VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když je táta v Anglii a synek strádá

České Budějovice - Až k Nejvyššímu soudu ČR (NS) se dostala věc nezletilého chlapce z krajského města, respektive jeho otce Josefa, který jen od dubna 2004 do 8. ledna 2008 dluží synovi na běžném výživném 55.608 korun.

25.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Tomáš Škoda

NS odmítl otcovo dovolání proti rozhodnutí, jímž byl za zanedbání povinné výživy odsouzen na šestnáct měsíců do věznice s dozorem.

Nalézací soud mj. konstatoval, že bez poskytnutí příspěvku na výživu a dalších sociálních dávek vyplácených magistrátem a úřadem práce by s ohledem na poměry matky dítěte a rodiny nebyly zajištěny jejich základní životní potřeby.

Řízení bylo vedeno jako proti uprchlému.

Prostřednictvím obhájkyně pak obžalovaný podal dovolání k Nejvyššímu soudu.

Napadá údajné nesprávné posouzení věci s tím, že jeho dluh u magistrátu je promlčen.

Domáhá se, aby se soud pokusil obeslat ho na adresy, na kterých se v minulosti zdržoval nebo pracoval, případně aby byli vyslechnuti další svědci, od kterých by mohl být zjištěn možný pobyt obviněného. Za situace, kdy obviněný je nezvěstný a nemohou být tudíž objasněny jeho majetkové a osobní poměry, když není jisté, zda je vůbec živ, nelze ani rozhodnout, zda se dopustil trestného činu zanedbání povinné výživy.

Uhýbá povinnosti

K námitce proti jednání v nepřítomnosti obviněného NS shledal, že se pan Josef vyhýbá trestnímu řízení pobytem v cizině.

Je zřejmé, že již delší dobu pobývá ve Velké Británii, což potvrdily i výsledky šetření na všech adresách v Česku, na nichž se zdržoval v minulosti.

Českobudějovické soudy podle NS opodstatněně konstatovaly, že o své vyživovací povinnosti věděl, neboť byla deklarována i soudním rozhodnutím. Musel si být současně vědom, že mu při jejím bezdůvodném neplnění hrozí trestní stíhání, neboť takto byl již v obdobné situaci stíhán. Byly tedy splněny podmínky pro konání řízení proti němu jako proti uprchlému.

Obviněný se úmyslně vyhýbal své zákonné povinnosti. To potvrdila mj. matka nezletilého, které otec v telefonátu po odjezdu do Anglie slíbil, že výživné bude splácet.

Údajné promlčení dluhu vůči Magistrátu města Českých Budějovic je pro posouzení trestní odpovědnosti obviněného irelevantní, řekl NS souhlasně se závěrem krajského soudu.

Znaky trestného činu obviněný naplnil tím, že se úmyslně vyhýbal plnění své zákonné povinnosti vyživovat jiného a tímto činem vydal oprávněnou osobu nebezpečí nouze.

To, že magistrát města rozhodl o podpoře nezletilého vyplácením zmíněného příspěvku na jeho výživu, dokládá, že nezletilý syn obviněného se octl v důsledku trestného činu obviněného v nebezpečí nouze.

To, zda nárok magistrátu vymáhat příspěvek po obviněném je promlčen či není, nemá na jeho trestní odpovědnost žádný vliv.

NS proto dovolání pana Josefa odmítl jako zjevně neopodstatněné.

Autor: Vladimír Majer

25.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
České Budějovice - Poslední zápas byl takový, jako celá jarní sezona. Lokomotiva porazila na svém hřišti Čtyři Dvory 7:2 a chystá veselou dokopnou, hostům se jaro nepovedlo. V českobudějovickém derby Loko ČB - SK Čtyři Dvory 7:2.
24

Skvělé jaro, Lokomotiva zaparkovala ve středu tabulky

Ilustrační foto.

Za mříže se mu nechtělo. Už je tam

Ofsajd poznám. Tedy snad, směje se žena asistenta trenéra Motoru Eva Štrbová

České Budějovice – Chodili spolu do jedné třídy a hokej nehrál žádnou roli v tom, že se vzali. Manželka současného asistenta trenéra ČEZ Motoru Martina Štrby Eva Štrbová vypráví o životě s bývalým hráčem a momentálně jedním z lodivodů českobudějovického týmu.

Do Jižních Čech přišly tropy, zvyšuje se nebezpečí požárů

Jižní Čechy - V pátek 23. června od 12 hodin platí pro Jihočeský kraj další výstražná informace ČHMÚ upozorňující na vysoké teploty. Vlna veder zasáhne celý kraj, teploty se budou pohybovat nad 30 °C. Ve stejný čas pak vstoupí v platnost další výstraha, a to na nebezpečí vzniku požárů.

Cyklo-během proti drogám!

České Budějovice - Cyklo-běh, největší kampaň proti drogám spojená se sportem, upozorňuje na zanedbanou oblast protidrogového vzdělávání, bojuje proti neznalosti, naivitě a hlavně za snížení jejich užívání ve společnosti.

Jihočeské muzeum a Pohádkové království zvou za úplňky

České Budějovice - Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Jižní Čechy pohádkové srdečně zvou všechny zájemce na tradiční akci "Poznávání za úplňků".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies