VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obrazy Ivy Petrové zahájí sezonu v Malé galerii Sladovny

Písek - Vernisáž se koná v úterý 7. ledna od 17 hodin.

6.1.2014
SDÍLEJ:

Iva Petrová a Irena Mašíková na vernisáži výstavy v Prácheňském muzeu před dvěma lety.Foto: Deník/Libuše Kolářová

Ve Vysokých a Nízkých trámech Sladovny v neděli 5. ledna  skončila nejnavštěvovanější  a dosud nejúspěšnější výstava nazvaná Mraveniště, kterou  ve spolupráci se Sladovnou připravil Vladimír Větrovský. V Malé galerii  to byla výstava akademického malíře Jiřího Řeřichy, která představovala  průřez tvorbou různými technikami známého píseckého výtvarníka.

Výstavní prostory Sladovny však nezůstanou  dlouho opuštěné. V Malé  galerii pokračuje  už od loňského roku projekt, který  představuje ve výstavních cyklech umělce  z regionu bývalého Prácheňského kraje.

„Ovšem  veřejnost má rovněž příležitost seznámit se  s tvorbou umělců, kteří si náš kraj zamilovali a věnují se jeho ztvárnění ve svých dílech. V letošním roce se představí, kromě zahajující výstavy Synočáry Ivy Petrové, například písecký rodák Vladimír Sychrovský, Radko Pechar či fotograf František Domin," informoval o záměrech pro letošní rok kurátor výstav Václav Kinský.

Zajímavá bude rozhodně výstava, která se připravuje na měsíc červenec. Umělecká skupina architekta a herce Davida Vávry zde představí kresby, obrazy a fotografie inspirované píseckou krajinou a Pískem.

„Malá galerie se také pravidelně věnuje tvorbě umělců z partnerských měst. Celou dramaturgii představí Sladovna na otevření letošní první výstavy, tedy 7. ledna  v 17 hodin a posléze také na svých webových stránkách," dodal Václav Kinský.

První lednová výstava  má název Iva a Adam – Synočáry.  Od 7. ledna až do 2. února budou mít návštěvníci příležitost si prohlédnout výstavu obrazů Ivy Petrové vytvořené podle abstraktních předloh jejího syna Adama. Na vernisáži přednesou úvodní slovo Luděk Pfeifer a Irena Mašíková Konštantová, která byla kurátorkou výstavy Ivy Petrové v srpnu 2011 v Prácheňském muzeu v Písku. O hudební doprovod se postará skupina The Priester Sisters.

Výstava Synočáry je výjimečná a pozoruhodná. Jedná se o oleje na plátně, které jsou transformacemi kreseb dítěte.
Jedenáctiletý Adam stejně jako většina dětí  jeho věku má různé zájmy. Rád také kreslí, ale jak říká jeho matka, k výtvarnému umění vztah nemá. Svou první kresbu Adam vytvořil před šesti lety a se slovy „to je abstrakce" ji podal matce.

„Výtvor mě velice překvapil, zvláště pak slovo abstrakce z úst chlapce, jehož jediným zájmem  byl v té době fotbal a který jen při pouhém vyslovení pojmů jako například výstava či obraz obracel očka svá v sloup, znělo totiž přinejmenším nečekaně," zavzpomínala na první výtvarný počin svého syna Iva Petrová.

Adamovy obrazy už tehdy vybarvovala fixami, ukládala je do šuplíku a tu a tam se s nimi těšila. „Měla jsem a stále mám pocit, že dítě  je  prostředníkem  pro sdělení jakési dávné dospělé  zkušenosti," dodala Iva Petrová.

K rozhodnutí transformovat synovy kresby  na plátna větších rozměrů dospěla malířka a restaurátorka po prvním návratu vážného onemocnění. V rozhovoru k první výstavě v Prácheňském muzeu Iva Petrová uvedla, že tvorba se pro ni stala naprosto nepostradatelnou terapií a způsobem, jak se vypořádat se zdravotními problémy.

„Věřím, že mi Adam svými kresbami říká: Maminko, maluj a uzdravuj se tím," myslí si Iva Petrová
Když měla výtvarnice na jaře roku 2010 hotový první obraz olejem na plátně, byl u ní na návštěvě historik umění Ivo Kořán a dlužno říci, že nebýt jeho, asi by neměla  takovou odvahu chtít vystavovat společné dílo.

Ivo Kořán k tvorbě Ivy Petrové  později uvedl: „Kresby jsou pozdravem, oslovením, výrazem vztahu, projevem lásky a touhou po stejně láskyplné odpovědi. A stejně obrazy povyšují i prohlubují kresbu a odpovídají tím vroucím hlasem, jakým promlouvá pouze matka."


Na návštěvníky Sladovny čekají v lednu ještě dvě výstavy, jejichž společná vernisáž se uskuteční 23. ledna od 17 hodin. Ve Vysokých a Nízkých trámech to bude interaktivní výstava nazvaná     S jídlem si nehrajem.  Zejména dětem představí netradičním a hravým způsobem fenomén jídla, včetně produkce, konzumace, přípravy, historie, stolování a podobně. Malí návštěvníci se v každé části mohou do výstavy zapojit a dotykem komunikovat s vystavenými objekty.

Na své si přijdou i dospělí, na které budou čekat Středeční obědy ve Sladovně, kde se dozví zajímavé informace o stravování.
V Debatních trámech Sladovny bude instalována nejnovější kolekce ilustrací oceněných na Bienále ilustrací Bratislava 2013.

Autor: Libuše Kolářová

Místo události:
6.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Ztratily se děti. Našly je kamery

České Budějovice – Obsluha městského kamerového systému vypátrala v sobotu pohřešované děti.

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

OBRAZEM: Už na Novohradsku rostou

Českobudějovicko - Stovky hub našli Vladimír Kumpoch a Iveta Zuklínová z Českých Budějovic,v okolí rybníka Žár na Novohradsku.

Rajčata si na sluníčku libují, jabloně trápí sucho

Českobudějovicko - Počasí letos ukazuje zahrádkářům dvojí tvář. Prospívá, ale i škodí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení