VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poezie Koženého slunce se narodila na Písecku

Písecko - Scenárista Karel Čabrádek, kdysi aktivní fotbalista, léta bafuňářil v Semicích jako sekretář, maloval plakáty, psal faktury při pronájmu autobusu.

30.1.2016
SDÍLEJ:

Hřiště v Semicích a zdejší hráči poskytli Karlu Čabrádkovi dostatek materiálu k sepsání příběhu. Kromě profesionálů (Ondřej Vetchý nebo jako rozhodčí Bivoj Roman Skamene) si tu zahráli jako naturščici fotbalisté Semic.Foto: Archiv

Zhruba o deset let dříve než režisér Jan Prušinovský přišel s Okresním přeborem, natočil naturalizovaný Jihočech Karel Kachyňa pro televizi příběhy lidí z fotbalové „pralesní" ligy pod názvem Kožené slunce. Byť se dílko nenatáčelo na jihu Čech, snímek můžeme směle zařadit do našeho seriálu. O tom, že film má jihočeský původ, Deníku vyprávěl scenárista a rodák z Písku Karel Čabrádek. „Celé to pochází z mého angažmá v semickém fotbalu. Semice jsou nyní už de facto předměstím Písku. Do vsi a na její hřiště mě zavedlo kamarádství s Karlem Vejříkem, se kterým jsem se znal od patnácti let," uvedl Karel Čabrádek, který studoval čimelickou filmovou průmyslovku. Karel Vejřík (jeho spolužákem byl scenárista Vladimír Körner) tam byl jeho čtvrťákem. „Seznámili jsme se na čimelickém hřišti a od té doby jsme to spolu táhli až do jeho smrti. Pracovali jsme spolu i na Markétě Lazarové při natáčení na Šumavě. Pravda, Karel byl poslední režimní barrandovský ředitel, ale to ani nemá žádné politické konotace. Byl to kluk z venkova, kde byl táta výpravčí, po absolutoriu produkce na FAMU prožil celý život na Barrandově, kde byl asi nejmladším vedoucím výroby a pro jeho profesní kvality si ho bral na filmy Karel Kachyňa," sdělil Karel Čabrádek a dodal: „Kdybyste zajel do Semic, zjistíte, že dodnes tam má jméno Vejřík zvuk. Byl vedoucím družstva dorostu, později i pralesních ligistů."

Režisér Kachyňa, Karel Vejřík a spisovatel Jan Procházka měli vedle sebe léta permanentky na Slavii. V titulcích Koženého slunce se jméno Karla Vejříka objevuje také, protože Kachyňa si ho vzal (i přes nemoc) jako odborného poradce. Kožené slunce se natáčelo z ekonomických důvodů v blízkosti Prahy. „Byl jsem se tam podívat, mám fotku s Ondrou Vetchým, který hrál trenéra Bínu a Pepíkem Klímou, který byl autentickou předlohou jeho role. Byl trenérem TJ Semice. Tam já jsem dělal léta bafuňáře konkrétně sekretáře oddílu, maloval plakáty, psal faktury při pronájmu autobusu," vypráví Karel Čabrádek.

Telefonát od Vetchého

„Byla to krásná doba, hráli jsme ligu pralesa, Pepík Klíma ve čtvrtek objížděl hráče, aby věděl, kdo mu přijde na zápas, víc jsme prohrávali než naopak. Pepík z toho měl nespavé noci, ale žízeň jsme si dokázali udělat vždycky. Ondra Vetchý byl aktivní fotbalista i v době, kdy už jiní hráli za staré pány. Naposledy myslím kopal za béčko Řevnic. Jednou mě volal s prosbou, zda bych tam nemohl napsat něco, kde by se projevil jako fotbalista. Stalo se a on se skutečně projevil jako dobrý kopáč. Nejen dobrý herec, ale i dobrý fotbalista je David Novotný. Dokonce jsem slyšel, že když měl angažmá v Budějovicích, jezdil si o víkendech přivydělávat fotbalem do Rakouska. Jestli je to pravda, nevím," loví v paměti scenárista.

Dobrý fotbalista byl Jan Teplý ml., ale obstojně to s míčem uměli i jiní. Ti také dostávali při obsazení přednost. To posuzovali odborníci, např. Pavel Karoch, známý komentátor fotbalu v ČT, jehož otec tento film produkoval.

Původním záměrem bylo napsat Kožené slunce jako seriál. Ze 13, později 8 dílů, se projekt zcvrkl na dvoudílný film, až definitivně zeštíhlel do solitéru. Postava, co hraje Jiřina Jirásková, není scifi. Má předlohu v jedné dámě ze Smetanovy Lhoty, náruživé fanynce, která byla se svým deštníkem dost nebezpečná. „Jezdila s mančaftem i na cizí hřiště a tam se na její show vždy velmi těšili."

Někdo si možná myslí, že se scenárista krotil při psaní dialogů a hoši z Koženého slunce nemluví tak drsně jako ti pozdější z Houslic. Nebylo to autocenzurou, ale přece jen Čabrádkův vznikl o pár let dříve. „Ne že by se u hřiště mluvilo jako u řádových sester. Většina kluků byli zedníci. Ale doba se mění dnes zedníka v mančaftu neseženete," usmál se Karel Čabrádek. Hráči z FC Vrátno mají ve filmu rozedrané dresy. Sehnat pěkná trička byl opravdu zázrak, zatímco dnes se borci kopou do nosu v pralesní lize v Adidasu. Od doby natáčení Koženého slunce uplynulo zhruba 15 let, od funkcionářské kariéry Karla Čabrádka u fotbalu ještě více. „Ten film mám rád, jako měl Kachyňa rád fotbal. A mám za výhru, že si o něho toho času v televizi nakonec řekl."

Kožené slunce (2002)Kožené slunce (2002)DĚJ: Film o vesnickém fotbale a o lidech, kteří jsou pro něj schopni obětovat i svůj osobní život. SK Vrátno je klub, který nedrží nad vodou sponzorské dary, ale srdce a obětavost členů klubu, přátel a fanoušků. Nikdo nechce spadnout do ligy pralesa, ale někdo tam musí. Proto se zápasy neodehrávají jen na hřišti, ale i v hospodě, kde je dohodnutá výhra stejně důležitá jako ta vydřená na hřišti.
Režie: Karel Kachyňa.
Scénář: Karel Čabrádek.
Hudba: Petr Hapka.
Hrají: Ondřej Vetchý (Bína), Jan Hrušínský (Vazač), Zdeněk Palusga (Hrach), Milan Šimáček (Rokos), Lubor Tokoš (Stehlík), Jan Hraběta (Docent), Jiřina Jirásková (Zobalka), David Novotný (Zobal), Jan Skopeček (Švec st.), Jiří Ployhar (Lojza Švec), Mojmír Maděrič (Liška), Jaromír Dulava (farář), Rudolf Hrušínský (Ryšánek), Roman Skamene (Bivoj), Jan Teplý ml. (Žemlička), Lucie Vondráčková (mladá Vazačová).

Autor: Luboš Dvořák

30.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
AKTUALIZUJEME

Nehody motorkářů neberou konce

Ilustrační foto

Opilý řidič tvrdil, že neřídil

Dne se StiBusem se zúčastnilo 150 dětí

České Budějovice - V pátek 26. května uspořádala dopravní společnost StiBus naučně zábavné dopoledne Den se StiBusem. Akce byla odměnou pro děti, které se na počátku roku zúčastnily výtvarné soutěže „Se StiBusem na cestách".

U Škůdry byl v příkopu nalezen mrtvý motorkář

Strakonice - V sobotu 27. května krátce před třetí hodinou odpoledne bylo zahájeno vyšetřování další tragické dopravní nehody.

Pivo milují i ženy

Borovany - To se ukázalo se na Slavnostech malých pivovarů v Borovanech.

Parkovací zóny nejdříve otestují, pak nejspíš rozšíří

České Budějovice - Bydlíte nebo podnikáte na Pražském předměstí? Pak tu budete mít od září snazší parkování. Slibuje si to radnice od záměru zřídit zde zóny placeného stání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies