VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Laureáti pro den lidové hudby u sousedů

Pasov - Mezinárodní den lidové hudby bude v neděli 28. září od 9 hodin v Aldersbachu v okrese Pasov. Budou při něm vyhlášeni také vítězové online hlasování čtenářů deníku PNP v různých kategoriích. Cenu za lidovou hudbu převezme pasovská skupina  "Knopf-Tasten-Blos-Musi" (na snímku).

19.9.2014
SDÍLEJ:

Vítězové pro slavnost v Aldersbachu.Foto: Deník/repro PNP

Mezinárodní cenu za folklor získal Andy Borg, zpěvák z Vídně a dlouholetý moderátor proslulého televizního "Musikantenstadlu", nyní žijící v Thyrnau na Pasovsku. Tuto cenu před ním dostali například Hansi Hinterseer a Heino.

Program v Aldersbachu začne v 9.30 mše, v 10 se otevře tradiční jarmark. Předávání cen bude od 12 hodin, pak už se budou střídat kapely a soubory na více místech města. Mají být mezi nimi i soubory tanců Radost a Libín-S, dětské Sluníčko, ale také z dalších koutů světa.

Veletrh záchranářů

170 vystavovatelů ze sedmi zemí bude prezentovat 25.-27. září ve Welsu svou výzbroj – od dýchacích přístrojů po vozidla. „Letos ještě více se zřetelem na odbornou veřejnost," říká v deníku OÖN ředitel výstaviště Robert Schneider. Akci doprovází na 60 přednášek. Jednou  z nejpoutavějších bude jistě výklad k záchranné akci v jeskyni Riesending pod názvem „Jak to skutečně bylo" v pátek 26. září od 13.30 hodiny v hale 6. Mezi tématy jsou ale i problém „vyhoření" v záchranné službě nebo vyprošťování velkých zvířat z uzavřených prostorů.  Na výstavě bude poprvé chybět bundesheer – armáda si prý nemůže dovolit zaplatit tolika lidem přesčasy…

Mládež a povolání

Horní Rakousy a jejich komory uspořádají 8.-11. října ve Welsu veletrh „Mládež a povolání". Má pomoci mladým lidem při hledání vzdělávacích a pracovních příležitostí. Na největší výstavě tohoto typu v Rakousku se bude prezentovat rekordních 244 vystavovatelů. Pořadatelé očekávají rovněž rekordní návštěvu – kolem 75 000 lidí.

Současnou situaci v zaměstnávání mladých lidí v zemi přibližuje zpráva deníku OÖN. Nezaměstnanost v roce 2009 činila 7,6 procenta, loni podle prvních odhadů poklesla na 6,7 procenta.

Tak bude vypadat most v Linci.Nový most přes Dunaj

Deset hodin se radila porota, komu „přiklepne" vítězství v architektonické a inženýrské soutěži na stavbu nového železničního mostu v Linci. Poměrem hlasů 12:2 se jury rozhodla pro návrh pařížské kanceláře Marc Mimram Ingénierie SA – Marc Mimram Architecte, která už navrhla mosty mimo jiné v Číně a ve Francii. Porotu přesvědčila lehkost ocelové stavby se třemi oblouky a její malý zásah do břehů a scenérie řeky. Má sloužit i tramvajím, individuální dopravě, chodcům a cyklistům, bude vybavena balkony s lavičkami atd.

„Než bude stát, uplyne ještě asi pět let," říká v OÖN starosta Klaus Luger. Náklady se odhadují na 47 milionů eur bez DPH. Stržení starého mostu přijde na 3,5 milionu. Spolek za záchranu této 114 let staré stavby navrhoval postavit nový most vedle ní, ale to spolkový památkový úřad odmítl.

Losují o pole

Po staletí sdílejí čtyři vsi u bavorského Bad Windsheimu společně výšinu „Osing", kterou přidělují zemědělcům k obhospodaření každých deset let losem podle přesně stanovených pravidel. Jednotlivá pole losují  školní děti. Propracovaný systém má zajistit spravedlivé rozdělování ploch podle bonity. Kdo je s přídělem nespokojen, má šanci jej odpoledne po losování zkusit vyměnit. „Ze středověku pocházející zvyk se nezachoval nikde jinde v Německu," uvádí PNP. Podrobnosti http://www.osingverein.de/.

Nemravný fotograf

Bývalý starosta Scheyernu v okrese Pfaffenhofen (56) byl loni v červnu přistižen při natáčení záběrů pod sukně ženy na pohyblivém schodišti. Navíc když ho policisté kontrolovali, kladl odpor a jednoho z nich dokonce zranil. Úřední soud v Mnichově to kvalifikoval jako trestný čin urážky a uložil mu peněžitý trest 5250 eur Obviněný i žalobce se odvolali a okresní soud rozsudek změnil. Podle něj nešlo o trestný čin, ale přestupek. Za buzení veřejného pohoršení musí exstarosta zaplatit pokutu750 eur. Soudkyně nicméně upozornila, že ne každé takové fotografování by muselo být přestupkem, za jiných okolností by mohlo jít i o trestný čin. Kromě toho byl muž odsouzen k peněžitému trestu 4200 eur za odpor úřední moci a úmyslné ublížení na zdraví.

Film radním zlomil vaz. Radní „uklouzli" ve filmu

Televize Puls 4 přinesla informaci, že dva muži, kteří v novém filmu Ulricha Seidla „Ve sklepě" „slaví" v domě pod Hitlerovou podobiznou a hákovými kříži, jsou radní za ÖVP v obci Marz v okrese Mattersburg , píše linecký list OÖN.  Oba poté oznámili okamžitou rezignaci na své mandáty. „S nejhlubším přesvědčením se tímto distancujeme od jakýchkoliv myšlenek nacismu a jeho hrůzných činů. Abychom zabránili dalším škodám pro obec a stranu, rozhodli jsme se spontánně a s okamžitou účinností z naší obecní rady odstoupit. Bylo chybou se takového natáčení zúčastnit. V té době, v roce 2009, jsme nebyli členy rady," uvedli společně. Předseda burgenlandské ÖVP Franz Steindl podle listu zvažuje další kroky proti oběma lokálním politikům. Kauzu nechtěl komentovat celostátní předseda strany Reinhold Mitterlehner. Je to prý záležitost zemské organizace.

Autor: Vladimír Majer

19.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Strašák porevolučních let dál otevírá nenasytnou tlamu

Režisér Jan Hřebejk představil svůj nový film Rodinný přítel v českobudějovickém multikině Cinestar. Po předpremiéře promluvil s diváky a spolu s ním i malí představitelé dětských rolí.
17

Jan Hřebejk má sen natočit Pelíšky současnosti

Útočník Jáchym Kondelík se kvůli škole vrací na měsíc do Ameriky

Dobrá Voda u Českých Budějovic - Krajánek Jáchym Kondelík, jenž byl na MS hokejistů do 18 let vyhlášen jedním ze tří nejlepších Čechů v turnaji, se v úterý 25. dubna vrací za moře.

Emil Kristek se od fotbalu přeorientoval na hokej, bude znovu ředitelem Plzně

Boršov nad Vltavou – Začínal jako kustod fotbalistů českobudějovického Dynama. Emil Kristek ale nezůstal stát na místě a už teď má za sebou skutečně pozoruhodnou kariéru sportovního funkcionáře. Šéfoval fotbalistům Bohemians Praha, Plzně a českobudějovického Dynama. Poté se přesunul k hokeji. Působil jako ředitel v extraligové Plzni, nyní pracuje v obchodním oddělení agentury BPA a je pyšný na to, že se koncem týdne uskuteční v Českých Budějovicích České hokejové hry. Od května se vrací jako výkonný ředitel do hokejové Plzně.

Novým Hradům se v okresním přeboru zranil klíčový hráč

Nové Hrady - Leží, na noze má ortézu a tuší, že fotbalové jaro pro něj skončilo. Záložník Nových Hradů Vítězslav Jelínek si v úvodu utkání okresního přeboru v Neplachově (2:2) poranil koleno a pravděpodobně ho nemine operace.

Cirkus Arlet v Českých Budějovicích. Jeho chloubou je zlatý tygr

České Budějovice – Smíšené vystoupení bengálských tygrů a afrických lvic nebo vystoupení s burskými kozlíky. To je jen malá část programu, se kterým se do Českých Budějovic vrací za svým publikem v rámci evropského turné, Cirkus Arlet.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies