VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chtěl stovku a dostal devět let

České Budějovice – Milan Kasper (41) 5. února kolem 11.35 hodiny požadoval v podnapilém stavu na zastávce hromadné dopravy v ulici J. Bendy v krajském městě po 26letém muži dvanáct korun na jízdenku.

29.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/David Taneček

Když mu mladík místo peněz nabídl přímo jízdenku, Kasper ji zmačkal, že ji nepotřebuje, a chytil muže za ruku, v níž držel stokorunu vytaženou z kapsy společně s jízdenkou. Za pronášení hrubých urážek a výčitek, že mu nechtěl půjčit peníze, ho Kasper pěstmi nejméně čtyřikrát zasáhl do obličeje. Způsobil mu mj. zlomeniny nosních kůstek s posunem. Poškozenému při bránění se zmačkaná stovka vypadla a zůstala na zemi.

Půl hodiny poté v areálu školy v ulici Oskara Nedbala Kasper rozbil okno zaparkovaného fiatu a odcizil z něj autorádio s CD přehrávačem. Způsobil tak škodu celkem za 3213 korun. Přitom byl v listopadu 2008 odsouzen pro krádež jako recidivista ke 400 hodinám obecně prospěšných prací, z nichž odpracoval jen 141.

Podle Okresního soudu v Č. Budějovicích tak spáchal zvlášť závažný zločin loupeže, přečin výtržnictví a přečin krádeže. Za to mu soud uložil trest odnětí svobody na devět let s výkonem ve věznici s ostrahou.

Prý mu přeskočilo

Milan Kasper u soudu řekl, že ten den se poránu pohádal se ženou a odešel k matce, kde se opil. Toho kluka na zastávce prý poprosil o jízdenku, pak o cigaretu, a když mu řekl, že nekouří, praštil ho. Své jednání si nedovede vysvětlit, přeskočilo mu, měl nervy. Peníze ale po něm prý určitě nechtěl, to by je nenechal ležet na místě, ale odnesl by je. Na útěku po krádeži toho autorádia, které cestou zahodil, ho chytil nějaký pán. Podal mu prý svůj mobil, aby zavolal policii, a čekal na její příjezd. V dechu měl 1,57 promile.

Jednání tak, jak je uvedeno v úvodu, potvrdili oba poškození. Znalci řekli, že alkohol ovládací schopnosti obžalovaného snížil podstatnou měrou, ale jak soud konstatoval, do tohoto stavu se obviněný přivedl sám, přičemž o účincích alkoholu věděl.

Obhajoba mj. argumentovala nepřipraveností loupeže na zastávce plné lidí a za bílého dne, i tím, že obviněný nekopal do poškozeného okovanými botami, které měl. K první námitce soud řekl, že loupež nemusí být plánovaná, může být spáchána i z momentálního popudu, a druhou neshledal být polehčující okolností.

Recidivista

Soud zjistil, že Milan Kasper byl už sedmkrát soudně trestán. V roce 1989 byl odsouzen za loupež, přesto v listopadu 1996 oloupil po opakovaných úderech pěstí do obličeje dalšího muže v České ulici. Za to dostal jako nebezpečný recidivista souhrnných osm a půl roku, které vykonal dnem 27. května 2005. Ani poté nevedl řádný život. V listopadu 2008 dostal ony obecně prospěšné práce, v září 2009 za porušování domovní svobody peněžitý trest 6000 korun na splátky, který také nevykonal. Relativně krátce po propušění z výkonu trestu za loupež se dopustil obdobného jednání, což společenskou nebezpečnost zvyšuje.

Jako recidivistovi uložil soud Milanu Kasperovi 10. června trest v sazbě zvýšené o jednu třetinu. Neuznal argument obhajoby, že by při jeho věku a průměrné očekávané délce života v ČR šlo prakticky o doživotí. Poslal ho na devět let do věznice s ostrahou, tedy mírnějšího typu, než kam by patřil, s tím, že míra jeho násilí a agresivity ještě není tak vysoká.

Obžalovaný se odvolal. U krajského soudu v úterý mladě vyhlížející muž s brýličkami, hladce oholý, s bohatou kerkou a v nových pumách zpochybňoval zjištění o loupežném motivu. Poškozený se prý jednoznačně nevyjádřil a soud ho „navedl“ otázkami. Své jednání obviněný nezastírá, neomlouvá je, doznal se, ale nechtěl se jím obohatit. Obhajoba argumentovala i tím, že své předchozí loupeže vždycky dotáhl do konce, tedy až k získání prospěchu, čemuž tak v tomto případě nebylo.

Také užití paragrafu o zpřísnění trestu při recidivě prý v tomto případě není na místě, protože tento paragraf míří na nepoučitelné pachatele a za takového se Milan Kasper nepokládá. „Do jeho péče byly svěřeny dvě děti, staral se o ně, pracoval, splácel pohledávky,“ řekl obhájce.

Krajský soud po poradě odvolání Milana Kaspera zamítl. Neztotožnil se s námitkami obhajoby. Minimálně dvě ze tří předcházejících loupeží obviněný spáchal kvůli nicotnému majetkovému prospěchů, ale se stejným způsobem chování k obětem, připomněl předseda senátu. „Ví, že pokud bude takové skutky páchat opakovaně, nese riziko, že kvalifikace jeho činů bude takto vysoká, už jednou byl trestán jako recidivista. Ani pak ale nevedl řádný život. Zpřísněná kvalifikace v tomto případě je na místě a trest za posuzovaný skutek je v rámci zákona,“ uzavřel.

Rozsudek je v právní moci. Na cestě k jeho výkonu se pak obžalovaný na chodbě soudu ještě stačil rozloučil pusinkou s malou dcerkou v náruči matky. Zřejmě na delší dobu.

Autor: Vladimír Majer

29.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kostýmy a transparenty si na páteční majálesový průvod chystají studenti Vyšší odborné školy a Střední školy v Českých Budějovích.
4

Žáci jako postavy z komiksů. Budějovický Majáles vrcholí

Radek Prokeš

Radek Prokeš se pokusí porvat o své místo v kádru hokejistů ČEZ Motoru

V Písku si dobijete baterku a budete online

Písek - Nabít si mobil, tablet nebo notebook a přitom se připojit k internetu mohou nyní obyvatelé i návštěvníci Písku.

Samsonovi chybí energie

České Budějovice – Na suchu se tento týden ocitl Samson na centrálním sloupu kašny uprostřed českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. Mimo provoz jsou vodní střiky, které jinak v teplém období roku k této dominantě města neodmyslitelně patří.

Útočník Michal Chovan opouští ČEZ Motor a vrací se domů na Slovensko

České Budějovice - Nepříjemná zpráva se potvrdila. Útočník Michal Chovan definitivně opouští České Budějovice a vrací se domů na Slovensko do Zvolena.

Víly jako učitelky. Říkají dětem, jak funguje příroda

Rudolfov, České Budějovice - Vzdělávat děti tak trochu jiným způsobem a připomenout jim tím třeba věci, na které dnešní společnost dost možná už zapomněla, chtějí manželé Alena a Josef Kučerovi z Českých Budějovic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies