VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak po letech ztratil invaliditu

České Budějovice – Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) odňala O. P. plný invalidní důchod, který mu byl přiznán od roku 2004 pro onemocnění hepatopathií při abusu alkoholu. Při kontrole v roce 2008 bylo zjištěno, že hodnoty jaterních testů dle vyšetření z hospitalizace na podzim 2007 se normalizovaly.

17.6.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Jan Vraný

Další kontrola pro posouzení dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu žalobce a jeho vlivu na pracovní schopnost byla loni. Na základě nálezů odborných lékařů byl rozsah ztráty pracovní schopnosti pana P. pro chronické onemocnění stanoven ve výši 20 %. Na základě posudku posudkového lékaře mu ČSSZ invalidní důchod od 24. září odňala.

V námitkovém řízení byl vypracován posudek o invaliditě pana P. lékařskou posudkovou službou Plzeň. Uvedl, že dané postižení nelze hodnotit žádným stupněm invalidity. Míra poklesu jeho pracovní schopnosti o 20 % byla s ohledem na schopnost využít dosažené vzdělání, zkušenosti a znalosti, schopnost pokračovat ve výdělečné činnosti nebo na schopnost rekvalifikace zvýšena na 25 %. Poté byly námitky pana P. zamítnuty.
K soudu

Pan P. podal na správu žalobu, která byla postoupena Krajskému soudu v Č. Budějovicích. Míní, že jeho zdravotní stav byl nedostatečně vyšetřen, že bylo vycházeno ze zkreslených údajů, s některými lékaři uváděnými v lékařské zprávě z Valdic se prý nikdy nesetkal. Některé nemoci začaly být intenzivněji léčeny až ve výkonu trestu v Borech.

Na žádost soudu posoudila zdravotní stav žalobce Posudková komise ministerstva práce. Ta dospěla ke shodnému závěru s lékařem okresní správy a posudkovým lékařem v námitkovém řízení, jen celkovou ztrátu pracovní schopnosti posuzovaného stanovila na 30 %.
Krajský soud po přezkoumání dospěl k závěru, že žaloba není důvodná.

Vycházel především z uvedeného posudku posudkové komise, která přezkoumala zdravotní stav žalobce v řádném složení za účasti odborných lékařů internisty a ortopeda. Učinila shodné zjištění jako lékaři předtím. Již shoda těchto tří posudkových pracovišť svědčí o tom, že dopad chronického postižení žalobce do jeho pracovní způsobilosti byl určen správně.

Podle zjištění posudkové komise je zdravotní stav žalobce stabilizovaný. To je podle judikatury Nejvyššího správního soudu důvodem ke snížení stupně invalidity nebo odnětí invalidního důchodu. Posudek komise, že zdravotní stav žalobce je dlouhodobě nepříznivý, nevylučuje však jeho pracovní zařazení na fyzicky nenáročné práce a podmiňuje 30 % rozsah ztráty pracovní schopnosti, soud považuje za přesvědčivý.

Podle zákona je pojištěnec invalidní, dosahuje-li míra poklesu jeho pracovní schopnosti nejméně 35 %. Proto panu P. zanikl nárok na poskytování invalidního důchodu.

Napadené rozhodnutí neby᠆lo vydáno v rozporu se zákonem o důchodovém pojištění, řekl KS a žalobu zamítl.

Autor: Vladimír Majer

17.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soumaři z něneckého Grainetu přivezli čerstvou sůl. Tu předali na pódiu rychtáři, jenž ještě smlouval o ceně.
266

OBRAZEM: Prachatické Slavnosti Zlaté stezky

Ilustrační foto

Smuteční obřady v českobudějovickém krematoriu a v kapli sv. Otýlie

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Ohlédnutí za Buskers festem

České Budějovice - Na sedmý ročník festivalu pouličního umění Buskers fest přijelo do Českých Budějovic neuvěřitelných dvanáct zahraničních souborů například z Japonska, Argentiny, Ameriky nebo Chile.

Skvělé jaro, Lokomotiva zaparkovala ve středu tabulky

České Budějovice - Na podzim udýchaná mašinka, na jaře svižný rychlík. Českobudějovická Lokomomotiva v I.A třídě dojela do cíle suverénně. 

Za mříže se mu nechtělo. Už je tam

České Budějovice – O tři měsíce si prodloužil pobyt na svobodě 40letý muž z krajského města.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies