VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když lékaři dle znalců léčí lege artis

České Budějovice – Pan Miroslav podstoupil v jedné jihočeské okresní nemocnici v roce 2003 operaci prostaty a byl propuštěn domů.

8.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Libor Plíhal

V řádu snad hodin se však s přetrvávajícími problémy vrátil a moč mu z měchýře musela být odvedena netradičním zákrokem. Je přesvědčen, že postup nemocnice při první operaci byl chybný a vedl k poškození jeho zdraví a ztížení jeho společenského uplatnění.

K jeho žádosti o odškodnění nemocnice v roce 2005 bodově ohodnotila jeho bolestné a věc ohlásila České pojišťovně jako pojistnou událost. Ta pak odškodnění v základní výši pacientovi přiznala. Jak později uvedl její zástupce před soudem, vyšla z přiznání nemocnice, že by mohla za následky odpovídat, a při nemožnosti vlastního šetření nárok uznala a plnila.

Práce pro znalce

Pan Miroslav však požádal o několikanásobné navýšení odškodnění za ztížení uplatnění. Byl tedy zadán znalecký posudek a ten uzavřel, že nemocnice postupovala lege artis a péči o pacienta nezanedbala. Pojišťovna proto své stanovisko přehodnotila, dále plnit nehodlala a ke sporu o zaplacení 600 000 korun přistoupila jako vedlejší účastník na straně nemocnice.

Příslušný okresní soud žalobu pana Miroslava zamítl, ale krajský soud mu věc vrátil k doplnění dokazování. První instance poté zadala revizní znalecký posudek. Ani ten pochybení nemocnice neshledal a soud znovu žalobu zamítl. Zdravotní dokumentace pacienta byla podle něho vedena správně, nedošlo v ní k žádnému přepisování.

Pan Miroslav se znovu odvolal. Jeho právní zástupce JUDr. Tomeš Vytiska v rekapitulaci hospitalizace svého klienta zdůraznil, že jeho klient nebyl poučen o případných rizicích zákroku, ač byl tlačen k podpisu takového prohlášení. (Jak pacient uvedl v rozhovoru pro náš list, namítal, že zedník si taky nenechává podepsat od objednavatele díla, že byl poučen o možném zřícení stavby.) Už po operaci si stěžoval na problémy, ale nebylo prý na ně reagováno.

Advokát tvrdil, že při prvním jednání o odškodnění nemocnice uznala odpovědnost za následek a ve spolupráci s pojišťovnou plnila. Postoj změnila až po posudku znalců, že vlastně postupovala lege artis, a zavinění začala popírat.

Nevěrohodná dokumentace?

Tyto posudky dr. Vytiska napadl. Podle něho vyšli znalci toliko z lékařské dokumentace pacienta, ta však sama o sobě nemůže být věrohodným podkladem pro posouzení věci. „Lékař by přece do dokumentace nikdy nezaznamenal, že něco porušil, jako se to stalo v tomto případě,“ řekl.

Uvedl, že v dokumentaci pana Miroslava například chybí údaj o zákroku, jímž byl tomuto pacientovi lékařem neúspěšně zaváděn do močové trubice katetr, prý „hrubým způsobem“. Podle právního zástupce to pravděpodobně vedlo k narušení trubice. Hlavně je to prý ale argument pro závěr, že takováto dokumentace nemůže být věrohodným podkladem pro vypracování znaleckého posudku. Přitom pacient prý nebyl autory posudku vyzván k jakékoliv prohlídce či pohovoru. V dokumentaci také chybí jakýkoliv údaj, který by potvrzoval uplatněný závěr, že se pacient poškodil sám, protože si katetr vytrhl. „V dokumentaci něco takového, co by muselo být provázeno masivním krvácením, zmíněno není,“ řekl dr. Vytiska.

Podle něho je „objektivně prokázáno“, že nezdařená operace zabránila odvádění moči z těla pacienta, která pak katetr vytlačila. „V situaci, kdy se jeho stav neustále zhoršoval, byl z nemocnice propuštěn, z vlastní iniciativy se dostavil zpátky a ošetřující lékař se naštěstí rozhodl pro netradiční zákrok, který mému klientovi zachránil život,“ uváděl právní zástupce poškozeného. Akutní situace nastala podle něho proto, že nemocnice předtím pochybila. Dr. Vytiska odmítl tvrzení žalovaného, že by jeho klient byl problematickým pacientem, který se odmítal podrobit léčbě.

Rekapituloval, že znalecké posudky toliko na základě nevěrohodné zdravotní dokumentace nemohou k rozhodnutí soudu stačit. Ten by měl podle něho vážit okolnosti události, tedy očividně předčasné propuštění ošetřovaného, který musel být vzápětí znovu přijat k nouzovému zákroku, i to, že nemocnice zpočátku svou odpovědnost za následky uznala. „Nevěříme, že by další posudky mohly něco ovlivnit, ale věříme, že rozsudek je možné změnit už na základě těchto zjevných okolností,“ uzavřel.

Zástupce nemocnice nadále obhajoval postup lékařů jako správný a zástupce pojišťovny jako vedlejšího účastníka mínil, že násilné zraňující vytržení katetru pacientem bylo prokázáno „vylučovací metodou“. Okresní soud podle něho posoudil věc správně.

Nemocnice neodpovídá

A krajský soud byl v pátek téhož názoru. Zamítavý rozsudek prvního stupně potvrdil.

Okresní soud podle odvolací instance posoudil posudky znalců jako kterékoliv jiné důkazy, tedy mj. zda jejich závěry nejsou v rozporu s pravidly logického myšlení, a v dané věci to neshledal, řekla předsedkyně senátu. Věcnou správnost takovýchto odborných závěrů pak soud nepřezkoumává, dodala. K návrhům poškozeného na přiznání odpovědnosti nemocnice podle občanského zákoníku uvedla, že na daný případ nedopadá odpovědnost za škodu podle § 421a, tedy způsobenou okolnostmi, které mají původ v povaze přístroje nebo jiné věci při plnění závazku použité, a porušení právní povinnosti nemocnice podle § 420 se podle krajského soudu odvolateli nepodařilo prokázat, když dle znaleckých posudků poskytovatel péče postupoval lege artis.

Zopakoval také závěr okresního soudu, že absence poučení o rizicích podstupovaného zákroku nemůže být v příčinné souvislosti s následky.
Rozsudek je tak pravomocný. Pan Miroslav naznačil, že hodlá podat dovolání k Nejvyššímu soudu ČR.

Autor: Vladimír Majer

8.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto to vypadá  v některých lesních lokalitách Vojenských lesů a statků.
5

Lesníci varují před vstupem do lesů

Páteční bouřka za sebou nechala obrovské škody na území Národního parku Šumava. Turisté se tak na některá místa nepodívají.
8

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Nevím, kde jsou Strakonice, usmívá se před duelem s Plzní Peter Galamboš

České Budějovice – V přípravných zápasech ukazuje, že by mohl být posilou. Urostlý slovenský centr Peter Galamboš (28 let) přišel do ČEZ Motoru před sezonou z Martina. Třikrát už se dokázal trefit do černého a další gól by rád přidal v úterním přátelském utkání s extraligovou Plzní, které českobudějovičtí hokejisté odehrají netradičně ve Strakonicích (17.30).

Dobrovolný hasič při zásahu zkolaboval

Deštná - Dobrovolní hasiči z Deštné na Jindřichohradecku se od písknutí prvního poplachu kvůli bouřce nezastavili až do sobotního odpoledne.

Řídil opilý, odnesla to lavička

České Budějovice – Hodně toho vypil 35letý muž z krajského města před tím, než v noci počátkem srpna havaroval. V Peugeotu 407 se proháněl městem opilý, až spadla klec.

Nebezpečné řidiče mají zklidnit v Jírovcovce semafory

České Budějovice – Budějovická radnice ale musí opakovat výběrové řízení na úpravy křižovatky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení