VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé jeli na svatbu s traktorem

Pasov - Novomanžel Mathias Hartl z Obergessenbachu v okrese Deggendorf odvezl v sobotu svou nevěstu Jenny ke svatebnímu obřadu supermoderním traktorem Fendt 1042 Vario, šestnáct tun těžkým, napsal deník PNP.

2.6.2017
SDÍLEJ:

Svatbu stihli ve veletraktoru.Foto: Deník/repro PNP

Oddával je farář Richard Simon ve farním kostele sv. Josefa v obci, ve které dvojice žije. „Manžel pracuje v zemědělském podniku v Magingu denně s traktorem. Jenny je Ženou jeho života, ale má ještě jednu vášeň – je zapáleným fandou fendtů. Že k obřadu pojedou s tímto gigantem polí, ho prý napadlo až v den svatby," pokračuje list.

Rakousko, země míru

V celosvětovém mírovém indexu 2017 podle amerického Institutu hospodářství a míru (IEP) je Rakousko čtvrtou nejmírovější (vnitřně nejbezpečnější?) zemí světa, píší OÖN. V čele žebříčku 163 zemí je podesáté za sebou Island. Spojené státy naopak po Trumpově zvolení spadly o jedenáct míst, na 114. místo. Podle IEP prezident výrazně narušil vnitřní jednotu země. „Rostoucí nerovnost, zvýšená korupce a klesající svoboda tisku také přispěly k tomuto zhoršení situace v USA," řekl zakladatel IEP Steve Killelea.

Island v čele pořadí následují Nový Zéland a Portugalsko. To odsunulo Rakousko na čtvrté místo díky trvalému zotavování se z finanční krize, které přispělo větší vnitřní stabilitě země. ještě před pěti lety byl Island až na 16. místě.

Poslední je popáté za sebou Sýrie. Podle autorů studie se v 93 zemích zlepšila bezpečnostní situace, v 68 se zhoršila. Index posuzuje mimo jiné vliv konfliktů, terorismu a vztahů k sousedům.

Facebook stránky matce neuvolní

O žalobě matky, jejíž 15letá dcera zahynula v roce 2012 v metru, a která chtěla po facebooku zpřístupnit její chaty, aby se pokusila zjistit, zda šlo o sebevraždu, nebo nešťastnou náhodu, jsme psali. Facebook se bránil, že by takové zveřejnění poškodilo osobnostní práva třetích osob, které si s dívkou psaly pod dojmem uchování anonymity. Po tragédii byly stránky zesnulé zablokovány, ale ne matkou, která měla dceřino heslo k dispozici. Kdo přístup „zmrazil", Facebook neřekl – podle něj to může zařídit každý „přítel". O to naléhavěji matka chtěl vědět, s kým a o čem se dcera před smrtí bavila.

Okresní soud matce vyhověl s názorem, že smlouva zesnulé se sociální sítí je součástí dědictví – digitální odkaz posoudil stejně jako třeba dopisy nebo deníky. Berlínská druhá instance to ale zamítla, píše PNP. Rozhodující byla pro ni povinnost provozovatele sítě uchovat poštovní tajemství. Zemský soud přesto stranám povolil případné dovolání proti tomuto rozsudku.

Soudili se o keltskou minci

Slovinská republika se soudí se soukromníkem o vzácnou keltskou minci. Bavorský nejvyšší správní soud v Mnichově jako druhostupňový žalobu státu zamítl. „Slovinsko považuje minci za své kulturní bohatství a chtělo její vrácení s odůvodněním, že byla nalezena na slovinské půdě. Přesné místo ale nebylo ani před soudem ujasněno, stejně jako to, zda a jak poté měla být mince vyvezena z výsostného území Slovinska," píše PNP.

Dodává, že minci koupil soukromník v roce 2013 v jednom aukčním domě v Anglii za 3000 liber a dovezl ji do Německa. „Keltská kultura byla rozšířena po velkém území, také v částech dnešní Anglie, Francie, Německa a Slovinska," dodává list.

Puberta trvá do 20 let

Pedagogická ředitelka Institutu Hartheim Sandra Wiesingerová tvrdí v deníku OÖN, že puberta dnes trvá o zhruba čtyři roky déle než ještě před dvěma desetiletími, od 11 do 20 let. Dříve bylo toto rozpětí od 13 do 18.

Fáze puberty se podle ní prodlužuje dřívější biologickou zralostí a delším pobytem v „hotelu Mamá". Může to vést k velké zátěži rodičů. „Pubertální problémy" jsou také na prvním místě volání rodičů na telefonní linku důvěry, až poté následují rozvodové situace a starosti s výchovou malých dětí. „85 procent volajících jsou ženy, třetina samoživitelky, pro něž je právě fáze puberty dětí obzvlášť náročná, protože často nemají nikoho, komu by se s těmito problémy mohly svěřit," potvrzují Silvia Breitwieserová a Barbara Lanzerstorfer-Holznerová z linky důvěry, která funguje nonstop. Za rok ji volá až 20 000 lidí.

Autor: Vladimír Majer

2.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
SRPEN 2002. Předmíř po opadu vody navštívil  prezident Václav Havel s manželkou.

Povodně 2002: O víkendu uklízeli dobrovolníci z celé země

Opravy lávky nad vozovkou zúžily v Českých Budějovicích Strakonickou ulici pro řidiče.
4

Strakonickou ulici zúžila oprava lávky na polovinu

Filip Vlček je rád, že už nejezdí s odtahovou službou a může hrát zase hokej

České Budějovice – Pátý zápas, čtvrtá porážka. Hokejistům ČEZ Motoru se v přípravě zatím zrovna moc nedaří. Ale výsledky v přátelských zápasech nejsou tím hlavním. To je třeba zdůraznit. Po porážce 2:4 s Pardubicemi ve čtvrtek budou hostit Kladno (17.30).Přes týmovou porážku odehrál proti extraligovému soupeři velice solidní zápas útočník Filip Vlček (24 let). Dal krásný druhý gól, navíc ještě nastřelil tyčku a na ledě byl opravdu hodně vidět.

Žena po pondělní nehodě v nemocnici zemřela

Tučapy - Ještě v pondělí byla nehoda, k níž došlo před desátou dopoledne, přestupkem. Dnes už je šetřena kriminalisty jako trestní čin usmrcení z nedbalosti.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Okolo jižních Čech 2017 nabídne kvalitní podívanou

Jindřichův Hradec /ROZHOVOR/ – Každý pátek na stránkách Deníku budeme v průběhu srpna přinášet letní seriál Deníku, který jsme pojmenovali: Okolo jižních Čech 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení