VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvanáct let neonacistovi platí

České Budějovice – Nejvyšší soud ČR (NS) odmítl dovolání Lukáše Vorobeľa (20) proti rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, jímž zamítl odvolání obžalovaného proti dvanáctiletému trestu od českobudějovického soudu.

1.1.2010
SDÍLEJ:

Zleva Lukáš Vorobeľ a Martin Vachta.Foto: Deník/ Václav Pancer


Tím byl loni 5. ledna uznán vinným pokusem vraždy a podporou a propagací hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Má také uhradit zdravotní pojišťovně 280 147,53 Kč a Jakubu Štěrbíkovi 218 345 Kč. Ten byl se zbytkem nároku odkázán na řízení občanskoprávní.

Napomenul řvouny

Lukáš Vorobeľ společně s Martinem Vachtou (22) 10. května 2008 kolem druhé v noci ve Strakonicích vykřikovali „Sieg Heil“, zvedali pravice k nacistickému pozdravu, vykřikovali hesla „Židi do plynu“ apod.

Na nevhodnost chování je upozornil Jakub Štěrbík. Při krátké fyzické roztržce Štěrbík strhl Vachtu k zemi. Během následujícího již klidného rozhovoru Lukáš Vorobeľ, aniž byl jakkoliv ohrožován, bodl zezadu nožem o délce čepele 125 mm střední silou do krku Jakuba Štěrbíka. Nůž proťal jednu z velkých žil krku a pokud by poškozenému nebyla poskytnuta odborná a následná specializovaná lékařská péče, byl ohrožen na životě. I tak na určitý čas ochrnul.
Martin Vachta pak stejným nožem zaútočil zezadu na Štěrbíkova kamaráda a způsobil mu řeznou ránu na hlavě.

K osobám obviněných soud konstatoval, že Vachta má na těle vytetován nacistický symbol jednotek SS a Vorobeľ hákový kříž.
Vorobeľa soud poslal na dvanáct let do věznice s ostrahou, Vachtu na tři roky. Vrchní soud v Praze jejich odvolání zamítl a mladíci podali dovolání k NS.

Soudy pochybily?

Vachta vzal dovolání později zpět. Vorobeľ se dovolával Listiny základních práv a svobod a vytkl soudům, že závěry o jeho vině opřely zejména o výpověď poškozených, aniž by tyto výpovědi hodnotily ve vzájemných souvislostech. Upozorňoval, že byl silně podnapilý, což výrazně ovlivnilo jeho ovládací schopnosti. Popřel však, že by v takovém stavu měl sklony k agresivnímu chování. Jeho jednání prý vyplynulo z jeho osobnostní struktury spolu se silným vlivem alkoholu.

Tvrdil, že nůž měl v ruce pouze náhodou a nikoli s úmyslem na někoho zaútočit. Soudy prý také nedostatečně posoudily zdravotní stav poškozeného. Mínil, že jeho jednání mělo být kvalifikováno jako běžné ublížení na zdraví.

NS konstatoval, že Vorobeľ uplatnil v dovolání jen námitky, které směřují proti skutkovým zjištěním a proti hodnocení důkazů. Takové námitky nenaplňují uplatněný dovolací důvod. NS proto dovolání Lukáše Vorobeľa odmítl.

Autor: Vladimír Majer

1.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šek na 350 000 KČ předala v sobotu na Slavnosti vody v Rudolfově Veronika Skusilová ze společnosti dm drogerie markt Aleně Kučerové na projekt přírodní komunitní zahrady.
12

OBRAZEM: Injekce pro komunitní zahradu

Fotbalisté SK Mladé "35" vyhráli 61. ročník memoriálu Antonína Hynka starých pánů. Ve finále porazili pořádající Slavii ČB 3:2.
23

Hynkův memoriál vyhrála stará garda SK Mladé

Cipískoviště skončilo. Nahradí ho Pískoviště

Písek – K nejpopulárnějším kulturním akcím ve městě patří Cipískoviště se sochami z písku a akcemi hlavně pro děti. O název Písečtí přišli, ale akce bude pokračovat dál.

Krumlovský vícemistr světa míchal svůj stříbrný drink na Staroměstském

Český Krumlov - Českokrumlovský barman Jan Lukas z baru Apotheka získal úžasné 2. místo na mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2017.

OBRAZEM: Prachatické Slavnosti Zlaté stezky

Prachatice /VIDEO/ - V pátek 23. června v pět odpoledne začaly Slavnosti Zlaté stezky v Prachaticích. Starosta Martin Malý přepustil na jediný den vládu nad městem historickému předchůdci. Dorazili soumaři se solí, kteří připomněli, že právě v jejich dobách město kvetlo. Od té chvíle se na pódiu střídali pozvaní umělci. Náměstí se totiž změnilo na festival a v areálu na Parkáně našli útočitě soumaři a celá historická část Slavností Zlaté stezky.

Smuteční obřady v českobudějovickém krematoriu a v kapli sv. Otýlie

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria a v kapli sv. Otýlie

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies