VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obžalovaný "tunelář" nemá na advokáta

České Budějovice – Ze zločinu zneužití informace a postavení v obchodním styku jsou u krajského soudu obžalováni ing. Petr B. (45) a ing. Aleš P. (49).

6.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jiří Sejkora

Za účastenství ve formě pomoci k tomuto skutku, za zkreslování údajů o stavu hospodaření a za padělání veřejné listiny je stíhán Slovák Peter P. (51), hledaný mezinárodním zatykačem.

Tunely do firem?

Obžaloba viní inženýry, že Aleš P. jako jednatel obchodních společností Orin, Bozpol a Bentrade, a Petr B. jako ředitel a jednatel těchto společností, uzavřeli na podzim 2004 smlouvy na dodávku řepy firmou Bozpol pro Bentrade. Dodavatel ji fakturoval, odběratel platil, ale řepka byla ve skutečnosti prodána jiné firmě. Bentrade byla podle obžaloby takto poškozena o nejméně 6 210 730 korun.

Obvinění dále podle státního zástupce dosadili do funkce jednatele Bozpolu Petera P. vystupujícího s padělaným občanským průkazem pod jménem Albert Ďurák. Uzavřeli na jaře 2005 s touto firmou dodávky obilí a řepky Bozpolem pro společnost Orin. Tomu pak na příkaz ing. B. byly vystaveny faktury na 6 992 011 Kč a Orinem zaplaceny, ačkoliv k dodávkám nedošlo. Z těchto částek poukázaných Bozpolu podle státního zástupce Peter P. po dohodě s obžalovanými vyčerpal v hotovosti celkově nejméně 10 757 979 korun z pokladny pod záminkou splácení závazků této společnosti k firmě Afrobios Pharma Ltd.

Posléze inženýři od června 2005 do dubna 2006 uzavřeli nebo dali podnět k uzavření řady smluv, jimiž byla společnost Orin poškozena celkem o 67 615 854,87 koruny. Šlo například o postoupení pohledávky Orinu ve výši přes 55 milionů za Bozpolem na obžalovanými nastrčenou kyperskou společnost Afrobios Pharma Ltd. s ředitelem Peterem P. pod jménem jeho bratra Ivana z Prešova. Dále dali podnět k uzavření smluv o převodu podílů v Orinu v hodnotě přes 21,9 milionu na zmíněný Afrobios za dvanáct milionů, ač podle státního zástupce věděli, že tyto prostředky nebudou uhrazeny.

„Konzervace“ Lactofixem

Krkolomné byly transakce kolem dodávek silážovacího prostředku Lactofix 1500 firmou Afrobios společnosti Orin. Podle žalobce nechali prostřednictvím zmíněného Petera P. vystupujícího za Afrobios pod dalším falešným jménem vyrobit v Blažovicích naprosto nepřiměřené množství 3,5 tuny tohoto přípravku, které by postačilo ke konzervaci tří a půl milionu tun píce. Smyslem bylo podle obžaloby vytvořit účetní protihodnotu za převedení zmíněných pohledávek a obchodního podílu Orinu na jimi ovládaný Afrobios, aby obvinění pro sebe získali část majetku Orinu. Na místo jednatele Orinu dosadili k těmto transakcím účelově jistého Viliama N. z Kopřivnice. Afrobios pak za neprodejný Lactofix bez certifikátu fakturoval přes 67,6 milionu.

A to ještě nebyl konec. Obvinění prý dali podnět k uzavření kontraktu na dodávku tohoto Lactofixu firmou Orin firmě Bozpol. Podle žalobce dal jednatel Peter P. na jejich příkaz pokyn ekonomovi Bozpolu nahradit výdajové pokladní doklady k proplacené hotovosti přes 10,7 milionu „Ďurákovi“ (viz výše). Místo nich měl ing. B. vyrobit za pomoci razítka Afrobiosu, které nechal na jeho příkaz vyrobit ekonom Bozpolu, proforma faktury na více než 8,8 milionu a odpovídající výdajové doklady, tvrdí obžaloba. Tečkou pak měla být dohoda o zápočtu vzájemných pohledávek z těchto smluv Orinu a Afrobiosu, zastoupených dosazenými jednateli, za dodávku Lactofixu. Tím podle žalobce inženýři poškodili Orin o více než 67,6 milionu. Sami těmito transakcemi získali podle obžaloby nejméně 78 373 834 Kč.

Ing. Petr B. je dále vinen tím, že prosadil prodej části podniku Bozpol nepodnikající firmě nevlastního bratra, čímž měl získat pro sebe prospěch nejméně 9,4 milionu. Měl také vyčerpat z pokladny Bozpolu pod záminkou hrazení závazků Afrobiosu postupně téměř pět milionů, které použil pro sebe. I za tyto údajné skutky je viněn ze zločinu zneužití informací v obchodním styku a ze zpronevěry.

Zcela nemajetný…

Obvinění v přípravném řízení nevypovídali. K pondělnímu zahájení hlavního líčení se Petr B. omluvil, je na dovolené v zahraničí.

Senát pak po přednesení obžaloby celý den vyslýchal Aleše P., který se na rozdíl od přípravného řízení rozhodl vypovídat a široce popisoval historii jeho podnikání. Dobře byl připraven i na řadu dotazů. Na některé nicméně uvedl, že tyto záležitosti nespadaly do jeho kompetence, k některým prý měl málo informací a některá rozhodnutí činil v dobré víře, že jsou správná. Některá tvrzení obžaloby zpochybnil.

Ještě před zahájením hlavního líčení ing. P. požádal o poskytnutí bezplatné obhajoby s odůvodněním, že je zcela bez prostředků. Doložil to mimo jiné konečnou zprávou konkurzu, který byl na něho prohlášen v říjnu 2006. Zpeněžení jeho majetku vyneslo 34 miliony, z toho pozemky 28,5 a rodinný domek 3,5 milionu. Na věřitele s pohledávkami za 99 milionů zbylo po uspokojení oddělených věřitelů částkou 9,9 milionu k rozdělení 11,5 milionu… Soud poté obžalovanému nárok na bezplatnou obhajobu přiznal.

V rámci řízení předseda senátu mj. připomněl, že na Petra B. byla podána obžaloba k táborské pobočce krajského soudu pro podvody v obchodním styku a pro úvěrový podvod, a na Aleše P. pro pomoc k tomuto činu. Uvažuje se o spojení obou věcí do jednoho řízení před českobudějovickým senátem.
Prozatím soud bude čekat na návrat Petra B. z dovolené.

Autor: Vladimír Majer

6.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Finále soutěže Zlatý Ámos 2017 o nejoblí­benějšího učitele probíhalo 24. března v Praze. Vítězem se stal Lukáš Lis ze ZŠ Soběslav.
15

Zlatým Ámosem se stal Jihočech Lukáš Lis

U oslavenkyně ze Sezimova Ústí se 24. března setkali gratulanti. Paní Anna Buriánková se zapsala i do kroniky města.
13

Stoletá Anna Buriánková se nejraději směje

V baráži jsou favoritem extraligové týmy, říká manažer Motoru Stanislav Bednařík

České Budějovice – Plní jeden předsezónní cíl za druhým. Hokejisté ČEZ Motoru vyhráli základní část první WSM ligy, s jedinou porážkou na kontě prošli i dvěma koly play off. To hlavní je ale teprve čeká. V extraligové baráži se pokusí prodrat mezi naši hokejovou elitu. „Dosud jsme jenom plnili povinnost, teď už bude role favorita na bedrech extraligových týmů," upozorňuje v rozhovoru generální manažer klubu Stanislav Bednařík. Do baráže vstoupí Jihočeši v úterý v Pardubicích (18).

Město v dubnu zaplní tisíce příznivců hokeje

České Budějovice - Na dvacet tisíc příznivců hokeje ze čtyř zemí Evropy se chystá do jihočeské metropole. České Budějovice budou totiž od 27. do 30. dubna hostit České hokejové hry. Ty se do série turnajů Euro Hockey Tour vrátily po dvouleté pauze. V minulosti se hry konaly v Karlových Varech nebo třeba v Pardubicích.

AKTUALIZOVÁNO

Zvažte rezignaci, vyzvali hejtmana opoziční zastupitelé

České Budějovice /ANKETA/ – Kauzou rekreačních domů ve Slupečné u Lipna, které pro hejtmana Jiřího Zimolu a jeho náměstka Jaromíra Slívu (oba ČSSD) staví šéf Jihočeských nemocnic Martin Bláha, řešili na čtvrtečním jednání krajští zastupitelé. Z řad opozice zazněly výzvy k hejtmanově rezignaci. Projednání mimořádného bodu programu nakonec skončilo bez přijetí usnesení.

OBRAZEM: Budějovičtí se loučili se svým biskupem

České Budějovice /VIDEO/ - Sbohem. Desítky lidí přišly ve čtvrtek do českobudějovické katedrály sv. Mikuláše uctít památku Miloslava Vlka, budějovického biskupa, pražského arcibiskupa a kardinála. Ten zemřel v sobotu ve věku 84 let. Rekviem za zesnulého vedl současný biskup Vlastimil Kročil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies