V pátečním Deníku jsme informovali o firmě Amsterdam–shop.cz, která v prodejnách nabízí návykové látky jako sběratelský materiál. Je mezi nimi i mefedron, který v ČR není na seznamu zakázaných látek, zatímco např. v Polsku ano. Ztuhlost a slepotu české legislativy využívají prodejci drog k tučným výdělkům. Na nebezpečí upozorňuje profesor Jiří Patočka z Katedry radiologie a toxikologie Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Může zkušený člověk změnit složení zakázaných látek – drog tak, aby měly podobné účinky i návykovost, přinášely pocity extáze, a přitom už nebyly na seznamu zakázaných látek?

Ano, šikovný chemik dokáže vyrobit řadu chemických substancí, které budou mít požadované farmakologické, v tomto případě psychotropní účinky, ale budou mít trochu jinou strukturu než konkrétní zakázaná látka, takže budou jakoby legální.

Není to zase tak úplně jednoduché a triviální. Vychází se z představy, že za biologickou aktivitu (farmakologickou účinnost) chemické látky odpovídá určité uskupení atomů v její molekule, tzv. farmakofor.

Pokud je v molekule látky přítomen, má látka určitý farmakologický efekt, a to i tehdy, jestliže jsou jiné části molekuly poněkud modifikovány. Právě na tomto principu lze základní molekulu jakékoliv drogy chemicky modifikovat a přitom zachovat její účinek jako drogy.

Znovu zdůrazňuji, že to není vůbec jednoduché, ne vždy to vede k žádanému cíli, ale v zásadě je to možné.

Mezi látkami, které se nabízejí volně k prodeji, je i mefedron. Čím je nebezpečný a proč není zakázaný?

Mefedron způsobuje euforii, aniž by však vyvolával halucinace. Droga má podobu bílého prášku nebo se upravuje do formy tablet a lze ji aplikovat mnoha způsoby – polykáním, šňupáním, injekčně. Působí tak trochu jako „droga pravdy“, protože snižuje práh sebekontroly. Člověk pod vlivem této drogy je otevřený, hovorný a snáze navazuje kontakt s jinými osobami.

Mefedron je na drogovém trhu krátkou dobu, od roku 2009, a tak je o něm velmi málo seriózních informací. I během tak krátké doby získal velkou oblibu na drogové scéně a např. ve Velké Británii je již čtvrtou nejpopulárnější pouliční drogou – pod názvem meow meow – česky mňau mňau.

Zdá se, že v některých zemích je mefedron oblíbenější než extáze. V Česku nepatří mefedron mezi zakázané látky, ale jedná se o jeho zařazení na seznam těchto látek.

V čem vidíte nebezpečí volného prodeje podobných návykových látek, které přitom nejsou zakázané?

Ilegální výrobci drog jsou vždy o nějaký ten krok vpředu před těmi, kteří mají za úkol vést proti nim boj. Protože ilegální droga nepodléhá žádným složitým preklinickým a klinickým zkouškám a její uvedení na trh není kontrolováno žádnou státní institucí, mùže se mezi uživatele drogy dostat cokoliv, o čem se rozšíří zpráva, že to funguje.

Protože nejčastěji jsou uživateli mladí lidé, podceňující riziko a milující vzrušení, nová droga se velmi rychle šíří za předpokladu, že splňuje několik kritérií: je snadno dostupná, vyvolává očekávané výsledky, není drahá a její nežádoucí účinky nejsou bezprostředně patrné.

A proč varovat před mefedronem?

Pokud jde o mefedron, i přes jeho krátkou přítomnost na trhu drog byly již v lékařské literatuře popsány jeho nepříznivé účinky na lidské zdraví. Existují studie z Francie, Irska, Velké Británie a Holandska. Ve všech je popisována zejména extrémní agitovanost lidí po mefedronu a v Holandsku již bylo zaregistrováno úmrtí muže, který spolkl asi 113 mg této drogy.

O toxikologii mefedronu není zatím známo téměř nic a už vůbec nejsou známy jeho interakce s jinými drogami a s alkoholem.

Víte, že… mefedron (4-methylmethkathinon, 4-MMC) je syntetická látka se stimulačním účinkem podobně jako amfetaminy nebo khat, alkaloid z východoafrické rostliny Catha edulis (kata jedlá)?