VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od sousedů: Temelín nepřitahoval

Pasov - Ve vybagrované pískovně rybářského spolku v Seebachu u Deggendorfu chytil Manuel Timschik ze Stephansposchingu kapitálního sumce.

13.6.2012
SDÍLEJ:

Pěkný kousek z pískovny! Foto: Deník/repro PNP

Měřile 221 centimetrů a vážil 59 kilogramů.  „To by měl být druhý největší sumec, který byl dosud v Německu uloven," píše deník PNP a poznamenává, že rekordman s 236 centimetry pochází také ze Seebachu. Chycen byl v roce 2002.

Kolik lidí zazpívá?

Dá dohromady rekord?Zpěvák nigerijského původu Mano Ezoh (32), žijící v Deggendorfu, chystá projekt "The Voices of Niederbayern" , Hlas Dolního Bavorska. Má se konat 12. ledna 2013 v městské hale v Deggendorfu. První tříhodinová zkouška proběhla v Plattlingu za účasti 125 zpěváků. Sjeli se sem z celého Východního Bavorska. Nacvičovali ve třech hlasech mj. Jacksonovo We Are The World. Všichni si odnesli CD k domácímu cvičení. Další zkouška bude 8. července.

Jde o úvod ještě většího projektu, píše deník PNP. V roce 2014 chce Ezoh přivést do olympijské haly v Mnichově 5000 zpěváků, kteří předtím projdou 15 koly v Německu a v Rakousku. Byl by to světový rekord – ten současný drží rovněž Ezoh, když loni v říjnu dal dohromady největší gospelový sbor na světě s 1138 hlasy a zapsal se tak do Guinnessovy knihy rekordů.

Písek ve volební vřavě

Trička, která předvolebně vzrušila.Písek se nechtěně „zamotal" do komunálního volebního boje – o starostu Deggendorfu. Šéf tamní SPD Wolfgang Lorenz napadl kandidáta CSU Christiana Mosera v souvislosti se slavností k uzavření partnerství Deggendorf−Písek o uplynulém víkendu. Lorenz kritizuje, že Moser vystoupil v Písku „s modře uniformovanou agitační a propagační skupinou". Tou měla být štafeta organizovaná atletickým klubem, která do Písku nesla partnerské dokumenty. Běžci, „walkeři" a inline-bruslaři byli oblečeni do triček s logem štafety, na jejichž zadní straně byl nápis „Dr. Christian Moser – silný pro Deggendorf", napsal deník PNP.

Cituje Waltera Körnera z klubu, jednoho z organizátorů štafety: „My jako klub jsme vděčni každému sponzorovi, a Christian Moser nám trička zaplatil." Moser v listě míní, že jeho kritikové zaměnili  modré dresy sportovního klubu za jeho volební trička, a označuje jejich útok za volební boj.

„Ještě víc než trička ale dostalo Lorenze do ráže zvláštní vydání tiskoviny místního svazu umění ke zmíněnému partnerství měst," pokračuje PNP. „Jsou v něm otištěny dvě zdravice – píseckého starosty Ondřeje Veselého a ,Christiana Mosera, ,starosty města Deggendorfu´. To Lorenz pociťuje jako ,osobování si úřadu´.  K tomu Moser říká, že pokud má někdo pocit, že přešel současnou vrchní starostku, pak se za to omlouvá. Tomu, kdo zná věci, které předcházely, by prý ale byla zdravice srozumitelnější."

Rudolf Weber, předseda svazu umění, ujišťuje, že v brožurce jde pouze o umělecké projekty partnerství měst. Na její přípravě se Moser intenzivně podílel. „Protože byl tedy o našich akcích v Písku podrobně informován, požádal jsem ho už v lednu o zdravici do tohoto zvláštního vydání – a to jen z tohoto důvodu," řekl pro PNP.

Temelín nepřitáhl

Hala tří zemí zela prázdnotou.„Diskuse k plánovanému rozšíření jaderné elektrárny Temelín narazila v Pasově v úterý na extrémně malý zájem," napsal deník PNP. „V hale s kapacitou několika tisíc míst se dopoledne nacházely jen asi tři tucty lidí. Do Pasova přitom přijelo třicet českých expertů z ministerstva životního prostředí, Úřadu pro jadernou bezpečnost a provozovatelů elektrárny, aby zodpověděli otázky německého obyvatelstva. Hrstka odpůrců atomové energie, kteří dopoledne demonstrovali před halou, kritizovala především časově nehodný termín." V pasovském deníku řekla Isolde Mühlbauerová z příhraničního okresu Chamu: „Kromě důchodců a nezaměstnaných nemá přece nikdo dopoledne čas!"  Kromě toho prý byly problémy při ohlašování se k účasti a při vstupu k přísně zabezpečené akci.

Zprávu doplnilo středeční vydání listu fotografií agentury DPA ze shromáždění.

Sýkorky v popelníku

Sýkorky z popelníku.V areálu firmy Sedlbauer v Grafenau se uklízečka delší čas zlobila u venkovního popelníku, že jsou kolem rozházené nedopalky. Pak si povšimla, že se v něm uhnízdily sýkorky. Otvory ve schránce si natahaly materiál a zabydlely se. Samička nakladla pět vajíček a svědomitě je vyseděla. „Aby měla klid, instalovala firma nový venkovní popelník," napsal deník PNP. Pár pak měl plné zobáčky a křídla práce se snášením potravy pro stále se hlasitěji zevnitř ozývající potomstvo. Nakonec mláďata sýkorky zdárně vyvedly. „A osazenstvu provozu bylo až líto, že už u nich nebydlí," dodal list.

Autor: Vladimír Majer

13.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jihočeské silnice si v letošním roce vyžádaly už dvanáct lidských životů.
AKTUALIZOVÁNO

U Opatovic narazilo auto do stromu. Mladý spolujezdec nehodu nepřežil

Nezletilý psí recidivista se dostal za mříže

Nezletilý psí recidivista šel po pouhé hodině na útěku za mříže

V Budějovicích je vždy krásná atmosféra, chválí reprezentační kouč Josef Jandač

České Budějovice – Povedlo se. Česká hokejová reprezentace vstoupila do Carlson Hockey Games v Budvar aréně vítězstvím 3:2 nad Finskem, přestože v úvodu zápasu prohrávala už 0:2. Další zápas odehraje náš národní tým v sobotu se Švédskem (17) a s turnajem se rozloučí v neděli duelem proti Rusku (18.30).

AKTUALIZOVÁNO

Jihočeské kluby mohou nahlásit svazu, že mají na víkend hřiště nezpůsobilé

České Budějovice - Fotbal v kraji je o víkendu ohrožen. Čím, je zřejmé při pohledu z okna…

Změní se odměňování v nemocnicích?

České Budějovice – Příští dny ukáží, zda bude mít nově zvolená rada kraje vůli změnit systém odměňování v jihočeských nemocnicích. 

Májové svatby jsou u Budějčáků v kurzu

České Budějovice – Že je květen měsícem lásky, říkal už Karel Hynek Mácha, a zdá se, že stejně to vnímají i Budějovičtí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies