VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když je někdo vydán jen k trestu...

České Budějovice – V říjnu 2003 uložil Krajský soud v Č. Budějovicích jako odvolací Mgr. Juraji S. (tehdy 43 let a z Prahy) dva roky do věznice s dozorem.

10.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Korigoval tak původní tříapůlletý trest, který dal obžalovanému Okresní soud v Č. Budějovicích za podvod.

Na kšeft s koníky

V roce 2000 si totiž půjčil v Boršově od jistého občana 700.000 korun do projektu údajného chovu welšských cobů, kokrétně na výstavbu stájí. Peníze měl vrátit za dva dny, ale nikdy tak neučinil. Tvrdil, že mělo jít o dodání 60 koní tohoto plemene z Anglie, za nimiž měla jít dotace milion korun na kus. Půl milionu z půjčených peněz prý také předal organizátorovi transakce, předsedovi občanského sdružení pro chov „welšanů“. Ten ale jako svědek převzetí peněz popřel a o nějakých dotacích prý s panem S. nikdy nemluvil.

U krajského soudu pan S. bájil, jak býval jednatelem společnosti se jměním v drahých kamenech nejméně za 23 milionů, které prý ale vezl společník na Slovensko a policie mu je tam sebrala. Jemu pak údajně řekla, že se ztratily… Přišel prý o všechno, ani strýc mu nevrátil 330 000 dolarů, které mu půjčil…
Uložený trest pan magistr nenastoupil a okresní soud na něho v srpnu 2004 vydal mezinárodní zatykač. Na jeho základě nám Slovensko podle Evropské úmluvy o vydávání pana S. 13. září 2005 vydalo.

Ještě větší „darda“

Mezitím byl pan S. obžalován u Městského soudu v Praze pro další podvod. Pod záminkou zajištění nákupu strojního zařízení formou leasingu a zaplacení kupní ceny uzavřel jako zástupce firmy A. G. Ltd. mandátní smlouvu na zajištění linky na výrobu spárovky od zahraničního partnera a převzal patnáct milionů korun, které použil na jiné účely. K hlavnímu líčení pak putoval z výkonu budějovického trestu.

V květnu 2006 mu soud uložil za jihočeské i pražské skutky souhrnný pětiletý trest. Vrchní soud jeho odvolání v listopadu 2007 zamítl. Loni v srpnu podala ministryně spravedlnosti proti tomuto usnesení stížnost pro porušení zákona k Nejvyššímu soudu ČR (NS).

Chyběl souhlas

Uvedla, že Juraj S. byl do České republiky vydán výlučně na základě zatýkacího rozkazu Okresního soudu v Českých Budějovicích. Podle mezinárodních zásad tzv. speciality si měly orgány činné v jiném trestním řízení s ním vyžádat dodatečný souhlas Slovenské republiky s trestním stíháním obviněného pro tento jiný čin. Touto otázkou se ale Městský soud v Praze nezabýval. Řízení, které vedl po předání odsouzeného k výkonu trestu v jiné trestní věci, tedy bylo nezákonné.

Tuto podle ministryně zásadní procesní vadu neodstranil svým rozhodnutím ani Vrchní soud v Praze. Námitku obviněného v tomto směru odbyl poukazem na to, že obviněný je občanem České republiky slovenské národnosti a v poslední době již není jeho osobní svoboda omezena. Jediný možný způsob odstranění uvedené vady bylo vrácení věci k novému řízení, řekla ministryně. NS tomuto názoru přitakal a obě rozhodnutí i předcházející řízení s Jurajem S. zrušil. Městský soud v Praze se panem magistrem musí zabývat znovu.

Autor: Vladimír Majer

10.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

ČSSD znovu chybí náhradníci

Ilustrační foto.

Pozor na železničním přejezdu

Kouření na zastávce se vymstilo hledanému muži

České Budějovice – Strážníky zaujalo nedělní pokouřeníčko v přístřešku autobusové zastávky na Husově třídě.

Strážníci zastavili silné krvácení

České Budějovice – Občané zavolali strážníky v sobotu před půlnocí ke rvačce ve Vltavské ulici.

To divizní Jankov nečekal, kádr opouští po sezoně pět hráčů

Jankov - Vedení Jankova bude mít v létě co dělat, aby zacelilo trhliny v divizním kádru. Ač to tak nevypadalo, po sezoně, v níž nováček udržel soutěž, se rozloučila s týmem pětice hráčů.

V čele Biologického centra AV ČR stane Libor Grubhoffer

Č. Budějovice, Praha – Novým ředitelem Biologického centra Akademie věd ČR, největší vědecké instituce na jihu Čech, bude Libor Grubhoffer. V pondělí jej do funkce jmenovala předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies