VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město sbírá návrhy na novou sportovní halu

České Budějovice – Do soutěže na novou halu, která má v Budějovicích nahradit současné sídlo volejbalistů Jihostroje, poslali architekti padesátku návrhů. Příští týden už má porota oznámit výsledky. Město chce vzápětí zveřejnit všechny dodané návrhy.

15.2.2013 9
SDÍLEJ:

Českobudějovická sportovní hala.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Porota je vázána mlčenlivostí a výsledky se první dozvědí radní. „S hodnocením poroty se seznámí rada města 20. února," naznačil Deníku plánované kroky radnice budějovický primátor  Juraj Thoma. Doplnil, že hodnocení bude zveřejněno ve čtvrtek 21. února a ve stejný den budou zveřejněny všechny návrhy, které byly do soutěže podány.

O rekonstrukci současné haly nebo stavbě nové už se mluví dlouhá léta. Pro volejbalový klub představuje problém příliš nízký strop haly, takže se mezinárodní soutěže musejí hrát na výjimku. Ze strany diváků se zase ozývá kritika na malý prostor mezi sedadly a malou kapacitu, která v podstatě nepostačuje  třeba na vrcholná utkání 
o domácí titul. Rekonstrukce současné haly je ale podle náměstka primátora Kamila Calty prakticky nemožná, jak se již dříve vyjádřil pro Deník. Nosné prvky by nezvládly případné zvednutí stropu. Radnice proto chce postavit zcela nové Centrum halových sportů a současnou halu zbořit.

Proti tomu se ale ozývají nesouhlasné názory. Například někdejší budějovický zastupitel Karel Pražák si myslí, že by stačilo sedačky upravit ve stylu hokejových sezení. A námitky zaznívají i v zastupitelstvu.

Stará hala našla ochránce

„Stačily by i menší úpravy a hala by mohla sloužit dál," říkají někteří na adresu současného sportovního stánku v českobudějovické Stromovce. Radnice ale zvolila radikální řešení. Protože rekonstrukce nynějšího objektu by byla problematická, tak se má na místě současné haly postavit nová.

Jenže ne všichni zastupitelé s tím souhlasí. Někteří považují za vyhazování peněz, když se bude stará hala likvidovat, zatímco by mohla ještě sloužit. A na posledním zasedání zastupitelstva padaly 
i další námitky. Například Stanislav Rataj upozornil na to, že v hlavní hale by měl být natrvalo položený speciální povrch, který využívají volejbalisté. Obává se proto, že na jiné sporty se nedostane a na kulturní akce že bude obtížné hlavní halu připravit. I to jsou důvody, proč starou halu brání i neobvyklým krokem. „Oznamuji, že vznikla petice proti zbourání staré haly," oznámil na zastupitelstvu Stanislav Rataj a odsoudil i to, že se nad celým problémem podle jeho názoru nevede skutečná veřejná debata. „Zatím diskusi nevidím," konstatoval Rataj.

Už dříve zastupitel Vladimír Brůha kritizoval plán zbořit starou halu a na jejím místě stavět novou jako nehospodárnou akci. Nyní rovnou doporučil, aby se kvůli otázkám kolem haly svolalo třeba i zvláštní jednání zastupitelstva.

Stanislav Rataj navíc považuje za špatné, že v zadání pro nový objekt se počítá jen s pár parkovacími místy. „V hale má být tři tisíce míst pro diváky. To asi podkopeme Vltavu a tam zřídíme parkoviště," ironicky naznačil Rataj, že současná parkoviště u haly podle něj nestačí, ale nikomu to při zadávání podmínek soutěže nevadilo. Podle náměstka primátora Kamila Calty jsou ale v docházkové vzdálenosti velká parkoviště například u výstaviště.

Debata v zastupitelstvu se  potom dotkla třeba i toho, jestli není lepší, nechat starou halu dožít a novou postavit jinde. Vedení města ale upozornilo, že by se tím realizace nového sportoviště o několik let posunula, kvůli potřebným změnám územních plánů. A odmítnut byl i názor, že si radnice vykládá nesprávně některé pasáže posudku na současnou halu.
Náměstek primátora Miroslav Joch upozornil, že radnice zmíněný posudek nikdy neprezentovala v tom smyslu, že by současná hala měla spadnout. Připojil, že jde jen o to, že současná konstrukce haly snese pouze drobné úpravy objektu a ne zásadní přestavbu. Pokud se současná hala rozebere, pak je možné podle vedení města současné konstrukční prvky použít hypoteticky například na tréninkovou halu, která by měla stát vedle hlavní a měla by se stavět jako 2. etapa Centra halových sportů.

Centrum by podle předběžných informací Deníku mohlo mít dvě haly a navazující běžecký koridor, tak se alespoň 
dříve pro Deník vyjádřilo vedení města. A podobný návrh už byl v minulosti připraven 
i pro volejbalový klub.

V současnosti ale vedení města žádné bližší informace
k návrhům podaným do soutěže ani k jejímu průběhu podávat nechce. Vysvětluje to tím, že soutěž je anonymní 
a výsledky budou teprve vyhlášeny. To by se mělo stát 
ve čtvrtek příští týden.

Autor: Edwin Otta

15.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Hledaného muže vypátrala cizinecká policie na nádraží

Ilustrační foto.

Zloděj se vloupal u Sokolského ostrova do vozidla

Jan Tříska, Igor Hnízdo z Obecné školy, po pádu z mostu zemřel

České Budějovice - Česko-americký herec Jan Tříska (80), který za nejasných okolností v sobotu spadl z Karlova mostu, v pondělí v pražské nemocnic zemřel. Podle svědků herec vylezl k soše a odtud spadl do řeky. Z vody ho vytáhla dvojice turistů z výletní lodi.

Jihočeský "Ozbrojený útočník" zabodoval na republikové úrovni

České Budějovice - Záchranáři, policisté a Krajský úřad přivezli z celorepublikové soutěže o nejlepší preventivní projekt prvenství.

Co doma ztratili, ze Sokolova dovezli

Sokolov, České Budějovice – Fotbalisté Dynama jeli k nedělnímu utkání 9. kola II. ligy do Sokolova s cílem bodovat a nahradit tak ztrátu za domácí remízu s Frýdkem-Místkem. A to se jim podařilo, vyhráli 1:0!

Bydlení podle znamení zvěrokruhu: Jak si žijí vodní a vzdušná znamení

Nic na světě nepoví o člověku tolik, jako jeho byt. Hned při vstupu do předsíně bezchybně odlišíte pedanta od bohéma. Každý člověk má svůj vkus, každé astrologické znamení své priority.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení