VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osm let za zkrácení daně o 51 milionů

České Budějovice – Marii Unterluggauerovou krajský soud uznal vinnou zločinem zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

23.4.2012 5
SDÍLEJ:

Marie Unterluggauerová.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Za to má jít na osm let do věznice s dozorem. Na sedm let má zakázán výkon funkce statutárních orgánů společností provádějících mj. zprostředkování služeb. Soud jí vyměřil dále peněžitý trest ve výši půl milionu korun (v případě nezaplacení náhradní trest jednoho roku vězení), propadnutí hotovosti v různých měnách nalezené při domovní prohlídce v říjnu 2006 v domě na Včelné, který darovali dceři v roce 2000 a kde obžalovaná rovněž bydlí (mj. přes tři miliony korun českých, 238 000 eura a 6420 dolarů), a propadnutí náhradní hodnoty –  prostředků na jejích  účtech (po přepočtech kurzů přes 10,6 milionu korun).

Podle soudu Marie Unterluggauerová jako jednatelka „Das etwas Andere“, „Das Beste“ Privat, s. r. o., České Budějovice (DAB), v přiznáních k dani z příjmu právnických osob za roky 2002-05 úmyslně zatajovala další příjmy získané jako zprostředkovatelské poplatky ze smluv se zahraničními subjekty a ze smluv o obstarání pobytu.  Tak zkrátila daň celkem nejméně o 35 466 840 Kč.

Také v přiznáních k dani z přidané hodnoty zatajila tato další  plnění a zkrátila tuto daň o nejméně 15 536 445 Kč. Celkově tedy způsobila státu škodu za více než 51 milionů.

Zprostředkovávali péči

Das etwas Andere podnikala  mj. v poskytování služeb pro rodinu a domácnost a služeb osobního charakteru. Zprostředkovávala práci pro zdravotní sestry a pečovatelky z ČR a ze Slovenska převážně v Rakousku. S příjemci této pomoci  společnost uzavřela smlouvy, na jejichž základě jí partneři odváděli paušální roční poplatek za zprostředkování na účet v Rakousku.

Společnost  úzce spolupracovala s Nadací Jihočeská lidová pomoc, jejíž zřizovatelkou byla rovněž Marie Unterluggauerová. Sestry a ošetřovatelky pak působily jako přidružené pracovnice Nadace. Aby se jimi staly, musely zaplatit poplatek 2000 korun. Pak mohly získat smlouvu o obstarání pobytu. Das etwas Andere pak odváděly zprostředkovatelské poplatky.

Soud má za zjištěné, že obžalovaná smlouvy „třídila“ a část odnímala z účtování společnosti. Také větší část peněz z účtu v Leondingu vybírala a vyjmula ji tak ze zdanění. Aby daňové orgány na tento účet nepřišly, malou část příjmů uložila do pokladny budějovické kanceláře oproti nově vystaveným příjmovým dokladům za hotovost. Tak z více než 4,45 milionu eur vyňala z účtování přes 4,19 milionu. Při zmíněné  domovní prohlídce se našlo 465 smluv s rakouskými klienty jen za leden až říjen, které rovněž odňala účetnictví.

Podle senátu obviněná kromě zkrácení daně o 51 milionů zatajila a vyjmula z ekonomiky DAB ještě 77,78 milionu. Jejich stopa končí u ní, míní soud.

Předseda senátu v odůvodňování rozhodnutí zmínil, že málokdy se vidí tak prosperující společnost jako DAB. O to je soudu nepochopitelnější, že vysoké zisky obžalované nestačily a bez jakýchkoliv zábran se rozhodla poškozovat stát tak masivním krácením daně.

S přihlédnutím k výši způsobené škody a k době páchání trestné činnosti soud ukládal Marii Unterluggauerové trest při polovině sazby.

Rozsudek není pravomocný, strany se k němu nevyjádřily.

Autor: Vladimír Majer

23.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Rodáci z Mladošovic oslavili v sobotu úctyhodné stáří obce i štěstí, které měli místní v noční bouřce. V zrostlý strom v blízkosti kostela spadl totiž přesně na místo, kde napáchal jen minimální škodu.
11

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení