VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Souseda vysvobodili po demolici vany

Pasov – Záchranáři ve Waldkraiburgu v bavorském okrese Mühldorfu v neděli večer vyprošťovali šest hodin z vany v bytě 46letého muže o hmotnosti 140 – 160 kilogramů s bolestmi v kříži.

17.7.2012
SDÍLEJ:

Teprve po demolici dostali koupajícího se z vany.Foto: Deník/repro PNP

Kolem 16.45 hodiny vlezl do vany, ale svým velkým objemem ji tak zaplnil, že vyvolal podtlak a nemohl se z něj odtrhnout, uvádí deník PNP z policejní informace. Jeho volání o pomoc uslyšel v 19.45 soused a vyrozuměl záchranáře.  Nakonec do boje s „přisátím" občana v úzkém prostoru vany museli být povoláni hasiči s rozbruskami a bouracími kladivy. Teprve když byla vana totálně zničena, mohl být muž kolem 23. hodiny uvolněn. V záchranném koši výsuvného žebříku byl poté snesen z druhého patra a dopraven do nemocnice.

Domácí násilí přibývá

Centra pomoci v Rakousku loni řešila 1718 případů domácího násilí, letos už jich bylo tisíc. „76 procent pachatelů jsou Rakušané," říká v deníku OÖN předsedkyně tohoto spolku pro Horní Rakousy Sonja Ablingerová.  V 88 procentech byly obětmi ženy. Zpravidla měly s násilnostmi partnera až dvouleté zkušenosti. „Většinou to začíná maličkostmi – ženy jsou  nahlíženy jako majetek, trvale kontrolovány a ponižovány, jejich autonomie a sebejistota jsou oslabovány," líčí Ablingerová tuto spirálu násilí.

Ve 474 případech došlo k násilí fyzickému, 308krát k nebezpečnému vyhrožování, v 97 věcech se jednalo o stalking. Policie může pachatele vykázat z obydlí, případně mu uložit až dvoutýdenní zákaz pobytu. Pak nastupuje centrum pomoci, které vyhodnocuje nebezpečnost partnera a zvažuje odpovídající bezpečnostní opatření. Podle OÖN může sdružení navrhovat i vazbu dotyčného. (www.gewaltschutzzentrum.at)

Školáci a nahota

Za těžké sexuální zneužití nezletilé a za pornografii byl v Klagenfurtu odsouzen čtrnáctiletý školák k pěti měsícům podmíněně a povinnosti zaplatit oběti 1000 eur částečného bolestného. Další odškodnění může poškozená žalovat v civilním řízení. Byl obviněn z toho, že na internetu zveřejnil akty dvanáctileté dívky. Navedl ji, aby se nafotografovala sama a snímky mu poslala mailem. Pak je rozšířil po sociální síti a smartphonu nejen po škole, ale i do okruhu dívčiných známých. Ta byla případem tak zasažena, že přestala vycházet a musí o ni pečovat psycholožka.

Obžalovaný prostřednictvím zmocněnce a jeho rodiče rozsudek přijali, státní zástupkyně se nevyjádřila.

Boletice nehrozí?

K problému skladu českého vyhořelého jaderného paliva nedaleko rakouské hranice se vrátil linecký deník Volksblatt. Připomíná, že do roku 2018 mají být v ČR nalezena nejvhodnější území pro umístění skladu, který by pak měl být v roce 2065 uveden do provozu. „Podle zemského rady pro životní prostředí Rudiho Anschobera a hornorakouského protiatomového pověřence Dalibora Stráského by mohly být radioaktivní elementy trvale uloženy na vojenském cvičišti Boletice, 18 kilometrů od hranice u Schwarzenbergu," píše list.

Vysvětluje, že česká vláda se v roce 2008 pro masivní odpor veřejnosti rozhodla hledat místa pro úložiště na pozemcích patřících státu. Obce, které by přicházely v úvahu, jsou podle Volksblattu nyní „motivovány" dotací čtyř milionů korun k souhlasu se zkušebními vrty.

„Nejnovější zprávy bere Walter Höllhuber, předseda Spolku pro infrastrukturu tří zemí, v klidu," pokračuje list s tím, že spolek sdružuje 32 obcí z Horních Rakous, Bavorska a Čech. Cituje Höllhubera: „Myslím, že tyto informace nemají reálný základ. Diskuse o konečném úložišti se vedou už od roku 2006. Okolní obce jsou jasně proti skladu a my jsme s naší argumentací, že nechceme vedle Temelína ještě další zatížení, našli u české vlády sluchu. Od doby, kdy jsme ustali s blokádami hranice, jsme jako partner k rozhovorům bráni vážně."

Höllhuber v deníku míní, že pokud by takovéto plány měly pokračovat, muselo by být dotčené šumavské území otevřeno mj. pro  dopravu. Spolek obcí tří zemí je ale jasně proti tomu, uvádí Höllhuber v deníku.

Krokodýl se nekoná

Lovili, ale krokodýla nedostali.V jezeře ve Schwandorfu v Dolním Bavorsku „lovili" více než týden krokodýla, kterého měli spatřit nezávisle na sobě nejméně dva občané. Pátrání po zvířeti pojmenovaném přátelsky Klausi včetně nočního nasazení sedmdesáti lidí bylo marné. „Po vyhodnocení 3700 záběrů automatických tzv. divokých kamer umístěných kolem pobřeží dospěly úřady po konzultaci s okresním pověřencem pro bobry, že se musí jednat o exemplář bobra," napsal deník PNP.  „Zákaz koupání v jezeře byl tedy odvolán."

Den jízdy zdarma

Dobří žáci budou moci 1. srpna opět jezdit regionálními spoji bavorské železnice zdarma. Stačí jim k tomu alespoň jedna jednička na  vysvědčení, třeba i ze zpěvu nebo z tělocviku, informuje deník PNP. Mladiství zájemci o jízdu kamkoliv zdarma se musejí vykázat kopií vysvědčení a platným školním průkazem. Loni akce využilo kolem 43 000 žáků.

Promítání u hranic

Z festivalu filmů o přírodě.V Domě Hanse Eisenmanna v Neuschönau budou o víkendu opět filmové dny NaturVision. Po tři dny budou k vidění filmy zachycující překrásnou přírodu, ale také případy jejího ohrožení, napsal deník PNP. Pro děti jsou připraveny speciální programové bloky.  Dospělí se pak mohou v rámcovém programu těšit třeba na výlet za rysy či na vycházku k východu Slunce na Luzný. Podrobný program je na www.natur-vision.de.

Autor: Vladimír Majer

17.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Voráček
2

Hokejové hvězdy už jsou na jihu, Jakub Voráček věří v sílu českého týmu

Železné a zlaté Budějovice 2015

Jaké téma budou mít historické slavnosti v Budějovicích, se ještě neví

Tři spisovatelé z jihu Čech převezmou Zeyerův hrnek za nejlepší knihu roku

Vodňany - Ve středu se ve Vodňanech uskuteční už 21. ročník setkání spisovatelů - Zeyerovy Vodňany.

Čapí pár z Dubného má čtyřčata

Dubné /VIDEO/ – Čtyři ochmýřené ratolesti už zahřívají a krmí čapí rodiče z Dubného. Mláďata se vyklubala ze všech čtyř vajíček, která od druhé poloviny března ve svém hnízdě střídavě zahřívali.

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

Policisté uzavřeli vyšetřování vraždy svého kolegy

Hluboká nad Vltavou - Jihočeští kriminalisté v pondělí uzavřeli vyšetřování loňského případu vraždy. Pachatel tehdy zaútočil na dva policisty z hlubockého obvodního oddělení, nožem oba zranil. Policista Václav Haase na následky zranění zemřel.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies