VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pernerovo zvonařství v Pasově letos skončí

Zvonařství Perner, jehož tradice sahá do 17. století, získalo v roce 1701 městské právo v Plzni a lilo tu do roku 1905. Další pobočku mělo v Českých Budějovicích, odkud už koncem 19. století vyrábělo zvony pro západní Afriku. Po válce a odsunu Pernerové s podporou pasovského biskupa začali znovu v Pasově. Doba jim přála, za války bylo mnoho zvonů zničeno a rodinná firma brzy vyráběla pro celé Německo a Rakousko. Zhotovila i osmitunový „pummerin" v pasovském dómu. Po převratu vyrobila řadu zvonů i pro jižní Čechy (také zvonkohru na budějovické radnici).

23.2.2013
SDÍLEJ:

Letos u Pernerů vyhasnou pece.Foto: Deník/repro PNP

Nyní  oznámila nečekaně, že letos do léta odlije poslední objednané zvony a s výrobou skončí. Servis bude dál zajišťován. Nejde prý o insolvenci, ale o svobodné podnikatelské rozhodnutí, které bylo přijato po dlouhém zvažování, řekl šéf Rudolf Perner (43) deníku PNP. Ukončení produkce odůvodnil ekonomickou krizí, která v Evropě omezila i pořizování nových zvonů. Ovlivnila to ovšem i dlouhá životnost zvonů – například v Deggendorfu stále ještě bije nejstarší zvon v Německu z roku 1144, poznamenala PNP.

Z pasovského zvonařství.List připomíná, že Pernerovi vyrobili od roku 1947 tisíce bronzových zvonů pro celý svět, třeba i pro Nový Zéland, jižní Ameriku a Asii. Jsou v Betlémě, Matyášově chrámu v Budapešti, v mnichovské Frauenkirche, v Šanghaji, ale také v modlitebně bundeswehru v Afghánistánu, jejich produkt svolává k jednání v bavorském sněmu. Maximální výzvou, které dostáli, byla objednávka pro projekt „trivatna", na zvony míru na svatých místech v Indii a Barmě, s nápisy nejen vně, ale i uvnitř těla výrobku. Zákazník obeslal 29 zvonařství, než mu kývli Pasovští…  Aktuálně nakládají čtrnáct zvonů do Chile a devět do Tallinu. Přesto je výrobě „odzvoněno", píše deník.  Zaměstnancům to Perner oznámil písemně ve čtvrtek.

Líní poslanci

Svaz rakouských průmyslníků analyzoval loňskou práci hornorakouského sněmu a jeho generální sekretář Christoph Neumayr v rozhovoru s deníkem OÖN kulantně poznamenal: „Řekněme, že je tu ještě určitý potenciál." List si výsledek rozboru přeložil jako rozčarování. 56 poslanců totiž během devíti měsíců jednacího roku zasedalo v plénu jen  jedenáct dnů. „Kromě toho sice pracovali v 16  výborech, ale Neumayr přesto míní, že poslanci nejsou skutečně vytíženi," píše deník. Doplňuje, že sněm přijal 74 rozhodnutí, z toho 28 zákonů a 18 rezolucí ke spolkové vládě.

Plné hory

V hornorakouských lyžařských areálech prodali letos už více než dvanáct milionů karet na vleky. Je to o 1,6 milionu (15 procent) víc než loni za stejnou dobu, zaznamenal deník Volksblatt.
Zdejší provozovatelé v uplynulých deseti letech investovali do nových lanovek, vleků a zasněžovacích děl kolem 120 milionů eur.

Klika v pravý čas

Téměř 2,8 milionu eur vyhrál v německém lottu 55letý muž z Horního Falcka – a to několik měsíců poté, kdy mu zaměstnavatel oznámil, že ho propustí. „Šest správných čísel mě tak zbavilo starostí," řekl státní správě loterií.  List PNP píše, že má ale obavy o kolegy v práci, rovněž ohrožené ztrátou zaměstnání, a že přemýšlí své místo jednomu z nich přepustit. „Jsou mezi nimi takoví, kteří splácejí dům," řekl.

Obálky pro „Oskary"

Světem „nejokukovanější kousek papíru" o nadcházející neděli pochází z malé obce u hornobavorského Tegernsee, napsal pasovský list PNP. Ve 24 zlatých obálkách z továrny na ruční papír v Gmundenu totiž budou vězet jména letošních držitelů Oscarů. Produkt už vysoce ocenil například renomovaný designér Marc Friedland při lednové návštěvě na Tegernsee.  Výrobci nazvali svou hollywoodskou kreaci „Gmund Treasur". Šéf firmy Florian Kohler prohlásil, že drží všem nominovaným palce a doufají, že jejich obálky v neděli přejdou do správných rukou.

Továrna je v rodinném vlastnictví od roku 1829 a zaměstnává sto lidí. Stále má mimo jiné i nejstarší činný papírenský stroj v Evropě z roku 1883. Pro Oskary dodala obálky už loni.

Autor: Vladimír Majer

23.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Rychlý si na otáčivém hledišti v Českém Krumlově ve hře Ženy Jindřicha VIII. zahraje dvojroli.

Hraje v paruce a bez nápovědy

Sběratelka poslala svůj poklad dál. Přispěla na dobrou věc!

Pomohou i náušnice

AUTOMIX.CZ

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Potřebujete nové auto, ale nemůžete či nechcete za něj utratit mnoho peněz? Pak samozřejmě začnete hledat mezi ojetinami. A co když plánujete utratit nejvýš padesát tisíc korun? Lze za takové peníze koupit slušné a spolehlivé auto?

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria. 

Jízda městem zrychlí, kruháč je hotový

České Budějovice – Od čtvrtka jezdí řidiči po novém kruhovém objezdu v křižovatce ulic Husova a Strakonická. Rondel o průměru 59 metrů je první dokončenou součástí propojky sídlišť Vltava a Máj. Její stavbu kraj s městem zahájil v dubnu. Práce za 110 milionů korun mají být hotové příští rok v květnu.

Na tři zářijové dny zavřou Černou věž

České Budějovice - Plánujete-li výstup na Černou věž v době od 7. do 9. září, zvolte jiný termín. V uvedených dnech zůstane památka pro veřejnost uzavřena kvůli přípravě a realizaci každoročního projektu Vltava žije.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení