dorazila do Lince a dopoledne byla přepravena do Lidových zahrad, kde byla s pomocí občanů Lince dozdobena. Odpoledne zamíří s průvodem přes Landstrasse na náměstí.  Kvůli vrchnímu vedení elektřiny nemůže být vyšší než 23 metry a nesmí mít víc než 30 centimetrů v průměru, aby se vešla do připravené jámy v dlažbě. Pak bude vztyčena přes podpůrné „vlaštovky" a v 17 hodin předána starostovi Klausi Lugerovi. „Aby letos nebyla odcizena, budou ji do 4. května střežit občané obou měst v dobrovolných hlídkách," dodává web linecké radnice.

Autor: Vladimír Majer

30.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Českokrumlovské zámecké medvědárium prodělává úpravy.
8

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

OBRAZEM: Missky v Táboře běhají kolem Jordánu

Tábor – Deset finalistek charitativní soutěže krásy Miss Face Taťany Makarenko se v táborském hotelu Palcát připravuje na svůj galavečer, v němž se 30. září rozhodne, které čtyři dívky si odnesou korunku krásy.

Povodně 2002: O víkendu uklízeli dobrovolníci z celé země

Jižní Čechy – Druhá povodňová vlna byla hodně krutá. Odehrávaly se velké tragédie, lidé museli opustit své domovy, přicházelio majetek, o jistoty…

Strakonickou ulici zúžila oprava lávky na polovinu

České Budějovice - Strakonická ulice v Českých Budějovicích se pod lávkou v obchodní zóně zúžila na polovinu.

Filip Vlček je rád, že už nejezdí s odtahovou službou a může hrát zase hokej

České Budějovice – Pátý zápas, čtvrtá porážka. Hokejistům ČEZ Motoru se v přípravě zatím zrovna moc nedaří. Ale výsledky v přátelských zápasech nejsou tím hlavním. To je třeba zdůraznit. Po porážce 2:4 s Pardubicemi ve čtvrtek budou hostit Kladno (17.30).Přes týmovou porážku odehrál proti extraligovému soupeři velice solidní zápas útočník Filip Vlček (24 let). Dal krásný druhý gól, navíc ještě nastřelil tyčku a na ledě byl opravdu hodně vidět.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení