VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U sousedů: První dítě se dvěma maminkami

Linec – Od úterka má jednoroční Anička oficiálně a úředně dvě maminky. Biologickou, Kristinu, a Marlies (vlevo), její registrovanou partnerku. „Chtěli jsme pro naše dítě od začátku vytvořit optimální poměry," řekla Kristina v deníku OÖN. „Teď máme jistotu, že Anna je zajištěna. Cítíme úlevu." List dodává, že trio je první oficiálně uznanou „duhovou" rodinou v Rakousku.

16.8.2013
SDÍLEJ:

Mrňous se dvěma maminkami.Foto: Deník/repro

OÖN připomínají, že dosud bylo homosexuálním párům v registrovaném partnerství zakázáno adoptovat partnerovo dítě. Po rozsudku Evropského soudního dvora ale musela vláda zákon změnit a od 6. srpna platí nový. Pouhý týden poté měly ženy z okresu Hollabrunn kýžený doklad v ruce. „Protože otec je pokládán za neznámého, nebylo třeba k adopci jeho souhlasu," dodává deník.

Mluvčí linecké homosexuální iniciativy Gernot Wartner označuje adopci nevlastního dítěte za výrazné zlepšení, které je velmi v zájmu dítěte. Je to prý ale jen první krok. „Dalším bude možnost adopce cizího dítěte," říká v OÖN a zlobí se, že Rakousko změnilo sporné body zákona až po tlaku evropského soudu – tento stát prý homosexuály zcela vědomě diskriminuje.

Bolt do Lince nepřijede

Na mítink Gugl Games 26. srpna v Linci měl přijet také Usain Bolt. Ve středu ale ředitel mítinku Robert Wagner oznámil, že k senzačním startu atletické superhvězdy nedojde – byl zrušen na poslední chvíli. Šlo samozřejmě o peníze, uvádí k tomu deník OÖN. „Sehnat 250 000 eur pro Bolta byl sice problém, ale ne největší," píše.

Vysvětluje, že linecký mítink má skvělou pověst, ale příliš nízký rozpočet – 300 000 eur. Manažer Wagner má ovšem vynikající kontakty a pro něho startují v Linci mistři světa a olympijští vítězové za „přátelské ceny". I Bolt ostatně udělal výjimku – start přislíbil, ačkoliv v jiných případech to dělá až v momentu, kdy má peníze na kontě. Nyní prý ale Wagner učinil zkušenost, že toto přátelství má své hranice. „Manažeři ostatních atletů se samozřejmě o podmínkách Boltova startu dozvěděli a signalizovali, že už žádný přátelský ,rabat´ Wagnerovi neposkytnou, jestliže si může dovolit koupit Bolta za čtvrt milionu," píše list. „Manažerovo ujišťování, že Boltovo startovné je financováno z externího rozpočtu, jim bylo lhostejné. Wagner poté již zajištěný start mistra světa zrušil. Zato ale přijedou jiné hvězdy – prý dál za přátelské ceny…"

Pomoc bloudícím

Bavorsko začalo zřizovat ve svých lesích 12 000 záchranných bodů. Každý bude označen štítem s číslem, podle něhož záchranáři zjistí místo, kde se zraněný nebo bloudící člověk volající o pomoc nachází.  Podle správy lesů je takový systém zaveden v Německu zatím jen ve Šlesvicku-Holštýnsku. Deník PNP píše, že v Bavorsku si jej v pátek v praxi ověřil při cvičení ministr vnitra Joachim Herrmann. V lese o rozloze 10 000 hektarů navigoval záchranáře ke „zraněnému" cykloturistovi  během několika minut. Ministr připomněl, že taková rychlá pomoc může být životně důležitá třeba i při pracovních úrazech dřevorubců. V Bavorsku se takových případů jen v minulém roce stalo kolem čtyř tisíc. Šestnáct skončilo úmrtím.

Autor: Vladimír Majer

16.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Rodáci z Mladošovic oslavili v sobotu úctyhodné stáří obce i štěstí, které měli místní v noční bouřce. V zrostlý strom v blízkosti kostela spadl totiž přesně na místo, kde napáchal jen minimální škodu.
11

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení