VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když rozpad vztahu končí násilím

České Budějovice – Zase jeden rozpad rodiny měl dohru u trestních soudů.

16.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Pan Milan (50) z obce na Českokrumlovsku byl odsouzen za ublížení na zdraví a nebezpečné vyhrožování k sedmi měsícům podmíněně na dva roky.
Loni čtrnáctého dubna měl v průjezdu domu odtlačit svou bývalou družku do sklepa a opakovaně ji pěstí bít do hlavy a krku. S pohmožděninami a podvrtnutím páteře marodila do konce dubna. Čtyřiadvacátého května pak po poledni před domem „bejvalce“ podle rozsudku vulgárně nadával a vyhrožoval, že jí „urazí palici“.

Tvrzení proti tvrzení

Pan Milan oba útoky popřel. Bývalou družku prý nenapadl, nevyhrožoval jí, nenadával. Svědectví proti němu jsou vymyšlená a křivá. Tvrzení o incidentu před domem vyvrací i svědectví jeho nynější přítelkyně. Poškozená zas trvá na tom, že ji bývalý druh ve sklepě asi pětkrát udeřil pěstí. Ujistila, že hrozby brala vážně a z obviněného měla a má strach. Jeho nadávání a vyhrožování matce potvrdila i její dcera.

Okresní soud v Č. Krumlově uvěřil matce s dcerou, přítelkyni obžalovaného vyhodnotil jako nevěrohodnou a vzhledem k dosavadní bezúhonnosti uložil panu Milanovi jen symbolický výchovný trest. Obviněný se odvolal.

Nevěrohodná?

Obhájce uvedl, že víceleté družské soužití s jeho mandantem, až do konce minulého roku bezproblémové, ukončila údajná poškozená, která si našla nového přítele. Teď se prý zřejmě snaží z bývalého vztahu vytěžit maximum. Připomněl, že proti panu Milanovi běží ještě jiné trestní stíhání – za údajné zanedbání povinné výživy. Přestože žili dál ve společné domácnosti, bývalá družka chce po obviněném doplatit za tři a půl roku desítky tisíc na výživném. „Lže–li, že se celá léta na výživě dětí nepodílel, lže i v tom ostatním,“ řekl.

Také nepravdivá obvinění z dalších trestných činů jsou podle obhajoby z její strany účelová, motivovaná snahou zbavit se bývalého druha, dostat ho z domu, který pořídili společně, aby jej mohla prodat a z obce se odstěhovat, uváděl obhájce. K tomu hledá účelově možnost obvinit ho z násilí. Dosáhla tak jeho vykázání z domácnosti policií a pokračuje nynějšími oznámeními.

Obhájce zdůraznil rozpory ve výpovědích svědkyň o události ve sklepě. Že je celkově dcerka v popisu jednoznačně na straně matky, takové ovlivnění podle obhájce není ničím neobvyklým. Svědectví současné přítelkyně obviněného naopak okresní soud odmítl jako nevěrohodné, ale podle obhájce rozhodně není tak jednostranné, aby to soud vedlo k takovému závěru. Ke zjišťovaným zraněním poškozené mohlo dojít i jiným způsobem a v jiné době, argumentoval obhájce a žádal doplnit ve věci dokazování.

Zamítnuto

Krajský soud rovněž vyslechl poškozenou, bývalou družku obžalovaného, která zopakovala, že i jako matka společného dítěte dává souhlas s jeho trestním stíháním. Tvrdila, že druh si po léta dělal, co chce, pracoval „namátkově“ a ničím do společné domácnosti nepřispíval, takže nakonec požádala o určení výživného. Setrvala na svém vylíčení oněch napadení. Pan Milan výpověď svědkyně komentoval slovy, že se snaží maximálně využít situace.

Obhajoba navrhovala slyšet ještě osobně znalce k možnosti vzniku hematomů zjišťovaných na těle poškozené, ale to soud zamítl jako nadbytečné.
„Okresní soud se správně opřel o výpovědi poškozené a její dcery,“ řekl předseda senátu. „Není, co by vzbuzovalo pochybnosti o jejich věrohodnosti.“ Jejich verzi odpovídá i dokumentace. Žalovanými napadením gradovaly podle odvolacího senátu dlouhodobé rozpory mezi obžalovaným a poškozenou, jak o nich svědčí i občanskoprávní spis a policejní záznamy.

Rozsudek je pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

16.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kostýmy a transparenty si na páteční majálesový průvod chystají studenti Vyšší odborné školy a Střední školy v Českých Budějovích.
4

Žáci jako postavy z komiksů. Budějovický Majáles vrcholí

Radek Prokeš

Radek Prokeš se pokusí porvat o své místo v kádru hokejistů ČEZ Motoru

V Písku si dobijete baterku a budete online

Písek - Nabít si mobil, tablet nebo notebook a přitom se připojit k internetu mohou nyní obyvatelé i návštěvníci Písku.

Samsonovi chybí energie

České Budějovice – Na suchu se tento týden ocitl Samson na centrálním sloupu kašny uprostřed českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. Mimo provoz jsou vodní střiky, které jinak v teplém období roku k této dominantě města neodmyslitelně patří.

Útočník Michal Chovan opouští ČEZ Motor a vrací se domů na Slovensko

České Budějovice - Nepříjemná zpráva se potvrdila. Útočník Michal Chovan definitivně opouští České Budějovice a vrací se domů na Slovensko do Zvolena.

Víly jako učitelky. Říkají dětem, jak funguje příroda

Rudolfov, České Budějovice - Vzdělávat děti tak trochu jiným způsobem a připomenout jim tím třeba věci, na které dnešní společnost dost možná už zapomněla, chtějí manželé Alena a Josef Kučerovi z Českých Budějovic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies