VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prvomájový sraz harleyářů u sousedů

Linec - Benefiční setkání harleyářů bude už po dvaadvacáté na 1. máje ve Steyru. Na zdejším náměstí se má v 10 hodin setkat zhruba tisícovka fanoušků legendárních strojů.

27.4.2012
SDÍLEJ:

U Aignerů jezdí harleye celá rodina.Foto: Deník/repro

O hudební potěšení se postarají „The Flatcaps". Ve 14 hodin vyrazí konvoj do Bad Hallu, kde bude sraz pokračovat (hrají „Legendary Daltons").  Setkání pořádá Harley Davidson Club Ironcity Steyr s předsedou Aignerem. Ten v deníku OÖN připomíná, že účastníci budou vybírat příspěvky na středisko Kumplgut ve Welsu, kde mohou trávit prázdniny děti nemocné rakovinou. (www.hdc-steyr.at)

Rudi Anschober.Zase něco proti Temelínu

Rakousko jako jediná země EU neodsouhlasila ve čtvrtek tzv. test odolnosti evropských jaderných zařízení, ale zdržela se hlasování.

Ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich řekl, že cesta takovýchto testů je správná, ale cíle prý ještě nebylo dosaženo, píše deník OÖN. Test nesmí být „fíkovým listem", ale jen prvním krokem. Ve zprávě mu chybí hodnocení jednotlivých elektráren. Kromě toho byl čas k přezkoumání příliš krátký. Rakousko rozhodně očekávalo víc. Jeho požadavek je jasný: evropské jaderné elektrárny buď „dozbrojit", nebo odstavit, říká.

Hornorakouský rada pro životní prostředí Rudi Anschober (Zelení, na snímku) mluví o „částečně dobrodružných výsledcích" testu. Horní Rakousy požadují odstavení těch příhraničních elektráren, které nemají plnou bezpečnostní schránku.

Zpráva o testu odolnosti bude předložena v červnu summitu států unie. „Na něm musí být podle Anschobera zabráněno umožnění přímých subvencí atomové elektřiny," píší OÖN a dodávají, že Anschober chce k dosažení tohoto cíle vyvolat onlinovou petici.

V hornorakouské vládě chce Anschober získat oficiální podporu pro první evropské referendum. Pod heslem „Můj hlas proti atomové síle" chce organizace životního prostředí Global 2000 přimět Evropskou unii k tomu, aby se oficiálně zabývala tématem odstoupení od jaderné energetiky. K tomu by bylo zapotřebí získat alespoň milion podpisů občanů alespoň sedmi států EU.

Další linecký deník Volksblatt ale poznamenává, že nejspíš nedojde ani ke sbírání těchto podpisů. Zadání referenda totiž musí nejprve přezkoumat Evropská komise, a ta takovouto iniciativu z právních důvodů sotva připustí. Zástupce vedoucího stálého zastoupení komise v Rakousku  Dirk Fassbender upozornil list, že komise může akceptovat občanské iniciativy jen v oblastech, které jsou v její politické kompetenci. Ve věci atomové energie ale EU žádné kompetence nemá. Jak je v které zemi elektřina produkována, je národní záležitostí, a tato otázka nemůže být proto předmětem unijního referenda.

Krade se i na rakouských stavbách.Rozkrádají dálnici

Okres Freistadt je s loňskými 21 trestními delikty na 1000 obyvatel třetím nejbezpečnějším v Horních Rakousích, ale okresní velitel policie Franz Schmalzer úplně spokojen není. Dělají mu starost především četné krádeže na staveništích rychlostní silnice S10 vedoucí Mühlviertlem. Při vloupáních do stavebních kontejnerů mizejí rozbrusky, bourací kladiva, kompresory a další stroje a přístroje. Staveniště jsou podle Schmalzera hotovými samoobsluhami a nepřetržité hlídání tu není možné.

Tak minulý víkend bylo na staveništi v Neumarktu odčerpáno ze stavebních strojů 1160 litrů nafty, jindy 2200 litrů. Množství naznačuje, že jde o organizovanou kriminalitu. List Volksblatt dodává, že nedávno byl dopaden zloděj nafty v Unterweitersdorfu. „Ukázalo se, že to nebyl Polák nebo Čech, jak se předpokládalo, ale domácí zaměstnanec stavební firmy," píše deník.

Doběhl si až na polární kruh.Ultravytrvalci

Oběhnout Německo za 74 dny chtějí Heinz Jäckel z Hennefu a Gerhard Albert z Waldaschaffu (65 a 63 let). Jejich trasa měří 4282 km. V sobotu mají v příhraničním Haidmühle zapsat 1526. kilometr své cesty, během níž sbírají dary na sponzoring dětí postižených down-syndromem a anemií, píše deník PNP.

Není to jejich první ultramaraton, V roce 2009 běžel Jäckel z Bari v Itálii na polární kruh, loni s Albertem absolvovali běh mezi partnerskými městy Hennefem a Le Pecq na Seině a zpět. Jäckel při tom spotřeboval osm párů obuvi. Pro letošek plánoval účast na transevropském ultramaratonu z dánského Skagenu do Gibraltaru jako symbol přímého běhu z pracovního procesu do důchodu, ale do penze šel dřív, a tak tuhle motivaci ztratil, píše list. Když pak v jedné televizní soutěži slyšel otázku po délce německé hranice, rozhodl se pro toto dobrodružství. Přítel Albert se ihned připojil.

Trasu vybrali co nejblíž hranice, po turistických cestách či po krajnicích okresek, denně  průměrně v délce 58 kilometrů. Vyběhli z Hennefu, Haidmühle je jejich 25. zastávkou.  17. června chtějí být zpět v Hennefu.  Doprovázejí je manželky v autě a čekají na ně obvykle po dvaceti kilometrech. Spí v tělocvičnách. Prádlo prý perou večer při sprchování.

V pátek absolvovali trasu ze Simbachu přes Pocking a Sulzbach do Pasova. V Haidmühle jsou očekáváni v sobotu kolem 18. hodiny. V neděli poběží na Philippsreut, Mauth, Neuschönau, Spiegelau, Frauenau, Zwiesel do Bavorské Železné Rudy.

Autor: Vladimír Majer

27.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Rodáci z Mladošovic oslavili v sobotu úctyhodné stáří obce i štěstí, které měli místní v noční bouřce. V zrostlý strom v blízkosti kostela spadl totiž přesně na místo, kde napáchal jen minimální škodu.
11

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení