VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak po letech ztratil invaliditu

České Budějovice – Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) odňala O. P. plný invalidní důchod, který mu byl přiznán od roku 2004 pro onemocnění hepatopathií při abusu alkoholu. Při kontrole v roce 2008 bylo zjištěno, že hodnoty jaterních testů dle vyšetření z hospitalizace na podzim 2007 se normalizovaly.

17.6.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Jan Vraný

Další kontrola pro posouzení dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu žalobce a jeho vlivu na pracovní schopnost byla loni. Na základě nálezů odborných lékařů byl rozsah ztráty pracovní schopnosti pana P. pro chronické onemocnění stanoven ve výši 20 %. Na základě posudku posudkového lékaře mu ČSSZ invalidní důchod od 24. září odňala.

V námitkovém řízení byl vypracován posudek o invaliditě pana P. lékařskou posudkovou službou Plzeň. Uvedl, že dané postižení nelze hodnotit žádným stupněm invalidity. Míra poklesu jeho pracovní schopnosti o 20 % byla s ohledem na schopnost využít dosažené vzdělání, zkušenosti a znalosti, schopnost pokračovat ve výdělečné činnosti nebo na schopnost rekvalifikace zvýšena na 25 %. Poté byly námitky pana P. zamítnuty.
K soudu

Pan P. podal na správu žalobu, která byla postoupena Krajskému soudu v Č. Budějovicích. Míní, že jeho zdravotní stav byl nedostatečně vyšetřen, že bylo vycházeno ze zkreslených údajů, s některými lékaři uváděnými v lékařské zprávě z Valdic se prý nikdy nesetkal. Některé nemoci začaly být intenzivněji léčeny až ve výkonu trestu v Borech.

Na žádost soudu posoudila zdravotní stav žalobce Posudková komise ministerstva práce. Ta dospěla ke shodnému závěru s lékařem okresní správy a posudkovým lékařem v námitkovém řízení, jen celkovou ztrátu pracovní schopnosti posuzovaného stanovila na 30 %.
Krajský soud po přezkoumání dospěl k závěru, že žaloba není důvodná.

Vycházel především z uvedeného posudku posudkové komise, která přezkoumala zdravotní stav žalobce v řádném složení za účasti odborných lékařů internisty a ortopeda. Učinila shodné zjištění jako lékaři předtím. Již shoda těchto tří posudkových pracovišť svědčí o tom, že dopad chronického postižení žalobce do jeho pracovní způsobilosti byl určen správně.

Podle zjištění posudkové komise je zdravotní stav žalobce stabilizovaný. To je podle judikatury Nejvyššího správního soudu důvodem ke snížení stupně invalidity nebo odnětí invalidního důchodu. Posudek komise, že zdravotní stav žalobce je dlouhodobě nepříznivý, nevylučuje však jeho pracovní zařazení na fyzicky nenáročné práce a podmiňuje 30 % rozsah ztráty pracovní schopnosti, soud považuje za přesvědčivý.

Podle zákona je pojištěnec invalidní, dosahuje-li míra poklesu jeho pracovní schopnosti nejméně 35 %. Proto panu P. zanikl nárok na poskytování invalidního důchodu.

Napadené rozhodnutí neby᠆lo vydáno v rozporu se zákonem o důchodovém pojištění, řekl KS a žalobu zamítl.

Autor: Vladimír Majer

17.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Opravy lávky nad vozovkou zúžily v Českých Budějovicích Strakonickou ulici pro řidiče.
4

Strakonickou ulici zúžila oprava lávky na polovinu

Filip Vlček
1

Filip Vlček je rád, že už nejezdí s odtahovou službou a může hrát zase hokej

Žena po pondělní nehodě v nemocnici zemřela

Tučapy - Ještě v pondělí byla nehoda, k níž došlo před desátou dopoledne, přestupkem. Dnes už je šetřena kriminalisty jako trestní čin usmrcení z nedbalosti.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Okolo jižních Čech 2017 nabídne kvalitní podívanou

Jindřichův Hradec /ROZHOVOR/ – Každý pátek na stránkách Deníku budeme v průběhu srpna přinášet letní seriál Deníku, který jsme pojmenovali: Okolo jižních Čech 2017.

Povodně 2002: Všechno mokré šlo do kontejnerů

Jižní Čechy – Lidé, kteří povodněmi nejvíce ztratili, měli přirozeně strach, co bude dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení