VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pernerovo zvonařství v Pasově letos skončí

Zvonařství Perner, jehož tradice sahá do 17. století, získalo v roce 1701 městské právo v Plzni a lilo tu do roku 1905. Další pobočku mělo v Českých Budějovicích, odkud už koncem 19. století vyrábělo zvony pro západní Afriku. Po válce a odsunu Pernerové s podporou pasovského biskupa začali znovu v Pasově. Doba jim přála, za války bylo mnoho zvonů zničeno a rodinná firma brzy vyráběla pro celé Německo a Rakousko. Zhotovila i osmitunový „pummerin" v pasovském dómu. Po převratu vyrobila řadu zvonů i pro jižní Čechy (také zvonkohru na budějovické radnici).

23.2.2013
SDÍLEJ:

Letos u Pernerů vyhasnou pece.Foto: Deník/repro PNP

Nyní  oznámila nečekaně, že letos do léta odlije poslední objednané zvony a s výrobou skončí. Servis bude dál zajišťován. Nejde prý o insolvenci, ale o svobodné podnikatelské rozhodnutí, které bylo přijato po dlouhém zvažování, řekl šéf Rudolf Perner (43) deníku PNP. Ukončení produkce odůvodnil ekonomickou krizí, která v Evropě omezila i pořizování nových zvonů. Ovlivnila to ovšem i dlouhá životnost zvonů – například v Deggendorfu stále ještě bije nejstarší zvon v Německu z roku 1144, poznamenala PNP.

Z pasovského zvonařství.List připomíná, že Pernerovi vyrobili od roku 1947 tisíce bronzových zvonů pro celý svět, třeba i pro Nový Zéland, jižní Ameriku a Asii. Jsou v Betlémě, Matyášově chrámu v Budapešti, v mnichovské Frauenkirche, v Šanghaji, ale také v modlitebně bundeswehru v Afghánistánu, jejich produkt svolává k jednání v bavorském sněmu. Maximální výzvou, které dostáli, byla objednávka pro projekt „trivatna", na zvony míru na svatých místech v Indii a Barmě, s nápisy nejen vně, ale i uvnitř těla výrobku. Zákazník obeslal 29 zvonařství, než mu kývli Pasovští…  Aktuálně nakládají čtrnáct zvonů do Chile a devět do Tallinu. Přesto je výrobě „odzvoněno", píše deník.  Zaměstnancům to Perner oznámil písemně ve čtvrtek.

Líní poslanci

Svaz rakouských průmyslníků analyzoval loňskou práci hornorakouského sněmu a jeho generální sekretář Christoph Neumayr v rozhovoru s deníkem OÖN kulantně poznamenal: „Řekněme, že je tu ještě určitý potenciál." List si výsledek rozboru přeložil jako rozčarování. 56 poslanců totiž během devíti měsíců jednacího roku zasedalo v plénu jen  jedenáct dnů. „Kromě toho sice pracovali v 16  výborech, ale Neumayr přesto míní, že poslanci nejsou skutečně vytíženi," píše deník. Doplňuje, že sněm přijal 74 rozhodnutí, z toho 28 zákonů a 18 rezolucí ke spolkové vládě.

Plné hory

V hornorakouských lyžařských areálech prodali letos už více než dvanáct milionů karet na vleky. Je to o 1,6 milionu (15 procent) víc než loni za stejnou dobu, zaznamenal deník Volksblatt.
Zdejší provozovatelé v uplynulých deseti letech investovali do nových lanovek, vleků a zasněžovacích děl kolem 120 milionů eur.

Klika v pravý čas

Téměř 2,8 milionu eur vyhrál v německém lottu 55letý muž z Horního Falcka – a to několik měsíců poté, kdy mu zaměstnavatel oznámil, že ho propustí. „Šest správných čísel mě tak zbavilo starostí," řekl státní správě loterií.  List PNP píše, že má ale obavy o kolegy v práci, rovněž ohrožené ztrátou zaměstnání, a že přemýšlí své místo jednomu z nich přepustit. „Jsou mezi nimi takoví, kteří splácejí dům," řekl.

Obálky pro „Oskary"

Světem „nejokukovanější kousek papíru" o nadcházející neděli pochází z malé obce u hornobavorského Tegernsee, napsal pasovský list PNP. Ve 24 zlatých obálkách z továrny na ruční papír v Gmundenu totiž budou vězet jména letošních držitelů Oscarů. Produkt už vysoce ocenil například renomovaný designér Marc Friedland při lednové návštěvě na Tegernsee.  Výrobci nazvali svou hollywoodskou kreaci „Gmund Treasur". Šéf firmy Florian Kohler prohlásil, že drží všem nominovaným palce a doufají, že jejich obálky v neděli přejdou do správných rukou.

Továrna je v rodinném vlastnictví od roku 1829 a zaměstnává sto lidí. Stále má mimo jiné i nejstarší činný papírenský stroj v Evropě z roku 1883. Pro Oskary dodala obálky už loni.

Autor: Vladimír Majer

23.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Kajínek po propuštění z vězení
AKTUALIZOVÁNO
17

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

V pondělí 22. května oficiálně začal Majáles.
36

OBRAZEM: Majáles oživil město

Policisté hledají svědky nebezpečné jízdy motocyklisty

Jindřichohradecko – Minulé pondělí, tedy 15. května po čtvrt na jedenáct dopoledne policista na služební motorce začal pronásledovat motocyklistu na motocyklu značky Suzuki GSXR 600 rakouské registrační značky, který u Nové Hlíny nereagoval na výzvu k zastavení.

Kateřina následovala Voka do medvědího nebe

Český Krumlov – Smutná zpráva přišla z českokrumlovského medvědária.

Opilý čtrnáctiletý kluk vyváděl s kamarády

České Budějovice – Strážníky zavolali občané k trojici podnapilých mladíků. V neděli před 20. h silně obtěžovali občany poblíž plaveckého bazénu.

Tipy pro miniaturní zahradu

Chcete zahradničit, ale vaše zahrádka je o velikosti poštovní známky? Je to místečko někde u plotu vnitrobloku nebo třeba vetknuté do zahrádkářské kolonie na pozemku úzkém jak pentle? Nevadí. I tam se dá pěstovat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies