VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Matka osmi dětí má tři roky za kuplířství

České Budějovice – Pětačtyřicetiletá Slovenka Mária M. se ocitla za jihočeskými mřížemi. Nejprve jako obviněná z kuplířství, od středy jako odsouzená na tři roky do věznice s dozorem.

13.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv

Od dubna do července 2009 nutila tehdy 17letou dívku v Č. Velenicích k provozování prostituce, přičemž od ní požadovala denně nejméně sto eur.

Obžalovaná uvedla, že loni v únoru se na mateřské s malým dítětem přistěhovala do Čech k synovi. K němu se zakrátko nastěhovala jeho přítelkyně.
Ta, její matka, vlastní syn a další známý ji prý přemluvili k cestě do Českých Velenic. Jela se ze zvědavosti podívat, jak se dělá prostituce. Věděla, že ji synova přítelkyně provozuje. Do Velenic pak jezdila opakovaně, protože prý nechtěla, aby se synova kamarádka takto živila. Ona sama ji nikdy k provozování prostituce nenutila a žádné peníze po ní nechtěla. Jen jednou jí prý ta dívka sama od sebe dala 30 eur. Jednou ve Velenicích bydlela pár dní v penzionu, ale to chodila na borůvky.

Dotyčná dívka vypověděla, že když jeli do Velenic na návštěvu sestry obžalované, řekla jí Mária M., aby si stoupla k silnici. Další žena jí zastavila auto a nařídila jí, aby šla s tím mužem na pokoj, svlékla se a měla s ním styk. Obžalovaná ji k prostituci nutila opakovaně, asi třikrát ji i zmlátila a zkopala. Na trase ji hlídala. První den vydělala asi 250 eur, průměrně měla pět, šest zákazníků denně.

Později ji s další prostitutkou odvezli do Plzně, aby šlapaly tam. Dozvěděla se, že ji rodina chce prodat jiným Romům za 4000 eur. Utekla k sestřenici a pak domů k matce, ale našli ji, chtěli si popovídat – a z hospody ji odvezli k další nucené prostituci. Skončilo to, až když se jí policisté zeptali, zda to dělá dobrovolně a zda nepotřebuje pomoc.

Vinna?

Soud v J. Hradci vyslechl řadu svědků z okruhu rodiny obžalované i nezúčastněných a provedl další důkazy. Uzavřel, že poškozená provozovala v Českých Velenicích prostituci pod dohledem obžalované, které odevzdávala vydělané prostředky. Mária M. nepochybně znala skutečný věk přítelkyně svého syna. Obžalovaná, žijící ze sociálních dávek, by si jinak sotva mohla dovolit koupit auto, financovat cesty do Velenic, hrát občas na automatech atd., neušlo soudu I. stupně. Uložil jí trest blízko spodní hranice sazby jen s ohledem na to, že je mnohonásobnou matkou.

Mária M. se odvolala. Před krajským soudem k dotazům uvedla, že dětí má dokonce jedenáct, ale tři už jsou dospělé. Ostatní má v péči, žijí ze sociální podpory ze Slovenska ve výši 300 eur. Otec všech jejích dětí od ní odešel, má být v Anglii za prací a žádné peníze jí neposílá. Od vzetí do vazby jsou děti z rozhodnutí opatrovnického soudu u tety.

Soud poté konstatoval, že obviněná byla na Slovensku pětkrát trestána, mj. opakovaně za ohrožování výchovy mládeže (syn nechodil do školy), podmíněnými tresty a povinnými pracemi. Nyní je tam stíhána pro úvěrový podvod.

Obhajoba se snažila pochybnit svědky vypovídající proti obžalované jako nevěrohodné mj. s tím, že poškozená už předtím prostituovala a její matka měla údajně šlapat také, snad dokonce vedle dcery. Více než 20krát trestaný muž, který je do Velenic dovážel, pak s onou ženou nyní žije. „Přetrvávají pochybnosti, zda se skutek stal tak, jak byl popsán,“ řekl advokát. Mária M. prý peníze měla z prodeje nemovitosti na Slovensku, a také sociální dávky odtud byly zprvu vyšší, argumentoval obhájce. Trest má za nepřiměřeně přísný. Poukazoval na to, že podle nového zákona je za přečin kuplířství trest jen v sazbě šesti měsíců až čtyř let.

Státní zástupce zdůraznil, že základem pro rozhodnutí soudu byla výpověď samotné poškozené dívky, která vypovídala neměnně a bez důvodu obžalovanou křivě obvinit. Po novele by skutečně nebyl důvod posuzovat skutek Márii M. ve zpřísňujícím odstavci kuplířství, ale na druhé straně by svým činem naplnila podstatu zločinu obchodování s lidmi, za který by jí hrozil ještě přísnější trest. Věc proto musí být k jejímu prospěchu posouzena podle starého předpisu.

Krajský soud poté odvolání obžalované zamítl. Rozhodnutí okresního soudu má za dostatečně podložené. K pokusu zpochybnit věrohodnost matky poškozené předseda senátu připomněl, že v této věci její dcery opakovaně jerště před zásahem policie žádala o pomoc orgány sociálně právní ochrany dětí. K právní kvalifikaci senát přitakal názoru státního zástupce, že by podle nové úpravy obžalovaná naplnila v souběhu i znaky zločinu obchodování s lidmi s přísnější sazbou, dokonce možná pět až dvanáct let.

Jak předseda senátu zdůraznil, zpřísněním sankcí zákonodárce sledoval evropský trend k lepší ochraně dítěte. Uložený nepodmíněný trest Márii M. je podle odvolacího soudu namístě. „Donekonečna nemůžeme brát ohledy na to, že obžalovaná má v péči osm dětí,“ řekl předseda senátu s poukazem na její předchozí odsouzení. Rozsudek je pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

13.1.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fanoušci Finska mohli být spokojeni.
21

Severské derby zvládli lépe Finové a v Carlson Hockey Games skončili druzí

Krajská přehlídka dětských folklorních souborů.
17

Nejlépe se předvedl Prácheňáček. Bude reprezentovat kraj na celostátní přehlídce

Roman Horák si splnil sen, zahrál si doma v Českých Budějovicích za národní tým

České Budějovice /ROZHOVOR/ - Po osmi letech si zase zahrál doma. A byl to skutečně povedený návrat. Odchovanec českobudějovického hokeje Roman Horák (25 let), jenž má za sebou třetí sezonu v týmu KHL Víťaz Čechov, nastoupil v roli asistenta kapitána české reprezentace k utkání Carlson Hockey Games proti Švédsku a před vyprodanou Budvar arénou mohl slavit vysoké vítězství 8:4.

Radní vyměnili šéfa nemocnic

České Budějovice – Odvolání Martina Bláhy z postu předsedy představenstev všech jihočeských nemocnic a z funkce předsedy představenstva holdingu k 30. červnu. To byl první počin rady kraje zvolené na čtvrtečním jednání mimořádného zastupitelstva.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

OBRAZEM: Tradiční jarní splutí Malše poznamenalo chladné počasí

Plav - Duben si s námi pohrává svým aprílovým počasím. Zatímco se v pátek na mnoha místech lidé potýkali s těžkým mokrým sněhem, v sobotu už se první nadšení vodáci vypravili na Malši. Ti, kteří se v pátek nenechali odradit, užili si v sobotu dopoledne sice chladnější, ale prosluněnou plavbu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies