VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šumavu by zákon zlikvidoval, zní od poslanců

Jižní Čechy - Jihočeští poslanci zdůvodňují své hlasování o případném zamítnutí návrhu zákona o Národním parku Šumava, který podal Plzeňský kraj

17.2.2013
SDÍLEJ:

Šumava. Ilustrační fotoFoto: Deník/Václav Pancer

Přeměna národního parku na lunapark, ale také pomoc lidem, kteří na území s cennou přírodou žijí. I tak hodnotí někteří jihočeští poslanci návrh zákona 
o Národním parku Šumava, jenž předložil Plzeňský kraj 
a který v tomto týdnu prošel prvním čtením ve Sněmovně.

Co návrh zákona také stanovuje

- scelení prvních bezzásahových zón a vytvoření čtvrté zóny 
na území obcí parku
- založení neziskové organizace, která by starala o hospodaření parku
- v prvních zónách platnost režimu podle zákona o ochraně přírody, tedy režimu primárně bezzásahového
- v druhých a třetích zónách 
v boji proti škůdcům platnost režimu podle lesního zákona – tedy kácení napadeného dřeva

Přinášíme názory některých zákonodárců.

Jan Babor (ČSSD)
Přestože jsem musel při hlasování o návrhu zákona odejít ze Sněmovny, tento návrh podporuji. Vítám iniciativu Plzeňského kraje, který zákon předložil, neboť ministerstvo životního prostředí svůj vlastní návrh zákona 
o Šumavě stále nedokončilo. Myslím, že kromě výborů pro životní prostředí a zemědělského by měl předlohu projednat ještě sněmovní výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Návrh v tomto smyslu chci předložit.

Zdeněk Bezecný (TOP 09)
Myslím, že odpovědnost za přípravu zákona o Národním parku Šumava by mělo mít ministerstvo životního prostředí, které má po obsáhlé diskusi s odborníky předložit svůj vlastní návrh. Mrzí mě ale, že se na ministerský návrh tak dlouho čeká. V návrhu předloženém Plzeňským krajem se mi nelíbí hlavně nastavení vedení parku.

Vlasta Bohdalová (ČSSD)
Návrh zákona považuji za správný. Už proto, že na Šumavě žili, žijí a budou žít lidé 
a já bych chtěla, aby žili 
v krásném prostředí, a ne aby se z oken dívali na holiny. 
V tom by jim měl zákon navržený Plzeňským krajem pomoci. Ministerstvo životního prostředí připravuje svoji předlohu příliš pomalu.

Petr Braný (KSČM)
Zákon o Šumavě je třeba, návrh Plzeňského kraje podporuji, třebaže jsem při hlasování o něm nebyl ve Sněmovně. Nicméně na tomto návrhu je nutné ještě hodně pracovat. Myslím, že pravomoci obcí na území národního parku by měly být větší, současné mnohostupňové rozhodování neprospívá ničemu.

Michal Doktor (Jihočeši 2012)
Spíše než návrh zákona Plzeňského kraje nadále preferuji předlohu, na které už poměrně dlouho pracuje ministerstvo životního prostředí. Zákon o Národním parku Šumava totiž nemůže vznikat na pracovním stole několika poslanců.

Martin Gregora (TOP 09)
Raději než krajskému návrhu zákona bych dal přednost tomu, který připravuje ministerstvo životního prostředí. Kolem něho se totiž vedlo tolik diskusí mezi obyvateli Šumavy, ochránci přírody, vědci a dalšími odborníky, že kdybychom přijali návrh Plzeňského kraje, znamenalo by to návrat o několik let zpět. Byť je plzeňský návrh v mnoha věcech dobrý, není dostatečně projednán a neměl by naději na dlouhý život.

Vítězslav Jandák (ČSSD)
Nechápu odpůrce návrhu zákona. Myslím, že jakákoliv legislativní aktivita, která může pomoci Šumavě, má smysl. Netvrdím, že návrh, který podalo Zastupitelstvo Plzeňského kraje, je ideální, ale ve druhém čtení ho můžeme zdokonalit. Plané řeči nám nepomohou. Musíme začít něco dělat, aby nám na Šumavě alespoň něco zůstalo.

Viktor Paggio (LIDEM)
Návrh zákona předložený Plzeňským krajem by v podstatě znamenal likvidaci národního parku či jeho přeměnu na lunapark. Hlavně proto, že oblasti, kde se smí stavět, by se ze současných zhruba pěti procent rozlohy parku zvýšily na zhruba 60 procent.  Z návrhu zákona je patrné, že Plzeňský kraj si národní park představuje jako plantáž prken obhospodařovanou moudrým plánovačem – lesníkem, kde zaměstnanci správy parku odklízejí ze země šišky, aby houbaři nezakopli.   To jediné, v čem zastupitelům Plzeňského kraje rozumím, je fakt, že nechtěli čekat  na ministerský návrh zákona, a proto vyvinuli vlastní úsilí. Bohužel zvolili nešťastnou formu.

Ekologové:
 Z parku dělá předloha lunapark

Podle ekologů poslanci pustili do druhého čtení návrh zákona, jehož cílem je šumavský národní park zrušit a přeměnit jej na lunapark s hotely, lanovkami, sjezdovkami a golfovými hřišti.

„S národním parkem nemá plzeňský návrh zákona nic společného," zmínil Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

„Velká většina území se má podle tohoto návrhu otevřít výstavbě a developerským projektům a řídit se pravidly lesního zákona, která platí pro komerční lesy určené k pěstování a těžbě dřeva," doplnil Jaromír Bláha, jenž zároveň poukázal na to, že cenná a turisty vyhledávaná šumavská příroda má význam pro celou střední Evropu.

Autor: Martin Tröster

17.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šek na 350 000 KČ předala v sobotu na Slavnosti vody v Rudolfově Veronika Skusilová ze společnosti dm drogerie markt Aleně Kučerové na projekt přírodní komunitní zahrady.
12

OBRAZEM: Injekce pro komunitní zahradu

Fotbalisté SK Mladé "35" vyhráli 61. ročník memoriálu Antonína Hynka starých pánů. Ve finále porazili pořádající Slavii ČB 3:2.
23

Hynkův memoriál vyhrála stará garda SK Mladé

Cipískoviště skončilo. Nahradí ho Pískoviště

Písek – K nejpopulárnějším kulturním akcím ve městě patří Cipískoviště se sochami z písku a akcemi hlavně pro děti. O název Písečtí přišli, ale akce bude pokračovat dál.

Krumlovský vícemistr světa míchal svůj stříbrný drink na Staroměstském

Český Krumlov - Českokrumlovský barman Jan Lukas z baru Apotheka získal úžasné 2. místo na mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2017.

OBRAZEM: Prachatické Slavnosti Zlaté stezky

Prachatice /VIDEO/ - V pátek 23. června v pět odpoledne začaly Slavnosti Zlaté stezky v Prachaticích. Starosta Martin Malý přepustil na jediný den vládu nad městem historickému předchůdci. Dorazili soumaři se solí, kteří připomněli, že právě v jejich dobách město kvetlo. Od té chvíle se na pódiu střídali pozvaní umělci. Náměstí se totiž změnilo na festival a v areálu na Parkáně našli útočitě soumaři a celá historická část Slavností Zlaté stezky.

Smuteční obřady v českobudějovickém krematoriu a v kapli sv. Otýlie

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria a v kapli sv. Otýlie

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies