VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Máte tam bombu,“ hrozil opilec

České Budějovice /Zločiny z archivu/ - „Dobrý den, máte tam bombu, jo, za deset minut vám tam vybuchne bomba, tak držte hubu!" ozvalo se 3. března  v 5.04 hodiny na linku 156 Městské policie v Třeboni.

4.11.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Attila Racek

Čtyři minuty nato se z téže telefonní budky ozvalo na dispečink Záchranné zdravotní služby v Č. Budějovicích podobné:  „Je  tam u vás bomba a za deset minut to vybuchne, tak si dávejte pozor, čau!"

Volal pan Jiří (39), vracející se z oslavy narozenin Táboritskou ulicí v Třeboni . . .

Strážníci zjistili, odkud volá, a za pět minut už hlídka zastavila nedaleko od budky podezřelého muže bez dokladů. K prohledání českobudějovické záchranky vyjela policie, hasiči, pyrotechnik, kriminálka.

Pan Jiří v přípravném řízení tvrdil, že si na telefonování nepamatuje, měl prý dvanáct dvanáctek a dvanáct velkých rumů; pak si přece vzpomněl, že byl v budce a někam volal. Nechtěl škodit, prý to asi udělal, že byl tak opilý. (Měl v krvi 3,05–3,15 promile.) Pamatoval si strážníky a taky záchytku.

Okresní soud v J. Hradci  konstatoval, že obviněný se pod vlivem alkoholu opakovaně dopouští trestné činnosti – naposledy byl trestán v listopadu 2006 za řízení v opilosti a přes zákaz řízení a v únoru byl nepravomocně odsouzen za obdobný skutek . . .

Pes šel najisto…

Obhájce se ještě pokusil navrhnout znalecké zkoumání hlasu na záznamech telefonátů, neboť prý není zřejmé, že volal opravdu obžalovaný, ale to měl soud za nadbytečné – mj. policejní pes šel za pachovou stopou ze sluchátka v automatu rovnou k místu, kde byl zastižen pan Jiří, a široko daleko nebylo jiného člověka.
Soud kvalifikoval jednání pana Jiřího jako trestný čin šíření poplašné zprávy a uložil mu devět měsíců do věznice s ostrahou. A také protialkoholní ústavní léčení.
Obviněný se odvolal. Krajský soud v srpnu 2007 rozsudek prvního stupně částečně zrušil, a to co do výroku o způsobu výkonu trestu. Pan Jiří si jej odpyká ve věznici s dozorem. Ostatní výroky soud ponechal v platnosti.

Také odvolací instance shledala návrh obhajoby na zkoumání shody hlasu obžalovaného a muže na záznamu telefonátu nadbytečným vzhledem k tomu, že nepřímé důkazy tvoří ucelený řetěz vylučující, že by tehdy volal někdo jiný.

„Také technicky by takové zkoumání bylo velmi obtížné," řekl v odůvodnění rozhodnutí předseda senátu. „Aby bylo srovnávání optimální, musel by obviněný zase vypít těch dvanáct dvanáctek a stejně tolik velkých rumů, a neumíme si představit, jak v podmínkách justice by mohl být takový stav obviněného navozen takříkajíc z moci úřední . . ."

Skutek byl okresním soudem zjištěn správně, také výše trestu odpovídá. Podle názoru krajského soudu ale pan Jiří patří do věznice s dozorem. Tam také byl neprodleně z vazby převeden. 

Autor: Vladimír Majer

4.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

ČSSD znovu chybí náhradníci

Ilustrační foto.

Pozor na železničním přejezdu

Kouření na zastávce se vymstilo hledanému muži

České Budějovice – Strážníky zaujalo nedělní pokouřeníčko v přístřešku autobusové zastávky na Husově třídě.

Strážníci zastavili silné krvácení

České Budějovice – Občané zavolali strážníky v sobotu před půlnocí ke rvačce ve Vltavské ulici.

To divizní Jankov nečekal, kádr opouští po sezoně pět hráčů

Jankov - Vedení Jankova bude mít v létě co dělat, aby zacelilo trhliny v divizním kádru. Ač to tak nevypadalo, po sezoně, v níž nováček udržel soutěž, se rozloučila s týmem pětice hráčů.

V čele Biologického centra AV ČR stane Libor Grubhoffer

Č. Budějovice, Praha – Novým ředitelem Biologického centra Akademie věd ČR, největší vědecké instituce na jihu Čech, bude Libor Grubhoffer. V pondělí jej do funkce jmenovala předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies