VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Insolvenční správkyně žaluje kraj kvůli zoo

České Budějovice – Krajský správní soud zahájil řízení ve věci návrhu Ing. Evy Procházkové, insolvenční správkyně Zoologické zahrady Tábor – Větrovy (dále zoo) na Krajský úřad Jihočeského kraje proti rozhodnutí jeho odboru regionálního rozvoje z letošního 8. dubna. To zamítlo odvolání správkyně proti rozhodnutí stavebního úřadu města Tábora k žádosti zoo o nové projednání dodatečného povolení staveb – voliér, zimovišť a ubikací pro zvířata atd. - v areálu zoo v Horkách u Tábora.

2.5.2015
SDÍLEJ:

Zoo v Táboře se otevřela v srpnu 2011. Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Podle správkyně je napadené rozhodnutí v rozporu se smyslem zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování. V něm je uvedeno, že v nezastavěném území lze v souladu s jeho charakterem umisťovat mimo jiné i taková technická opatření a stavby, které zlepší podmínky jeho využití pro účely rekreace a cestovního ruchu. Uvedené stavby, zařízení a jiná opatření včetně staveb, které s nimi bezprostředně souvisejí včetně oplocení, lze v nezastavěném území umisťovat v případech, pokud je územně plánovací dokumentace výslovně nevylučuje. V daném případě se měl krajský úřad tímto ustanovením a smyslem zákona řídit a napadené rozhodnutí vrátit Městskému úřadu v k novému rozhodnutí.

Polemika

Připomíná, že tuto věc krajský soud již dvakrát v prosinci 2013 krajskému úřadu vrátil, a cituje z jeho rozhodnutí: „Krajský soud nemůže souhlasit se závěry žalovaného, že se v daném případě jedná o komplex několika staveb vytvářející areál zoologické zahrady, tudíž v řízení vyvolaném žádostí o dodatečné povolení konkrétní stavby nelze posuzovat pouze tuto dílčí stavbu. (…) Žalobce začal provozovat zoologickou zahradu až v roce 2011, přičemž do této doby byly jednotlivé stavby žalobce v jednotlivých konkrétních případech povolovány. Je třeba zvážit možnost, že některé dílčí stavby budou splňovat zákonná kritéria, a v zásadě tedy nebude jejich dodatečnému povolení nic bránit."

Podle správkyně tedy dodatečným žádostem o povolení staveb mělo být již bez dalšího vyhověno. Napadá i to, že si stavební úřad nechával od svých odborů, zejména pak od odboru dopravy, vystavovat vyjádření dle jeho přání a potřeby, prý evidentně proto, aby mohl podané žádosti následně zamítnout. Konkrétně cituje rozporná vyjádření k dodatečnému povolení jedné ze staveb, přičemž to pozitivní není zařazeno do spisu.

Tvrdě kritizuje krajský úřad - podle ní „s pravděpodobností rovnající se jistotě lze dovodit, že tyto nezákonné praktiky ke škodě žalovaného celou dobou (úřední osoby) prováděly prakticky se záměrem tuto právnickou osobu fakticky zlikvidovat".

V žalobě správkyně dále polemizuje s vyjádřením vedoucích odborů Městského úřadu v Táboře 24. dubna v Táborském deníku, že k dodatečnému povolení předmětných staveb je třeba změny územního plánu. Podle ní je to v rozporu s rozsudkem soudu odkazujícího na územní plán Tábora z ledna 2011, že s ním stavby nejsou v rozporu.

Kritizuje krajský úřad i za další body jeho rozhodnutí, například podle ní nepodložený závěr o enormním nárůstu dopravy v důsledku provozu zoo. Rozhodnutí kraje má za nepřezkoumatelné a navrhuje, aby je krajský soud zrušil a věc mu vrátil k dalšímu řízení.

Krajský soud ve čtvrtek řízení o návrhu správkyně zahájil a vyrozumívá osoby, které se chtějí přihlásit jako na něm zúčastněné, aby tak učinily do patnácti dnů. (10A 80/2015)

Autor: Vladimír Majer

2.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Českokrumlovské zámecké medvědárium prodělává úpravy.
8

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

OBRAZEM: Missky v Táboře běhají kolem Jordánu

Tábor – Deset finalistek charitativní soutěže krásy Miss Face Taťany Makarenko se v táborském hotelu Palcát připravuje na svůj galavečer, v němž se 30. září rozhodne, které čtyři dívky si odnesou korunku krásy.

Povodně 2002: O víkendu uklízeli dobrovolníci z celé země

Jižní Čechy – Druhá povodňová vlna byla hodně krutá. Odehrávaly se velké tragédie, lidé museli opustit své domovy, přicházelio majetek, o jistoty…

Strakonickou ulici zúžila oprava lávky na polovinu

České Budějovice - Strakonická ulice v Českých Budějovicích se pod lávkou v obchodní zóně zúžila na polovinu.

Filip Vlček je rád, že už nejezdí s odtahovou službou a může hrát zase hokej

České Budějovice – Pátý zápas, čtvrtá porážka. Hokejistům ČEZ Motoru se v přípravě zatím zrovna moc nedaří. Ale výsledky v přátelských zápasech nejsou tím hlavním. To je třeba zdůraznit. Po porážce 2:4 s Pardubicemi ve čtvrtek budou hostit Kladno (17.30).Přes týmovou porážku odehrál proti extraligovému soupeři velice solidní zápas útočník Filip Vlček (24 let). Dal krásný druhý gól, navíc ještě nastřelil tyčku a na ledě byl opravdu hodně vidět.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení