VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé se chystají na rakousko-českou výstavu

Linec - Do zahájení přeshraniční zemské česko-rakouské výstavy zbývá něco přes dva měsíce. Naši  sousedé toho času pracují na doprovodném programu. Ten u nich zahrnuje sto akcí, píší OÖN.

14.2.2013
SDÍLEJ:

Ve Freistadtu ukáží historii sladkého řemesla.Foto: Deník/repro

Od 11. ledna je otevřena kancelář výstavy ve Freistadtu, v nejbližších dnech začne pracovat také v Bad Leonfeldenu. Z dosavadního zájmu veřejnosti vyvozuje zemský hejtman Pühringer, že „přeshraniční aspekt" dělá výstavu zvlášť zajímavou. Motivuje lidi k návštěvě všech čtyř míst konání – Vyššího Brodu, Českého Krumlova, Bad Leonfeldenu a Freistadtu, a lákat je má i nyní doupravovaný rámcový program. Na vybraných sto akcích budou spolupracovat umělci, školy, spolky a muzea. V nabídce budou autorská čtení, výstavy, akce soustředěné na pobyt v krajině a volné přírodě, sympozia a shromáždění. Příkladem sounáležitosti sousedních zemí bude například tvůrčí dílna a slavnost, na níž se budou prezentovat muzikanti a jihočeské, moravské, horno-a dolnorakouské folklorní soubory.

Jen ve Freistadtu a okolí plánují 60 akcí a pracují na nich prý už pět let. Do příprav je podle starosty Christiana Jachse zapojeno na 300 lidí. Jedním z vrcholů má být výstava „Starého ,sladkého´  řemesla" v Zámeckém muzeu ve spolupráci s místním cukrářstvím Lubinger (na snímku). V programu budou dále muzikály, divadelní představení a koncerty. „Zvláštností ve Freistadtu budou dřevěné destičky, které každý návštěvník dostane se vstupenkou," píše linecký list. „Lidé si je budou moci sami libovolně dotvořit a pak je včlenit do postupně vznikající plastiky na náměstí." Zahajovací slavnost ve Freistadtu bude 25. dubna, v Bad Leonfeldenu 10. května. Tam podle starosty Alfreda Hartla 300 účinkujících nabídne divákům cestu 800letou historií městečka. Starosta si myslí, že by jim spolupořadatelství výstavy mohlo „vynést" až 150 000 přenocování turistů. Loni jich bylo 100 000.

Kromě jiného se 25 majitelů restaurací z regionu spojilo do projektu „Mühlviertelské hospodské kultury" a sjednotili se na tom, že pro letošní rok postaví do popředí nabídky české vdolky, poněmecku Dalken, ve všech variacích…

Kalendář akcí je na www.landesausstellung.at.

Lákavý Linec

V Horních Rakousích registrovali loni 48 986 žádostí o byt. Z toho 24 942 uvedlo naléhavé důvody – například založení rodiny nebo rozvod. Více než polovina z nich – 13 552 – si přála najít bydlení v Linci. Tam bylo k letošnímu 1. lednu rekordních 110 491 bytových jednotek. Téměř každý šestý v tomto městě bydlí v bytovém družstvu.

Drahý skluz

Jednodenní permanentka  na vleky pro čtyřčlennou rodinu v Horních Rakousích přijde na 72 až 99 eur. Na Sternsteinu s pěti kilometry sjezdovek stojí 79 eur (jednotlivec platí 25), na Forsteralmu s osmnácti upravovanými kilometry je to 72 eur (jedinec 24). Také Feuerkogel na Ebensee (16 km sjezdovek) je se 79,60 eura relativně výhodný. Na druhém konci škály jsou areálové giganty, píše deník OÖN. Na Dachsteinu (78 km) se platí 99,80 eura, na Hössu 98 („sólista" 38,50). Krippenstein má jen 12 km sjezdovek, ale vybírá od rodin 93,20 eura.

Podle rakouské Zaměstnanecké komory jsou tak vysoké ceny neodůvodnitelné ani tvrzenými investicemi provozovatelů vleků do areálů.

Bavorů ubývá

Za prvních devět měsíců minulého roku se v Bavorsku narodilo 77 664 dětí, o 2,5 procenta víc než předloni za stejnou dobu. Největší nárůst zaznamenali v Horním Falcku - o pět procent. Rok 2011 provázel v celém Bavorsku pokles porodnosti o 1,5 procenta.

„Zároveň od ledna do září 2012 se ale také zvýšil počet zesnulých – na 91 834, zemřelo tedy o skoro 2000 víc lidí než předloni," píše deník PNP. Tento trend pokračuje v zemi už od roku 2004.

Jak se postí

„61 procent Bavorů se snaží v době půstu cíleně omezit alkohol, sladkosti a telefonování," prezentuje PNP průzkum všeobecné zdravotní pojišťovny. „Ve východních spolkových zemích je to jen 43 procent občanů. Z průzkumu vyplynulo, že 73 dotazovaných v Bavorsku by se nejspíš vzdalo alkoholu, 64 procent sladkostí, 42 procent masa, 39 procent kouření a 35 procent sledování televize."

Přibývá notoriků

Počet hospitalizovaných s nemocemi kvůli alkoholu v Bavorsku vzrostl od roku 2000 do roku 2011 o 35,2 procenta na 52 196, sdělila státní statistika. Proti roku 2010 je to o 1,8 procenta víc. U 22 141 pacientů byla konstatována diagnóza akutní opilosti, což je proti roku 2000 nárůst o 157 procent.  Mladistvých do 20 let s otravou alkoholem přibylo dokonce o 210 procent – na 5778.

Nečas do Mnichova

Také pasovský deník PNP zaznamenal, že český premiér Petr Nečas navštíví 20. a 21. února Bavorsko. „Dříve bylo mezi oběma státy napětí kvůli sporu o vyhnání sudetských Němců. Ten odezněl poté, kdy ministerský předseda Horst Seehofer v roce 2010 poprvé zavítal do Česka a tím ukončil dlouhou politickou dobu ledovou," napsal list.

Autor: Vladimír Majer

14.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Přibylo svateb, rozvodů je méně

Miroslav Kalousek ve sněmovně.
DOTYK.CZ

Největší poslanečtí snaživci? Na špici jsou Kalousek i Okamura

Plány radnice na rozšíření parkovacích zón provázejí pochyby

České Budějovice – Strategické dopravní stavby nebo změněný systém parkování v Českých Budějovicích budou náplní besedy, kterou chystá s veřejností radnice krajského města. Náměstek primátora František Konečný na posledním jednání zastupitelstva upřesnil, že akce se bude konat 4. dubna od 17 hodin v sále zastupitelstva.

Hrát baráž je něco jiného než play off o titul, upozorňuje Martin Štrba

České Budějovice – Je to tady. Hokejisté ČEZ Motoru v úterý vstoupí na ledě Pardubic (18) do baráže o extraligu. Doma se Jihočeši představí poprvé v pátek v utkání proti Karlovým Varům (17.30).

AKTUALIZOVÁNO

Věra Špinarová zemřela. Jedinečný hlas z Ostravy utichl

Ve věku pětašedesáti let odešla do hudebního nebe Věra Špinarová, zpěvačka s jedinečným a nezaměnitelným hlasem.

Vybrané události, které nás tento týden čekají

Jižní Čechy – V pondělí zažije Domov důchodců v Horní Plané významnou událost. Od 14 hod. se tam uskuteční oslava stých narozenin klientky paní Kleissnerové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies