VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby se blíží, je tu čas politických pohádek

Jižní Čechy  – Předvolební pohádky. Politici nám toho vždycky naslibují hory doly, jen aby dostali náš hlas. Což zkusit tuhle jednu, sestavenou ze jmen, co jsou letos na kandidátkách? Byl jeden KRÁL, ten SLÍVU měl. Měl však i PECH, že přišel MRÁZEK. ZOUFALÁ situace…

19.9.2013 5
SDÍLEJ:

Volby. Ilustrační foto.Foto: Deník

Politická pohádka ze jmen kandidátůByl jeden KRÁL, ten SLÍVU měl. Měl však i PECH, že přišel MRÁZEK. ZOUFALÁ situace. ŠKORPIL se DĚDEK, řval jak LEV. Litují ho, KOLÁŘ i ŠVEC. KREJČÍ se jako ROSOL třásl a pak dí: Nebude-li slivovice, což CUC HRUŠKOVÉ?  Kdo poradí? BEZEMEK mlčí, CHALUPNÍK též, ŠEDIVÝ SEDLÁČEK se z pole nevrátil. A Strýček JEDLIČKA se zrovna učí STRAKU. Tu připlul ČERNOCH z KUBY, byl to SKLÁŘ. Přes moře PŘÍVOZNÍK s ním práci měl. Než radu dá,  POHANKU chce. A ZVĚŘINU, a prý i ČEŠKU, a jiné KRATOCHVÍLE. TALÍŘ POHANKOVÉ pak zhltl hned, VODIČKY popil. Leč o KVÍTKOVÝ TALÍŘ ZAVADIL, ten na zem spad. Ni KOVÁŘ by ho nechytil. Pak KOUŘIL doutník, SLÁMA vzplála, oheň mu spálil MALÍK. Volali DOKTORA, tak přišel DRNEC. Dupal jak HROCH, nos měl jak HEJL. Leč vyléčil, na ránu BÍLEK dal. Pak KRÁLI cosi pošeptal. Nebohý DĚD zazářil hned, jak MASOPUST by byl. VESELÝ ZAHRADNÍK SLÍVU ZASADIL. A šťasten byl zas KRÁL

Na startovní čáru volebního závodu, v jehož cíli budou poslanecké mandáty, se v jižních Čechách postavilo celkem 18 politických stran či hnutí. Na jejich kandidátních listinách se skví jména politických nováčků, ale i ostřílených politiků.

Někteří z nich před nadcházejícími volbami převlékli stranický kabát. Patří k nim například Václav Trojan z Prachatic, který začínal v roce 1989 jako člen volného hnutí Občanské fórum. Zároveň byl členem výkonné rady Nezávislé erotické iniciativy, která začátkem 90.let byla jednou z volebních stran. Po vzniku ODS Václav Trojan aktivity směrem k NEI ukončil a od roku 1992 do roku 1996 zasedal nejprve v České národní radě, posléze v poslanecké sněmovně již za ODS.

Za tuto stranu neúspěšně kandidoval ve sněmovních volbách 1996. Později členství v ODS ukončil a jako bezpartijní se objevil v komunálních volbách 2002 na kandidátce Unie svobody – Demokratické unie. Jako pravicový liberál a euroskeptik vstoupil do Strany svobodných občanů. Za ni již kandidoval v krajských volbách vloni na podzim, letos je ve sněmovních volbách jako člen strany na 12. místě kandidátky. „Tato strana a její program souzní s mým srdcem," odpověděl našemu Deníku na otázku, proč v pořadí páté seskupení či strana, k jejímuž programu se jako kandidující hlásí.

Stranickou věrnost neprokázali ani někdejší kandidáti Věcí veřejných. Například Karel Pražák byl v loňských krajských volbách jedničkou na kandidátce Věcí veřejných, nyní vede kandidátku uskupení Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Jiří Lexa, jenž se do sněmovny v roce 2010 a vloni do krajského zastupitelstva chtěl dostat prostřednictvím kandidátky Věcí veřejných, tentokrát o hlasy voličů svede boj ze čtvrtého místa kandidátky volebního bloku HLAVU VZHŮRU. Na stejné kandidátce se objevilo také jméno Jany Elezi, která do loňských krajských voleb šla rovněž coby kandidátka Věcí veřejných.

Přestože čas na zaregistrování kandidátních listin vypršel již v úterý v 16 hodin, podoba kandidátek může ještě doznat drobných změn.
Alena Karvánková ze správního oddělení krajského úřadu upřesnila, že do konce týdne má spolu s kolegyní čas na kontrolu kandidátních listin. „Například musíme porovnat údaje o kandidátech s informacemi zaznamenanými v registru obyvatel," zmínila Alena Karvánková.

Často se podle ní chybuje třeba u informace o věku kandidátů. „Na kandidátní listině totiž musí být uveden věk platný ke dni podání kandidátky, zatímco na hlasovacím lístku ke dni voleb," vysvětlila.
Na odstranění vad mají zástupci politických stran čas do 30. září. Pak krajský úřad rozhodne buď o zaregistrování dané kandidátní listiny, nebo jejím odmítnutí.

Lidé na kandidátkách v číslech

Vybíráme zajímavosti z kandidátních listin poloviny z 18 stran či hnutí, které v jižních Čechách svedou boj o hlasy voličů v říjnových předčasných volbách. Jsou to ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, SPOZ, SSO (Strana svobodných občanů), Strana zelených (SZ), TOP 09 a volební blok HLAVU VZHŮRU.

- Do poslaneckých křesel by rádo usedlo 24 starostů (nejvíce, sedm, jich je na kandidátce KDU-ČSL), deset místostarostů (pět z ČSSD), jeden hejtman (ČSSD) a šest dalších profesionálních politiků (např. uvolněný člen rady kraje, předseda strany)
- O hlasy voličů se bude ucházet také 20 vyučujících (po čtyřech z ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a čtyři lékaři (dva z ODS)
- Kandidátky se hemží akademickými tituly – devět potencionálních poslanců si před jméno píše JUDr. (tři z KSČM), čtyři kandidáti mají titul MUDr. (tři z ODS), na listinách je také 65 inženýrů (12 z KDU-ČSL), 30 magistrů (sedm z ODS) a deset bakalářů (tři z ODS); zastoupeny jsou i další tituly: čtyřikrát RNDr. (po jednom mají ODS, TOP 09, SPOZ a SZ), jednou RSDr. (z KSČM), pětkrát PhDr. (po dvou mají TOP 09 a KDU-ČSL) a třikrát profesor (ODS, TOP 09 a SZ)
- Mezi kandidáty jsou čtyři důchodci
- Nejmladšímu kandidátovi sledovaných stran je 22 let (KSČM), nejstaršímu pak 74 (SPOZ)
- Ženy – kandidátky jsou ve výrazném početním oslabení; je jich 41, zatímco mužů 157. Největší prostor ženám dává volební blok HLAVU VZHŮRU, na jehož kandidátce je 12 političek
- Nejvěrnější kandidáty mají lidovci, na jejichž kandidátce je 14 lidí, kteří za stranu do Sněmovny kandidovali i v roce 2010
- Vůbec nejstaršímu kandidátovi napříč všemi 18 kandidátkami je 91 let

Autor: Martin Tröster, Alena Pancerová, Radek Gális

19.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Strašák porevolučních let dál otevírá nenasytnou tlamu

Režisér Jan Hřebejk představil svůj nový film Rodinný přítel v českobudějovickém multikině Cinestar. Po předpremiéře promluvil s diváky a spolu s ním i malí představitelé dětských rolí.
17

Jan Hřebejk má sen natočit Pelíšky současnosti

Útočník Jáchym Kondelík se kvůli škole vrací na měsíc do Ameriky

Dobrá Voda u Českých Budějovic - Krajánek Jáchym Kondelík, jenž byl na MS hokejistů do 18 let vyhlášen jedním ze tří nejlepších Čechů v turnaji, se v úterý 25. dubna vrací za moře.

Emil Kristek se od fotbalu přeorientoval na hokej, bude znovu ředitelem Plzně

Boršov nad Vltavou – Začínal jako kustod fotbalistů českobudějovického Dynama. Emil Kristek ale nezůstal stát na místě a už teď má za sebou skutečně pozoruhodnou kariéru sportovního funkcionáře. Šéfoval fotbalistům Bohemians Praha, Plzně a českobudějovického Dynama. Poté se přesunul k hokeji. Působil jako ředitel v extraligové Plzni, nyní pracuje v obchodním oddělení agentury BPA a je pyšný na to, že se koncem týdne uskuteční v Českých Budějovicích České hokejové hry. Od května se vrací jako výkonný ředitel do hokejové Plzně.

Novým Hradům se v okresním přeboru zranil klíčový hráč

Nové Hrady - Leží, na noze má ortézu a tuší, že fotbalové jaro pro něj skončilo. Záložník Nových Hradů Vítězslav Jelínek si v úvodu utkání okresního přeboru v Neplachově (2:2) poranil koleno a pravděpodobně ho nemine operace.

Cirkus Arlet v Českých Budějovicích. Jeho chloubou je zlatý tygr

České Budějovice – Smíšené vystoupení bengálských tygrů a afrických lvic nebo vystoupení s burskými kozlíky. To je jen malá část programu, se kterým se do Českých Budějovic vrací za svým publikem v rámci evropského turné, Cirkus Arlet.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies