VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když rozpad vztahu končí násilím

České Budějovice – Zase jeden rozpad rodiny měl dohru u trestních soudů.

16.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Pan Milan (50) z obce na Českokrumlovsku byl odsouzen za ublížení na zdraví a nebezpečné vyhrožování k sedmi měsícům podmíněně na dva roky.
Loni čtrnáctého dubna měl v průjezdu domu odtlačit svou bývalou družku do sklepa a opakovaně ji pěstí bít do hlavy a krku. S pohmožděninami a podvrtnutím páteře marodila do konce dubna. Čtyřiadvacátého května pak po poledni před domem „bejvalce“ podle rozsudku vulgárně nadával a vyhrožoval, že jí „urazí palici“.

Tvrzení proti tvrzení

Pan Milan oba útoky popřel. Bývalou družku prý nenapadl, nevyhrožoval jí, nenadával. Svědectví proti němu jsou vymyšlená a křivá. Tvrzení o incidentu před domem vyvrací i svědectví jeho nynější přítelkyně. Poškozená zas trvá na tom, že ji bývalý druh ve sklepě asi pětkrát udeřil pěstí. Ujistila, že hrozby brala vážně a z obviněného měla a má strach. Jeho nadávání a vyhrožování matce potvrdila i její dcera.

Okresní soud v Č. Krumlově uvěřil matce s dcerou, přítelkyni obžalovaného vyhodnotil jako nevěrohodnou a vzhledem k dosavadní bezúhonnosti uložil panu Milanovi jen symbolický výchovný trest. Obviněný se odvolal.

Nevěrohodná?

Obhájce uvedl, že víceleté družské soužití s jeho mandantem, až do konce minulého roku bezproblémové, ukončila údajná poškozená, která si našla nového přítele. Teď se prý zřejmě snaží z bývalého vztahu vytěžit maximum. Připomněl, že proti panu Milanovi běží ještě jiné trestní stíhání – za údajné zanedbání povinné výživy. Přestože žili dál ve společné domácnosti, bývalá družka chce po obviněném doplatit za tři a půl roku desítky tisíc na výživném. „Lže–li, že se celá léta na výživě dětí nepodílel, lže i v tom ostatním,“ řekl.

Také nepravdivá obvinění z dalších trestných činů jsou podle obhajoby z její strany účelová, motivovaná snahou zbavit se bývalého druha, dostat ho z domu, který pořídili společně, aby jej mohla prodat a z obce se odstěhovat, uváděl obhájce. K tomu hledá účelově možnost obvinit ho z násilí. Dosáhla tak jeho vykázání z domácnosti policií a pokračuje nynějšími oznámeními.

Obhájce zdůraznil rozpory ve výpovědích svědkyň o události ve sklepě. Že je celkově dcerka v popisu jednoznačně na straně matky, takové ovlivnění podle obhájce není ničím neobvyklým. Svědectví současné přítelkyně obviněného naopak okresní soud odmítl jako nevěrohodné, ale podle obhájce rozhodně není tak jednostranné, aby to soud vedlo k takovému závěru. Ke zjišťovaným zraněním poškozené mohlo dojít i jiným způsobem a v jiné době, argumentoval obhájce a žádal doplnit ve věci dokazování.

Zamítnuto

Krajský soud rovněž vyslechl poškozenou, bývalou družku obžalovaného, která zopakovala, že i jako matka společného dítěte dává souhlas s jeho trestním stíháním. Tvrdila, že druh si po léta dělal, co chce, pracoval „namátkově“ a ničím do společné domácnosti nepřispíval, takže nakonec požádala o určení výživného. Setrvala na svém vylíčení oněch napadení. Pan Milan výpověď svědkyně komentoval slovy, že se snaží maximálně využít situace.

Obhajoba navrhovala slyšet ještě osobně znalce k možnosti vzniku hematomů zjišťovaných na těle poškozené, ale to soud zamítl jako nadbytečné.
„Okresní soud se správně opřel o výpovědi poškozené a její dcery,“ řekl předseda senátu. „Není, co by vzbuzovalo pochybnosti o jejich věrohodnosti.“ Jejich verzi odpovídá i dokumentace. Žalovanými napadením gradovaly podle odvolacího senátu dlouhodobé rozpory mezi obžalovaným a poškozenou, jak o nich svědčí i občanskoprávní spis a policejní záznamy.

Rozsudek je pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

16.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Sebevrahovi zachránili život policisté

Malíř Jiří Máška na Hluboké.
43

OBRAZEM: Jiří Máška na Hluboké

Policie stále vyzývá svědky poškození Audi Q7

České Budějovice - Už před dvěmi týdny požádala policie svědky nehody, aby pomohli vypátrat řidiče automobilu, který na parkovišti u OD Penny market v Novohradské ulici poškodil Audi Q7 černé barvy a ujel. Nyní policie vyzývá znovu a s dalšími informacemi.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení