VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povodeň sousedy o sňatek nepřipravila

Pasov – Během pondělního odpoledne vystoupala hladina Dunaje v Pasově na nový rekord 12,88 metru, nejvýš za více než 500 let. K večeru už začala opadávat a správa vodovodů vydala prohlášení, že až klesne pod 10,50 metru, budou moci prověřit případnou kontaminaci zdrojů pitné vody. Do jednoho dne by pak obnovili dodávku. V úterý v půl jedenácté naměřili 11,80 metru.V atmosféře zmaru ze záplav vyslal deník PNP svým čtenářům ještě jednu milou zprávu: Irena Schatzová (24) a Tobias Dillinger (26) se v pondělí dopoledne vzali na pasovské radnici. Oddávající úředník využil povodně jako metafory pro turbulence rodinného života a novomanželovi nasadili pro štěstí symbolicky hasičskou přilbu, zaznamenal list. Po půl desáté včera navšřívili město předsedkyně spolkové vlády Angela Merkelová a bavorský ministerský předseda Horst Seehofer. Merkelová po necelé hodině zase odletěla.

4.6.2013
SDÍLEJ:

Za povodně vpluli do manželství.Foto: Deník/repro PNP

Nekopat do hlavy!

Násilné činy s kopáním oběti do hlavy by podle bavorské ministryně spravedlnosti Beate Merkové (CSU) měly být v budoucnu trestněprávně vždy posuzovány jako pokusy o zabití, napsal deník PNP. „Takové kopy mohou poškozenému způsobit zranění ohrožující ho na životě nebo ho dokonce usmrtit," řekla ministryně při prezentaci návrhu v Norimberku.  „Kdo tak jedná, tomu musí být jasné, že tak může způsobit smrt." List dodává, že zostření kvalifikace by podle Merkové bylo ulehčením pro státní zástupce a soudce, kteří se dosud při takových deliktech museli  rozhodovat mezi ublížením na zdraví a pokusem zabití.

Zruší střední školy?

Sociální demokracie varuje, že trend úbytku dětí v Bavorsku by mohl vyvolat do konce desetiletí uzavření až 150 středních škol. Mluvčí strany pro školství Martin Güll vyzval ministra školství Ludwiga Spaenleho (CSU), aby podle vzoru jiných spolkových zemí připustil i v Bavorsku společné školy – základní, reálku a gymnázium pod jednou střechou. Prognóza SPD vychází z toho, že střednědobě jsou školy s menším průměrem na třídu než 28,6 akutně ohroženy a pokles na tento průměr je také aktuálně hlavní příčinou uzavírání škol. V Horních Francích je ze 79 venkovských škol ohroženo 22, v Horním Bavorsku 25 atd.

Chtějí být v Rakousku

V prvních čtyřech měsících roku podalo v Rakousku 5011 cizinců žádosti o udělení trvalého pobytu. Ve srovnání s loňskem je to o 5,18 procenta (247) víc. Mezi nimi bylo 405 Syřanů, kteří jsou tak v počtu žadatelů už třetí za Rusy 867 a Afghánci 827. „Pro srovnání, v roce 2010, za ještě přece jen stabilnějších poměrů v zemi, jich bylo 194," poznamenávají OÖN. Pravomocně bylo letos rozhodnuto ve 5215 řízeních, přičemž v 1086 byl žadatelům azyl udělen (u Iránců v 69 procentech případů, u Syřanů v 65, u Somálců v 54). Uspěla také čtvrtina Rusů. Málo šancí mají Kosované, z nichž uspěje jen každý stý. „K rozhodnutí zbývá 21 253 žádostí," dodává linecký list.

Gloria ve své kavárně.Kavárna hvězdy končí

Ve Zwieselu v Bavorském lese vyvolala před třemi roky poprask proslulá zpěvačka, herečka, fotomodelka Gloria Grey (43), když si zde otevřela uměleckou kavárnu s malou scénou. „Více než 200 mimořádně zdařilých akcí potvrdilo, že s novými nápady může mít člověk úspěch i na malém místě," napsal deník PNP. Zpěvačku v obci navštívila řada jejích přátel z branže a mnoho z nich prý bylo překvapeno, jak je Gloriina rodná obec krásná. „Café Gloria v této formě už nebude," řekla hvězda na rozlučkové party. „Privátní kousky z výbavy lokálu si už z velké části rozebrali sběratelé suvenýrů. Já ale úplně ze scény nemizím. Přinejmenším ještě rok si bydlení ve Zwieselu podržím a kdoví, co se během té doby ještě stane." V budoucnu prý chce mít víc času pro další projekty. Narodila se jako chlapec, vyrůstala ve Zwieselu a pak dlouho žila v Mnichově. V roce 1994 tam poprvé vystoupila ve varieté. Mimo jiné organizovala první galabenefici pro postižené AIDS.

Autor: Vladimír Majer

4.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozmrzlá Samsonova kašna na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích přilákala hledače mincí, kteří drobné loví za pomoci provázku s magnetem na konci.
1

Z rozmrzlé Samsonovy kašny loví lidé mince

Takto v současnosti vypadá lipenské jezero v Horní Plané.

Led na lipenském jezeře začal povolovat, ale lyžovačka v regionu pokračuje

V masopustním průvodu měli Strážkovičtí geodety, kteří vyměřili obchvat obce

Strážkovice (FOTOGALERIE, VIDEO) - Tradiční růžičková koleda se vydala v sobotu ráno na obchůzku Strážkovicemi. Dávnou masopustní tradici v obci na hlavním tahu z Budějovic do Trhových Svinů obnovili před šesti lety.

Ostraha obchodu zabránila krádeži

České Budějovice – Dva pánské parfémy za 1400 korun zcizil ve středu 37letý muž v drogerii u budějovického náměstí. 

Bábu z ledu zhlédli v plavkách

České Budějovice - Páteční promítání nového filmu Bába z ledu si nenechala ujít ani skupinka otužilců. "Vypravili jsme se na film, abychom propagovali otužování a abychom zažili nějakou legraci. Budeme se dívat v plavkách," vysvětlila Markéta Čápová z Promrzlých pijavic.

Foťte masopustní průvod a ukažte své snímky

Maškary, různé masky i krojované potkáte o víkendu v ulicích vašeho města či vesnice. Koná se totiž masopust. Pokud budete mít u sebe fotoaparát, neváhejte, vyfoťte fašankový průvod a pak snímky pošlete do redakce Českobudějovického deníku, zveřejníme je.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies