VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blokování milionů se jim nelíbilo

České Budějovice – Brněnským Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality jsou stíháni L. P. a M. Ž. pro podezření z podvodu a neoprávněného podnikání.

10.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Jako statutární zástupci společnosti Edbusy, a. s., měli podvodně slibovat za provizi zprostředkování výhodných úvěrů a zhodnocování peněžních investic. Vylákali tak od lidí asi 558 milionů Kč.

Účty v Budějovicích

Policie v prosinci 2008 zajistila peníze na účtu společnosti Edbusy u pobočky jedné banky v Č. Budějovicích s podezřením, že jsou výnosem z trestné činnosti páchané obviněnými, ev. jsou určeny k páchání trestné činnosti. Stížnost Edbusy soud v Brně zamítl. Společnost nato podala ústavní stížnost.

Prostředky prý byly na účtu shromážděny mimo období údajného páchání trestné činnosti a z jiného právního titulu. Závěr, že se jedná o výnos z podvodu, je prý zcela spekulativní. Při zásahu do majetku prý nebylo dbáno požadavku proporcionality.

Ústavní soud především konstatoval, že má pravomoc výlučně k přezkumu věcí z hlediska dodržení ústavněprávních principů, tj. zda v řízení nebyla dotčena chráněná práva nebo svobody jeho účastníka. Z tohoto hlediska shledal stížnost Edbusy zjevně neopodstatněnou.

Dle zákona

Účelem zajištění prostředků na účtu je omezení dispozičního práva majitele účtu k těmto prostředkům, pokud skutečnosti nasvědčují tomu, že peníze jsou určeny ke spáchání trestného činu, k jeho spáchání byly užity či jsou výnosem trestné činnosti.

Je obecně uznáváno, že tato ustanovení představují ústavně konformní výjimku z ochrany vlastnictví, která je při zachování určitých podmínek pokládána za přiměřenou cíli. Je přitom věcí úvahy rozhodujícího orgánu, zda trvá potřeba zajištění prostředků pro účely trestního řízení. Z napadených usnesení je zřejmé, že zajištění prostředků na bankovním účtu stěžovatelky je důvodné, řekl ÚS. K námitce proporcionality uvedl, že zásah státu musí respektovat přiměřenou (spravedlivou) rovnováhu mezi požadavkem obecného zájmu společnosti, který je zásahem sledován, a požadavkem na ochranu základních práv jednotlivce. To v daném případě bylo dodržena.

Stíhání je vedeno pro závažnou trestnou činnost, způsobená škoda má být asi 558 milionů. Vzhledem k dosud neukončenému vyšetřování ji nelze zatím přesně vyčíslit. Z dosavadních poznatků se jeví výše zajištěných hodnot v částce asi 228 milionů Kč jako přiměřená, pokračoval ÚS. Stěžovatelce pak připomněl, že závěr o zajištění prostředků není konečný a může být v dalším průběhu trestního stíhání změněn. Je plně na orgánech činných v trestním řízení, aby podle stavu a průběhu řízení rozpoznaly, kdy již zajištění není třeba.

ÚS neshledal porušení ústavně zaručených práv stěžovatelky a stížnost pro zjevnou neopodstatněnost odmítl. Uzavřel, že rozhodnutí ÚS koresponduje s rozhodovací praxí Evropského soudu pro lidská práva. (III.ÚS 912/09)

Autor: Vladimír Majer

10.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve středu 28. června budou rozlosovány fotbalové soutěže, řízené OFS České Budějovice.

Okresní fotbalový svaz ve středu rozlosuje soutěže

Levotočivá zatáčka se v úterý 27. 6. 2017 stala řidiči osudnou.
AKTUALIZOVÁNO
16

U Sudoměřic u Bechyně zemřel řidič

Host ze Sedlece si ceny pro nejlepšího hráče považuje

České Budějovice - Čerstvý mistr I.A třídy ze Sedlece Michal Chromý přijal pozvání na Hynkův memoriál a s týmem Mladého se po turnaji radoval z putovního poháru.

Bikiny v Temelíně zaujaly CNN víc než dostavba jaderné elektrárny

Málokdy se česká energetická společnost ČEZ a Česko vůbec dostane do hledáčků světových mediálních obrů tak intenzivně, jako tomu bylo v případě „plavkové" stáže v jaderné elektrárně Temelín. Soutěž o odbornou stáž v JET, kde hlavním kritériem nebyly vědecké schopnosti, ale figura studentek, pronikla do světových zpravodajských serverů.  

Otáčivé hlediště v Krumlově získalo další tři roky

České Budějovice/Český Krumlov - Až do roku 2020 může být otáčivé hlediště v zahradě státního zámku Český Krumlov. Smlouvu o pronájmu potřebných pozemků schválila českobudějovická rada města na svém posledním zasedání.

Lávka pro cyklisty u Meteoru chce dohnat zpoždění

České Budějovice – „Je strašně potřeba. Byla by super," říká Radek Šafařík z Nových Homolí o nové cyklotrase, která se plánuje z Českých Budějovic do Boršova nad Vltavou s odbočkou do Homolí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies