VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tunely u sousedů dostanou „uši"

Do výstavby cyklistických stezek podél dálnic a státních silnic chce po roku 2019 investovat Bavorsko 200 milionů eur. Mnichov a Norimberk dál rozvíjejí plány vnitroměstských „rychlocyklostezek" a země chce finančně podpořit města při vytváření parkovišť kol, aby bylo jejich užívání lépe propojeno s hromadnou dopravou.

30.3.2015
SDÍLEJ:

Investují do cyklostezek.Foto: Deník/repro PNP

Uslyší nebezpečí

V tunelech na rychlostní silnici S10 Mühlviertlem k české hranici bude instalován na světě jedinečný bezpečnostní systém Akut, který vyvinula dálniční společnost Asfinag s výzkumníky "Joanneum Research", napsal deník OÖN. Kombinace „poučitelného" Také Götschkou pojedeme bezpečněji.software se speciálními mikrofony podle něj dodá tunelům spolehlivé a efektivní „uši". Nyní je zařízení zabudováno do velkých tunelů S10 v obcích Götschka (4436 m), Neumarkt (1968 m), Pernau (268 m) a Lest (545 m). Na S10 bude v tunelech umístěno 126 přístrojů v odstupech po 125 metrech. Při alarmu se na místo, z něhož byl slyšet, automaticky natočí nejbližší kamera. Na S10 budou zařízení stát kolem 1,3 milionu eur. V nadcházejících 30 letech má Akut dostat v celém Rakousku 30 tunelů.
„Speciální mikrofony rozpoznají okamžitě atypické zvuky jako kvílející pneumatiky, nárazy nebo lidské hlasy, a okamžitě alarmují naši nejbližší nehodovou centrálu ve Welsu," říká v OÖN vedoucí projektů Asfinag Wolfgang Koppensteiner. „Naši pracovníci mohou místo neprodleně uzavřít a vyslat k němu záchranné čety. Všechno běží rychleji než pomocí videosystémů a nouzového telefonického volání." Akustický alarm má výhodu i v tom, že funguje také při zakouření prostoru, při němž kamery žádnou informaci přinést nemohou. Přesněji také lokalizuje ohrožené osoby. Dva roky trvající pilotní projekt ve štýrském tunelu Kirchdorf na S35 ukázal, že záchranáři mohli být akusticky alarmováni až o dvě a půl minuty rychleji – a u nehod rozhoduje každá sekunda, dodává Koppensteiner. (www.asfinag.at/tunnelsicherheit)

Zrušili posvícení

Dolnofrancká obec Kahl am Main bude letos muset rezignovat na slavnost posvícení, píše deník PNP. Důvodem je žaloba místní rodiny, která odmítá s ním spojený „rámus" po tři dny konce července. „Soud jí dal zapravdu, pořadatel by se musel držet určitých maximálních hranic hluku a ty jsou nastaveny tak nízko, že uspořádání další zábavné poutě s atrakcemi před halou ve středu obce je nerealistické a přesunutí místa konání také nepřichází v úvahu," uvádí PNP. Bavorský svaz obcí zaznamenává nárůst podobných žalob a sporů, což mluvčí Wilfried Schober přičítá společenským změnám: „Lidé, kteří nechtějí slavit, už nad takovými slavnostmi nemávnou rukou jako dřív, ale trvají na svém právu a říkají, že existuje nějaký předpis a ten se musí dodržovat," říká.

Taky znají zastavárny

Zastavárny znají i u sousedů.„Také v německých zastavárnách je patrný trend, který se v USA a zejména v Anglii už dlouho stará o obří obrat obstarávání hotových peněz podle tisíciletého principu zastavování věcí," píše PNP. Profitují z toho i východobavorské kreditní kanceláře. Jako zástavu akceptují všechno, co má trvalejší hodnotu a v krajním případě se dá dobře prodat, především šperky a drahé hodinky. Některé zastavárny se specializovaly také na starožitnosti, umělecká díla nebo sportovní vozy. Základním „kšeftem" pro většinu z nich jsou ale malé kredity, které ovšem v průměru stále stoupají – před lety byly i skládány zástavy i pod sto eur, dnes jsou v průměru kolem 400 eur.
V Bavorsku má licenci k tomuto podnikání necelých 30 firem, ve východním Bavorsku jsou v Řeznu, Plattlingu a v Landshutu. Jak řekl ředitel řezenské zastavárny Georg Weigl, „jdou" především nejdražší hodinky například od Omegy a šperky a další móda od Cartiera, Hermèse nebo Tiffanyho.

Farářova kuchařka zachránila cenné malby

Kuchařka zachránila cenná okna.Chloubou gotického městského kostela ve Steyru byly obrazy na skle z roku 1520. Naposledy byly k vidění v roce 1998, kdy byly zapůjčeny na zemskou výstavu ve Weyeru, ale pak se jejich stopa ztratila, informují OÖN. Amata Grünerová, kuchařka faráře Rolanda Bachleitnera, byla přesvědčena, že obrazy byly převezeny k restaurování do dílen cisterciáckého kláštera ve Schlierbachu, ale tam při všemožných urgencích žádný záznam o takové zakázce nenašli. Paní Grünerová se nevzdala a dál se léta vyptávala po osudu jejich skel. „Loni dostala od nového vedoucího dílem ve Schlierbachu konečně radostnou zprávu - našli je tam, odborně opatrované ve skladě," uvádí list. Ulrike Knallová ze spolkového památkového úřadu okamžitě souhlasila s tím, aby se okna vrátila do Steyru, kde je chrám právě renovován. „Naštěstí umí být velmi tvrdohlavá," velebí farář Bachleitner svou kuchařku…

Zima u sousedů: šest mrtvých

V Horních Rakousích se letos staly při lyžování na sjezdovkách či v běžeckých stopách 104 nehody. Spadlo sedm lavin, při nichž tři lidé zahynuli. Celkově si zima na horách této spolkové země vyžádala šest lidských životů. K co nejrychlejším zásahům je proškoleno 37 alpských policistů a sedm horolezců kolem střediska Hochficht, 23 ve Gmundenu a 11 v okrese Kirchdorf. „U lavin jsou rozhodující pro záchranu lidí první minuty – po 18 minutách přežívá jen několik zasypaných," připomínají OÖN.

Autor: Vladimír Majer

30.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Desítky policistů zasahovaly v úterý v podvečer u potyčky na českobudějovickém sídlišti Máj.

Kdo rvačku začal, policie zatím neví. Vše se šetří

Jihočeská encyklopedie s Deníkem

VIDEO: Co je to masopustní ferule?

Poslanci přehlasovali Senát. Zákon o národních parcích chce vetovat prezident

Praha - Poslanci po bouřlivé diskusi zamítli senátní verzi zákona o národních parcích a naopak schválili vládní návrh. Prezident Miloš Zeman se ho chystá vetovat.

Komise vybrala kandidáty na ředitele Budvaru

České Budějovice/Praha - Počet kandidátů na ředitele Budějovického Budvaru se zúžil na osm. Ministerská komise, která nyní zasedá, z nich vybere nejvýš tři. Návrhy předloží ministrovi. Dlouholetý ředitel Jiří Boček odešel z národního podniku ze zdravotních důvodů ke konci loňského roku.

Petr Kváča se neohlíží za odehranými zápasy. "Do Přerova jedeme vyhrát," tvrdí

České Budějovice – Do play off vstoupil jako gólmanská jednička hokejistů ČEZ Motoru. V prvním čtvrtfinále WSM ligy proti Přerovu (5:4 v prodl.) ale musel Petr Kváča (19 let) své místo v brance po třetím inkasovaném gólu opustit. Druhý duel už zvládl lépe a vychytal svému týmu výhru (3:2). Ve čtvrtek a v pátek pokračuje série za stavu 2:0 pro Jihočechy na ledě soupeře.

Strážníci měli fofry. Vybrali 3,5 milionu

České Budějovice – Bilancování loňského roku potvrdilo, že počet městských policistů by mohl být vyšší. Ze 101 strážníků na konci roku bylo v přesile 38 mezi 31. a 40. rokem, 30 dosáhlo věku 41 až 50 let.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies