VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policisté, kteří kradli: podmínka a zákaz služby

České Budějovice - Před krajský soud se vrátil případ policistů Josefa H. (28) a Martina Z. (31). Ti byli v dubnu 2011 Okresním soudem v Č. Budějovicích uznáni vinnými zneužitím pravomoci úřední osoby a krádeží. Při neoprávněné domovní prohlídce v roce 2009 „zabavili" a odnesli mj. kufr s hudebními komponenty, který někdo předtím odcizil z ateliéru sochaře Petra Schela na Včelné.

22.2.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Foto: Deník/Jiří Sláma

Ten tehdy krádež ohlásil a sám své věci hledal na internetu. V jedné nabídce je poznal. Odpověděl inzerentovi pod smyšleným jménem, sdělil to policii a byl instruován, aby si domluvili schůzku. 26. listopadu po šestnácté hodině se sešli u benzinové pumpy na Dlouhé louce. Když si Schel věci prohlédl a poznal je, dal domluvené znamení čekající jednotce inspekce policie a ta muže sebrala.
Byl to jejich kolega, do civilu částečně převlečený 31letý prap. Martin Z. V tu dobu měl vykonávat dozorčí službu na obvodním oddělení .
Tvrdil, že kufr koupil na burze od neznámé osoby; sháněl prý takový na uložení zbraně. Prodejce mu řekl, že to prodá jen s obsahem za 3000. Doklad mu nevystavil, na burzách to není zvykem. Věci z kufru pak začal nabízet na internetu. Zájemci z Ostravy poslal na dobírku procesory, o další věci měl zájem nějaký Smetana a chtěl je vidět. Domluvili se na té pumpě . . .
V době prošetřování této události získala inspekce od informátora poznatek, že nějací policisté měli odnášet nějaké věci a také kufr z bytu jistého Davida Z. Toho si 15. prosince vyšetřovatel předvolal. Přestože podle zjištění soudu mu nikdo z policistů neřekl, s jakými věcmi byl podezřelý na pumpě přistižen a o koho šlo, tento svědek poměrně přesně popsal „svůj" kufr i policisty, kteří jej odnesli. Kufr si prý u něho uložil kamarád Jiří, ale ten to později popřel. Návštěvu policistů u ní doma a jnejich odcházení s kufrem potvrdily i 77letá babička Davida Z. a jeho přítelkyně.
Policisté skutek popřeli, jejich obvinění prý zinscenovaly závadové osoby, kterým kontrolami ztrpčovali život. Martin Z. vzdálení se z oddělení hájil tím, že i při výkonu dozorčí služby má policista nárok na přestávku na oddech. Před odchodem požádal kolegu o zastoupení a zůstal dosažitelný telefonem.
Okresní soud v Č. Budějovicích policisty uznal vinnými zneužitím pravomoci úřední osoby a přečinem krádeže. Martinovi Z. soud uložil i za porušování povinnosti dozorčí služby úhrnných osmnáct měsíců podmíněně na tři léta, Josefu H. osm měsíců podmíněně na dva roky, oběma pak zákaz výkonu funkce úřední osoby na tři léta.
Obžalovaní se odvolali. Obhájce navrhoval slyšet svědky znovu, případně vypracovat znalecký posudek na jejich věrohodnost. Nebylo prý vyvráceno, že Martin Z. koupil kufr skutečně na burze. Krajský soud ale odvolání zamítl s tím, že nemá absolutně žádné výhrady ke zjištěním a závěrům okresního soudu. Uložené tresty pak mají podle něj výrazně výchovnou povahu. Odůvodňování rozhodnutí Martin Z. „neustál" a s emotivními projevy nesouhlasu opustil jednací síň (podrobnosti Deník 14. října 2011).

Ještě jeden delikt

Nejvyšší soud ČR ale v březnu 2012 shledal ve skutku i porušení domovní svobody – úvahu budějovického soudu, že tento čin byl jakýmsi produktem zneužité pravomoci přední osoby, shledal nepřesvědčivou. Přikázal věc proto k novému projednání okresnímu soudu.

Ten pak loni v srpnu, vázán právním názorem vyšší instance, uznal obžalované vinnými i zmíněným porušením domovní svobody a tresty jim zopakoval. Oba se odvolali.

Za oba pak mluvil Martin Z. a „nenechal na soudech nitku suchou".  Pochybily prý ve stanovení výše způsobené škody - zmiňované komponenty měly cenu daleko nižší, což by mělo vliv na právní kvalifikaci skutku. Vytkl jim, že nepodrobily svědky znaleckému zkoumání k jejich věrohodnosti, podivoval se ale mj. i tomu, že z výroku „vypustily" některé další tvrzené údajně tehdy odcizené věci, proč nebyl jeden ze svědků stíhán přinejmenším za podílnictví atd. Chtěl by zjišťovat, kdo pohnul svědka Z. ke změně výpovědiů dostal prý informaci, že šlo o informátora kriminálky, odměňovaným „shovívavostí" při řešení jeho trestných činů. „Je s podivem, že každý navrhovaný důkaz v náš prospěch, který se nehodil verzi obžaloby, byl zamítnut," prohlásil.  Naznačoval, že šlo o zosnovanou intriku inspekce… V poslední slově opakoval, že od začátku řízení uváděl argumenty svědčící o jeho nevině, „ale nikdo na ně nechtěl slyšet". Nakonec si ulevil: „Byl to barák plný feťáků; přál bych každému, aby se s něčíkm takovým potkal a pak měl na talíři to, co my…"

Intervenující státní zástupce  poukázal na to, že ani Nejvyšší soud v této věci nezapochyboval o kvalifikaci viny obžalovaných soudem prvního stupně, ale pouze vyslovil názor, že má být doplněna o porušení domovní svobody. Tomu okresní soud po novém projednání věci vyhověl.

Krajský soud poté rozsudek první instance částečně zrušil, a to ve výroku o zákazu činnosti, který byl poměrně široce formulován. Oběma obžalovaným zúžil trest na výkon funkce úřední osoby v postavení příslušníka ozbrojených sil, bezpečnostních sborů a obecní policie na tři roky. Jak předseda senátu odůvodnil, trest zákazu činnosti může být ukládán jen v oblasti související s trestným činem, kterého se pachatel dopustil, a její původní vymezení zasahovalo i úseky činnosti státních orgánů, s nimiž neměl skutek obžalovaných v této věci nic společného.

Rozsudek je pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

22.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté SK Mladé "35" vyhráli 61. ročník memoriálu Antonína Hynka starých pánů. Ve finále porazili pořádající Slavii ČB 3:2.
23

Hynkův memoriál vyhrála stará garda SK Mladé

Cipískoviště. Ilustrační foto

Cipískoviště skončilo. Nahradí ho Pískoviště

Krumlovský vícemistr světa míchal svůj stříbrný drink na Staroměstském

Český Krumlov - Českokrumlovský barman Jan Lukas z baru Apotheka získal úžasné 2. místo na mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2017.

OBRAZEM: Prachatické Slavnosti Zlaté stezky

Prachatice /VIDEO/ - V pátek 23. června v pět odpoledne začaly Slavnosti Zlaté stezky v Prachaticích. Starosta Martin Malý přepustil na jediný den vládu nad městem historickému předchůdci. Dorazili soumaři se solí, kteří připomněli, že právě v jejich dobách město kvetlo. Od té chvíle se na pódiu střídali pozvaní umělci. Náměstí se totiž změnilo na festival a v areálu na Parkáně našli útočitě soumaři a celá historická část Slavností Zlaté stezky.

Smuteční obřady v českobudějovickém krematoriu a v kapli sv. Otýlie

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria a v kapli sv. Otýlie

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies