VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé s Boletickými ruku v ruce proti skladu

Linec - V Boleticích, v místě, kde jednou až dvakrát měsíčně cvičí jednotky NATO, by mohlo v příštích 40 letech vzniknout konečné úložiště jaderného odpadu, píše linecký deník OÖN z návštěvy hornorakouské delegace, které starosta Křišťanova Martin Menšík ukázal místo, kde by nadzemní část skladu mohla být.

29.4.2013
SDÍLEJ:

Anschober a Menšík v Boleticích.Foto: Deník/repro

List popisuje, že od ní má vést šachta do hloubky 500 metrů. „300 lidí by odtud třicet let lámalo, těžilo a odváželo 2,7 milionu kubíků žuly. K tomu by musela být položena železnice vedoucí sedm kilometrů územím Natura-2000 do Chrobol," uvádí a cituje starostu: „Už tato čísla ukazují absurdnost atomové energie. Takový sklad je hypotékou na staletí."

Ještě to ale není tak daleko, protože stavět by se začalo v roce 2030. Proč je prý přesto důležité přemýšlet už teď o organizovaném odporu, vysvětlují v OÖN politikové Zelených Rudi Anschober a Ulli Schwarz s poukazem na to, že už v květnu se očekává předběžné rozhodnutí. „Do té doby by v Praze měli vidět, že se tentokrát nenecháme rozdělit, že v regionu držíme spolu a nepracujeme jeden proti druhému," cituje list Anschobera narážejícího tak na „nekoordinované protesty" proti Temelínu.

Linecký deník uvádí rozhodné termíny. V květnu mají úřady rozhodnout, jaká místa v ČR budou dále vyhodnocována. Pokud prý Boletice nebudou vyřazeny, znamená to další obavy přinejmenším do roku 2018, kdy má být hledání zúženo na dvě stanoviště. Definitivní rozhodnutí má padnout v roce 2025, než v roce 2030 začne třicetiletá výstavba. „Musíme se bránit už teď, protože jakmile rozhodnutí padne, bude pozdě," říká Menšík v OÖN.

„Největší nadějí odpůrců je ochrana přírody," pokračuje list. Zdejší vojenský prostor je českým chráněným přírodním územím, plánovaná železnice vede evropsky chráněnou Natura-2000. „Tady jednoznačně platí zákaz zhoršování podmínek, tady máme prostor k zásahu podle evropského práva a půjdeme třeba až k Evropskému soudnímu dvoru," prohlašují podle OÖN společně Anschober a Menšík.

Linecký deník připomíná, jak těžké hledání konečného úložiště je. „Úřad SURAO hledá vhodné místo od začátku devadesátých let. Seznam  původně 28 možných míst se zatím zúžil na jedenáct. V šesti údajně nejlepších se zvedly tak silné protesty, že na ně vláda vyhlásila moratorium. Podle starosty Menšíka jsou Boletice nejlepší z pěti nejhorších zbývajících."

OÖN dodávají, že když SURAO ztroskotalo na odporu veřejnosti v šesti favorizovaných oblastech, rozhodlo se zaměřit na území, kde nemovitosti nevlastní obce, ale stát, a z tohoto pohledu se nabízejí právě vojenská cvičiště. „Tady jde jenom o prosaditelnost. Bezpečnost - pokud o ní vůbec můžeme mluvit u úložiště jadeného odpadu – je tady druhořadá," říká v OÖN Ulli Schwarz a prohlašuje: „Tomuto šílenství musíme zabránit."

Chovatel a jeho japonské tele.Chová „japončíky"

„Nekrmí své krávy pivem ani je hodiny nemasíruje jako Japonci, ale jeho vřelý vztah k Sakuře a jejímu býčkovi Takashimu je patrný," píše linecký deník Volksblatt o Gottfriedu Hennerbichlerovi z Waldburgu v Mühlviertlu, který jako první v Horních Rakousích chce nabízet u gurmánů oblíbené hovězí wangyu, známé jako kobe-beef.  V Japonsku platí jeho milovníci za kilo i 400 eur. „Vždycky jsem měl úzký vztah ke zvířatům a před 25 lety jsem začal jako protiváhu k mému povolání zahradníka chovat skotské horské plemeno," říká majitel. Před několika lety se pak pustil do chovu kobe.

Ukázalo se to být těžším, než se mu zdálo, píše list. „V Japonsku dál panuje striktní zákaz jejich vývozu, takže chovatelé z jiných částí světa hledají cestičky k němu přes Austrálii. Tam také Hennerbichler před třemi roky koupil embrya ceněného skotu po 1200 eur za kus. Po několika marných pokusech se podařilo s pomocí specializovaného zvěrolékaře zabřeznout první krávu a ta v roce 2011 porodila."  Obě telata mají posloužit především k dalšímu rozšíření chovu. „Pro rok 2014 ale už plánuje první porážku, aby si na své přišli také gurmáni," pokračuje deník. Křížením se podle majitele dále vylepšuje kvalita masa.

Kus buddhismu v Linci

Jako třetí hlavní rakouské zemské město po Salcburku a Štýrském Hradci dostane Linec buddhistický pomník - stúpu, napsal deník OÖN. Podpůrný spolek buddhistického centra školy Karma Kagüy, diamantové cesty,  zřídí symbol vysoký 6,8 metru na Freinbergu. Stát má v srpnu. Bude vsazen do svahu a zabere plochu 6,5 metru čtverečního.

„Cílem stavitelů je předávat mír, štěstí, svobodu a harmonii všem živým bytostem, které se stúpy dotknou nebo ji uvidí," uvádí list a cituje Karin Beate Kramlovou, která spolek zastupuje: „Stúpa tu bude pro všechny Linečany a není myšlena jako náboženský symbol."

Projekt za 350 000 eur chce spolek financovat z darů, pozemek dalo k dispozici město. Stavbu povede Christian Hochstöger, který jako architekta získal jako odborníka na stúpy Poláka Wojtka Kossowského, který v uplynulých 20 letech stavěl tyto pomníky po celém světě. Ten ke stavbě říká: „V Asii jsou stúpy velmi pestré, od toho jsme ale tady upustili – chceme, aby byla tak elegantní, jak jen bude možné." Z většiny bude stavba ze žuly, v okolí budou lavičky k posezení – a k nabrání síly i prostřednictvím stúpy.

Do věci zasvěcení už týdny lijí pro stúpu podle tradice tisíce sádrových reliéfů Buddhy. K otevření se chystá velká slavnost.

Bobři kácejí Bavorsko

Kolem vodních toků v Bavorsku je v současnosti usazeno na 15 000 bobrů, jen v Dolním Bavorsku zhruba 3000 až 3500, napsal deník PNP. „Že se chráněný druh tak dobře rozmnožil, přináší také problémy," uvádí list. „Ke konfliktům dochází především v hospodářsky intenzivně využívaných krajinách u vody. Plodiny jako kukuřice nebo řepa bobrům slouží jako potrava nebo stavební materiál pro jejich hráze. Podhrabávají nebo zavodňují užitné plochy, často škodí na rybnících nebo čistírnách, narušují břehy, které se sesouvají. Loni způsobili škody celkově za asi 400 000 eur. Bylo to ale o asi 50 000 eur méně než předloni. V Dolním Bavorsku bylo v roce 2013 poskytnuto v 347 uznaných případech poškozeným 162 000 eur, o 2000 víc než předloni."

Bavorsko zřídilo k problému s bobry speciální management.

Autor: Vladimír Majer

29.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volejbalisté Jihostroje České Budějovice
1 16

Jihostroj porazil favorita 3:2 na sety, končilo se stavem 18:16!

V Sokolovně na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích se konaly již 26. dětské šibřinky v sobotu 18. února 2017. Kromě tance a soutěží pro děti, přinesly i poučení o historii Sokola na nástěnkách v předsálí. Sokol si 16. února připomněl 155 let trvání.
38

OBRAZEM: Výročí oslavili členové Sokola v maskách

Jihočeské sestřičky se mohou hlásit do soutěže

Jižní Čechy - Také letos si budoucí zdravotní sestry ze škol v Jihočeském kraji změří své odborné vědomosti, zručnost a fyzické dovednosti. Třetí ročník odborné soutěže „Jihočeská sestřička roku 2017", se tentokrát bude konat 30. září v Nemocnici Písek, a. s., kde si studentky vyzkoušejí sesterskou práci přímo ve zdravotnickém zařízení. Školy už mohou přihlašovat své týmy.

Chřipková epidemie už podle odborníků doznívá

Jižní Čechy - Další citelný úbytek pacientů s chřipkami a respiračními infekcemi hlásí jihočeští lékaři. „Celková nemocnost v tomto týdnu poklesla o 10 procent. Relativní výskyt je v Jihočeském kraji momentálně 1510 případů na 100 000 obyvatel, nemocnost poklesla ve všech okresech kraje a ve všech věkových kategoriích.

Vloni strážníci lovili papoušky, hady, koně i býka

České Budějovice – Strážníci vyškolení k odchytu zvířat vloni „zajistili" 831 tvorů různého druhu. Klasicky bylo nejvíce psů a koček – 538. „Většina pejsků je již očipována a zaregistrována. Díky této registraci se strážníkům velmi rychle podaří kontaktovat majitele, kteří si čtyřnohé kamarády mohou ihned vyzvednout," vyzdvihuje mluvčí městské policie David Štýfal význam této identifikační metody.

Libra kostek cukru stála padesát krejcarů

Dačice – Už 174 let si lidé po celém světě sladí své oblíbené nápoje kostkovým cukrem. První sladká kostka vznikla prý proto, že se hospodyňka zranila při odsekávání cukru z nepraktické homole.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies