VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zámku v Jindřichově Hradci vypukl filmový mor

Jindřichův Hradec - Začátkem února 1991 přišel do kin výpravný historický film o pohnutém osudu lékaře, filozofa, autora prvních pitev Johannese Jessenia Svědek umírajícího času. Filmová podoba byla zkrácenou verzí úspěšného slovenského televizního seriálu Lékař umírajícího času o době dramatických časů v českém království na počátku 17. století.

18.4.2015 1
SDÍLEJ:

Film Svědek umírajícího času se natáčel v Jindřichově Hradci.Foto: Archiv

Štáb režiséra Miloslava Luthera (mj. autora seriálu Útěk do Budína 2002) si kromě Prahy, Slovenska, Dobříše, Křivoklátu či Panenského Týnce vybral pro exteriérové scény také jižní Čechy, konkrétně rozlehlý zámek v Jindřichově Hradci a také krytý dřevěný hradlový most Rechle na Šumavě přes řeku Vydru. Tam se asi po hodině děje odehraje pohraniční scéna, kdy uherští vojáci předávají provazem spoutaného Jessenia Čechům. Herec Petr Čepek prochází s lékařskou brašnou útrobami krytého mostu.

Jessenius (v bílém) míří k rohu gotického křídla a malým arkádám na III. nádvoří hradeckého zámku.

Jindřichohradecký zámek má ve scénáři smutnou „roli". V místě, kde bydlí také Jessenius se svou ženou Marií, vypukne morová epidemie nebo-li černá smrt. Jednu chvíli běží herec Petr Čepek překotně k vratům svého domu, kam vojenští rejtaři nakreslili bílý kříž na znamení nákazy. Nakaženou manželku mezitím odvlekli.

Smrt u černé kuchyně

Filmaři měli tu výhodu, že hradecký zámek byl počátkem 90. let ještě v třináctileté rekonstrukci a pro veřejnost nepřístupný. Otevřen byl až v roce 1993 za kastelána Miloslava Paulíka. Ten se při návštěvě zámku a svého předchůdce Václava Krátkého k natáčení náhodně a krátce dostal. Deníku o tom napsal, že děj se mj. odehrává v blízkosti černé kuchyně (u černé věže).

Záběry často míří na bývalou sýpku na druhém nádvoří. „Bývalá sýpka je v pozadí a je upravena je zřejmě nakašírovaná do filmové podoby hrázděným zdivem," míní Miloslav Paulík. V ději se objevují také první i třetí nádvoří a také interiér zámku v okamžiku, kdy má Jessenius vojákům vydat pokladnu.

Současný ředitel správy jindřichohradecké památky Václav Bis sdělil, že všechny tehdy nafilmované prostory se nijak zásadně nezměnily. „Jen mají opravené fasády, upravený terén a například nový šindel na krytém schodišti na prvním nádvoří," uvedl Václav Bis.

Filmaři využili do komparzu místní divadelníky ze spolku Jablonský. Hrála tu například tehdy čtyřiatřicetiletá Ladislava Ratajová, která se už dříve objevila v Rážově historickém snímku Poslední propadne peklu (Čtěte ZDE).

Spoustu záběrů filmaři pořídili před černou kuchyní. Tady se odehrávají děsivé morové scény.

Ve filmu o Jesseniovi představovala Ladislava Ratajová měšťanku, nebo možná služku. „Byla jsem přítomna u natáčení na druhém nádvoří. Měla jsem za úkol zavřít okno v domě, říká se mu domeček. Bylo to v okamžiku, kdy na koních přijíždějí královští rejtaři. Měli rozehnat dav a mezi lidmi nastal zmatek," popsala Ladislav Ratajová.

Nejvíce si vybavuje vůz s kádí, která byla naložena kapry. Vůz se ve filmu překotí a kapři spadnou na dlažbu. „Scéna s kapry vznikla v mírném kopečku a točila se dvakrát, bylo mi ryb líto," řekla komparzistka. V morových scénách filmu nefigurovala. Práci pro tento film věnovala dny času. Ze zaměstnání si na to vzala dovolenou. „Vydělala jsem si pár korun, přesnou sumu nevím. Uplynulo už pětadvacet let," usmála se Ladislava Ratajová.

Na vznik filmu Svědek umírajícího času vzpomínají i herci ve velkých rolích, například Taťána Fischerová na úlohu svůdné dívky Floro. S tou Jessenius stráví celou zimu. „Osobně jsem netočila v jižních Čechách, ale ve slovenských horách a v barrandovských atelierech. Byla to krásná práce se skvělým režisérem Miloslavem Lutherem a milými kolegy, hlavně s Petrem Čepkem, se kterým jsem pracovala ve více filmech a také v Činoherním klubu. Hrát skvěle napsanou roli, a navíc to byl film historický, je vždycky radost a potěšení. Zůstává jedním z mých milovaných a ráda na toto natáčení vzpomínám," napsala pro Deník Táňa Fišerová.

Také herec Jan Kačer má na natáčení silné vzpomínky. Dostal roli jednoho z vůdců povstání Jáchyma Ondřeje Šlika. Scéna s biřici, odříznutím límce košile a odvedením na popraviště byla podle něho velmi autentická a skličující.

Svědek umírajícího času (1990)DĚJ: Příběh začíná v roce 1596, kdy se na uherské pustě setkáme s lékařem Jánem Jesenským (Johannesem Jesseniem) z Jaseného poprvé. Jeho napínavé životní události budeme sledovat až k tragicky vrcholící bitvě na Bílé hoře a popravě sedmadvaceti českých vůdců stavovského protihabsburského povstání. Exekuce se konala 21. června 1621 na Staroměstském náměstí v Praze.
Režie: Miloslav Luther
Hrají: Petr Čepek (Jessenius), Emma Černá (Marie), Rudolf Hrušínský (Rudolf II.), Miloš Nedbal (Fels), Martin Huba (Kepler), Milan Kňažko (kat Mydlář), Leoš Suchařípa (Michna), Taťána Fischerová (Floro), Jan Kačer (Šlik), Stano Dančiak (Kryštof Harant), Mikuláš Huba (Bohuslav z Michalovic), Ota Sklenčka (Budovec), Lubomír Kostelka (Ferdinand II.), Jan Kanyza (kancléř Lobkovic), Jiří Bartoška (Friedrich Falcký) aj.
Komentář četl: Jiří Adamíra
Námět a scénář: Vladimír Körner Kamera: Ivan Šlapeta
Hudba: Jiří Bulis
Kostýmy: Jan Kropáček

Autor: Luboš Dvořák

18.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Jakub Voráček
2

Hokejové hvězdy už jsou na jihu, Jakub Voráček věří v sílu českého týmu

Železné a zlaté Budějovice 2015

Jaké téma budou mít historické slavnosti v Budějovicích, se ještě neví

Tři spisovatelé z jihu Čech převezmou Zeyerův hrnek za nejlepší knihu roku

Vodňany - Ve středu se ve Vodňanech uskuteční už 21. ročník setkání spisovatelů - Zeyerovy Vodňany.

Čapí pár z Dubného má čtyřčata

Dubné /VIDEO/ – Čtyři ochmýřené ratolesti už zahřívají a krmí čapí rodiče z Dubného. Mláďata se vyklubala ze všech čtyř vajíček, která od druhé poloviny března ve svém hnízdě střídavě zahřívali.

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

Policisté uzavřeli vyšetřování vraždy svého kolegy

Hluboká nad Vltavou - Jihočeští kriminalisté v pondělí uzavřeli vyšetřování loňského případu vraždy. Pachatel tehdy zaútočil na dva policisty z hlubockého obvodního oddělení, nožem oba zranil. Policista Václav Haase na následky zranění zemřel.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies