Poznávali historii tohoto nacistického lágru – a praktickou prací přispívali k údržbě pamětního místa, píší OÖN.

Zvláštní prázdninový pobyt zorganizoval Lidový svaz péče o válečné hroby v Kasselu, který takovéto poznávací a pracovní akce pořádá už léta po celé Evropě. Mladí byli ubytováni v tělocvičně, navštívili hřbitov padlých vojáků v Mauthausenu a vedlejší tábor v Gusenu. Při pracovních dílnách probírali mimo jiné okolnosti, které vedly k fašismu. „Diskuse účastníků byla velmi napínavá, každá země k tomuto tématu přistupuje jinak, a tříbení názorů přispělo ke zdaru kempu,“ říká v listě vedoucí setkání Carsten Riedel.

Skupina pracovala většinou na údržbě národních památníků obětí tábora z Ruska a Polska. Kamenné monumenty chlapci a děvčata zbavovali mechu a plevelů. „Poznání z uplynulých dvou týdnů si uchovám po celý život,“ cituje linecký list Alaru Baysalovou z Turecka. „Mnoho z nás předtím vědělo o Matuhausenu a Gusenu opravdu málo. Společně jsme teď jejich historii odhalovali a kromě jiného jsme pomohli tato pamětní místa očistit a osvěžit…“

Sousedé mají také své jižní Čechy

Bojují o titul nejlepší dechovky.Zdroj: Deník/repro

Linecký deník OÖN organizuje soutěž dechových kapel – jeho čtenáři hlasováním volí ty nejlepší, kteří budou 19. listopadu oceněni při koncertu laureátů v Brucknerhausu. Kapela městské gardy z Windhaagu (na snímku) je v průběžné bilanci „až“ čtrnáctá, ale doufá, že při letní domácí slavnosti 2. září zmobilizuje své příznivce k dalšímu balíčku hlasů. Podle kapelníka Floriana Hubera, který těleso převzal ve věku svých „křehkých“ 25 let před 30 roky, je jim letošní motto soutěže „Polka, valčík, pochod“ ušito přímo na tělo. „Jako Mühlviertlan říkám vždycky: My jsme jižní Čechy Horních Rakous a máme polku a valčík jednoduše v krvi,“ cituje dirigenta list.

Jinou poctu už ale mají Winghaagští v kapse – za četná ocenění při koncertech a pochodových defilé jim zemský hejtman Thomas Stelzer předá 13. listopadu v sídle vlády Cenu prof. Rudolfa Zemana. K soutěži o nejlepší dechovku víc na www.nachrichten.at/blasmusikwahl.

Na pivo do kláštera

Ochutnat nejlepší piva regionu nabízí pivní festival Lions klubů Rohrbach-Šumava 2. září od 16 hodin v klášterním pivovaru ve Schläglu, který otevře své brány nejen výrobcům, ale i všem příznivcům pěnivého moku. Pojal přehlídku jako den otevřených dveří, při kterém hosté za doprovodu kapely projdou výrobní zařízení známého pivovaru. Jeho sládek Reinhard Bayer jim předvede vaření zvlášť silného piva, se zajímavostmi je seznámí mistr světa v soutěži pivních sommelierů Karl Schiffner. Festival obeslalo deset pivovarů Mühlviertlu. Vstupné je 24 eur.

To je „kosice“!

Kosit ručně je pěkná dřina…Zdroj: Deník/repro

Karin Kronbergerová (na snímku) z Viechtwangu (okr. Scharnstein) byla na mistrovství Evropy v ručním kosení v Ingenbohlu/Brunnenu ve Švýcarsku čtvrtá, jako nejlepší Hornorakušanka. Rozhodoval dosažený čas a čistota poseku. Vyhrála Elisabeth Schilcherová z Flachgau, která pokosila plochu 5x7 metrů za 53,50 sekundy. Třicátá skončila Andrea Bérešová ze Slovenska. Z mužů byl první Bernhard Selinger z Offenhausenu v Horních Rakousích – plochu 10x10 metrů „vyčistil!“ za 2:13,43 minuty. Druhý byl Bask Goemaga, 47. Slovák Kluchťák a 60. David Větrovský. A že je tento sport pěkně těžký, ukazuje i snímek vyčerpané Karin po práci…

Kdy je Den lenosti?!

Linecký deník OÖN zaznamenal zprávu o tom, že v kolumbijském městě Itagüi (200 000 obyvatel) slavili v neděli Světový den lenosti. Město s ním začalo v roce 1985 a jeden z jeho iniciátorů Carlos Mario Montoya (letos 65 let) vysvětluje, že tím chtěli upozornit, jak důležité jsou pro společnost volný čas a nicnedělání. Pátrali jsme po údajné „světovosti“ tohoto svátku, ale trochu se to zamotává. Tak z USA pocházející „svátek líných kůží“ (National Lazy Day) se světí 10. srpna, jinak ve Světový den lvů. Vyhledávače jej zaznamenávají, ale neuvádějí, kdo tuto tradici a proč vymyslel. „Pravděpodobně byl ,vynálezce´ jednoduše příliš líný, než aby svůj objev dal dál ve známost,“ glosují to www.kuriose-feiertage.de. Zato takový Den lenošení či zahálení, anglicky National Goof-Off Day, který připadá na 22. březen, má svůj původ zmapován, a svátků s podobným obsahem je ještě daleko víc. Ti, kteří nejsou líní celý rok, si tedy vlastně mohou nějaký den vybrat podle libosti – a hlavně si jej užít…