VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policisté rozdali nová obvinění za Máj. Místním i extremistům

České Budějovice – Policisté v tomto týdnu obvinili dalších pět lidí, kteří se zúčastnili protestních akcí na Máji. Podle jihočeského policejního mluvčího Jiřího Matznera jsou mezi nimi zástupci demonstrantů i místní romští obyvatelé.

19.7.2013
SDÍLEJ:

Stovky těžkooděnců zasahovaly v červenci na protiromských demonstracích na Máji. Policie zadržela přes 200 lidí.Foto: Deník / Václav Pancer

Jsou stíháni kvůli násilí proti skupině obyvatel 
a jednotlivci, obecného ohrožení, výtržnictví a hanobení národa, rasy, etnické a jiné skupiny osob. Všichni obvinění jsou na svobodě.

Jsou mezi nimi například 39letý muž, 36letá žena a 17letý mladík z Máje, kteří koncem června napadli ve Volfově ulici 17letou dívku. Vyhrožovali jí fyzickou likvidací. „Žena útok vnímala o to důrazněji, že již byla v předchozích dnech jednou napadena u dětského hřiště," řekl mluvčí Jiří Matzner.

Dalším obviněným je 46letý recidivista z Budějovic, který se v neděli večer opil a zřejmě chtěl zapálit bytovku pod prodejnou potravin v Mladém, kde žijí i Romové. Polil zeď hořlavinou a pak u ní manipuloval se zapalovačem. Díky zásahu tří mužů (45, 33 a 19 let) se mu to naštěstí nepovedlo. Dotyčného zalehli a drželi ho až do příjezdu policie. „Bylo to velké, hasiči a spousta policistů. Myslím si, že ten člověk je trochu blázen, ale dům asi zapálit nechtěl, byl totálně namol. Ti chlapi ho zbili tak, že skončil v nemocnici," řekl našemu Deníku očitý svědek Bohumil O. z Mladého. Policisté nyní stíhají údajného žháře pro obecné ohrožení.

„Oba případy mají souvislost. V prvním případě osoby z kritizované menšiny na ženu útočili, ve druhém zachránili životy a zdraví sousedů. Místo kritiky patří těmto lidem poděkování. Vše je jen potvrzením, že je nutno měřit stejným metrem, neboť dobří i špatní jsou na obou stranách," zdůraznil policejní mluvčí.

O tom, že narušování veřejného pořádku a porušování zákona není v podobných případech pouze doménou mužů, svědčí i třetí dílčí obvinění. Týká se dvou žen (26 a 32) z krajského města, které v neděli tropily výtržnosti před služebnou městských strážníků. Podle policejního mluvčího Jiřího Matznera vykřikovaly rasistická hesla a veřejně tak hanobily etickou, menšinovou skupinu obyvatel. „Ve svém protiprávním jednání pokračovaly i před strážníky. V případě odsouzení ženám hrozí až dvouletý nepodmíněný trest odnětí svobody," dodal Jiří Matzner.

Během všech tří víkendových demonstrací policisté zadrželi přes 200 lidí. Alarmující je, že je mezi nimi velká část mladistvých.

Podle velitele jihočeské pořádkové jednotky plukovníka Martina Součka někteří dokonce skončili v policejní cele hned několikrát. „Zřejmě to celé pojali jako nějakou formu zábavy. Mnohé z nich jsme zadrželi opakovaně. Někteří rodiče si pro děti přijdou a řeší to s nimi takříkajíc ručně hned na místě. Jiní hovoří o pošlapání práv a svobod dětí a jsou vůči nám velmi kritičtí, neboť se domnívají, že neuposlechnutím výzvy se jejich děti ničeho nedopustily. Ale tak tomu není, neuposlechnutí výzvy je přestupkem," řekl plukovník Souček ve čtvrtečním rozhovoru pro náš Deník.

Konflikty na sídlišti začaly 21. června, kdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se zapojilo asi 100 dospělých. Reakcí byla demonstrace, která se uskutečnila 29. června. Po ní se stovky účastníků přesunuly na Máj, kde se někteří střetli s policisty. V sobotu 
6. července pak policie zasáhla na sídlišti proti účastníkům další protiromské demonstrace, kteří se tam přesunuli z centra, kde magistrát zrušil jejich neohlášené shromáždění. Naposledy 13. července došlo k dalším potyčkám. Policie zadržela 68 demonstrantů.

Autor: Pavel Kroupa

19.7.2013
SDÍLEJ:
Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení