VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proč zrovna já, zeptaly se loni tři desítky obětí trestných činů

České Budějovice – Jejich život se v jediném mžiku obrátil vzhůru nohama a sami si s tím nedokážou poradit. Jednou 
z možností je pomoc odborníků. Téměř tři desítky obětí trestných činů z jihočeské metropole se loni obracely se svými problémy na pracovníky Probační a mediační služby ČR.

18.2.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jan Vraný

Někteří i opakovaně. Jejich nejčastější a zároveň i nejzásadnější otázka zní: Proč zrovna já? Státní organizace loni v únoru zahájila stejnojmenný projekt, v jehož rámci  nabízí poradenství ve třiceti českých a moravských městech. V jihočeské metropoli najdete poradnu v sídle PMS ČR 
v ulici Karla IV. č. 12.

Regionální koordinátor projektu pro Vysočinu a Jihočeský kraj Jan Spěváček našemu Deníku řekl, že služby zdejší poradkyně Marcely Nerudové mohou využít všechny oběti trestných činů. Dočkají se pomoci při vyrovnání se s dopady trestných činů, poradenství v rámci orientace v trestním řízení, základních právních informací i zprostředkování dalších služeb.

Všechny služby pro klienty jsou anonymní a bezplatné, organizace je hradí díky dotaci Evropského strukturálního fondu v operačním programu Lidské zdroje a zaměstnanost. „Činnost poraden doplňují další služby poskytovatelů z nestátních neziskových organizací, kteří již byli, nebo budou vybráni ve veřejných zakázkách na dodavatele služeb. Poradenství je nabízeno všem  lidem bez ohledu na druh trestného činu nebo na stav trestního řízení," vysvětlil koordinátor Jan Spěváček.

Obětí trestného činu se rozumí člověk, jemuž byla nebo měla být způsobena majetková či nemajetková újma anebo pokud se na jeho úkor pachatel trestného činu nezákonně obohatil. Pokud pachatelé svými činy zapříčinili něčí smrt, považují se za oběti i její příbuzní v přímém pokolení. To znamená rodiče, sourozenci, osvojenci, osvojitelé, manželé nebo registrovaní partneři. Samostatnou kategorií jsou takzvaně zvlášť zranitelné oběti. Těmi jsou zpravidla děti, mentálně, fyzicky či psychicky postižení lidé anebo oběti sexuálních trestných činů. Mezi ně patří třeba oběti trestného činu obchodování 
s lidmi (například nedobrovolné prostitutky).

„Každou osobu, která se cítí být obětí spáchaného trestného činu, je třeba považovat 
za oběť, pokud nevyjde najevo opak nebo se nejedná o zcela zjevné zneužití postavení oběti podle zákona. Na postavení oběti nemá vliv, zda byl pachatel zjištěn nebo odsouzen," dodal koordinátor Jan Spěváček.

Výročním dnem obětí je 22. únor – právě na tuto sobotu totiž připadá Evropský den obětí trestných činů, který navazuje na Chartu práv obětí 
z roku 1990. PMS ČR či relevantní neziskové organizace na tento den připravují několik akcí, ty se však povětšinou odehrají mimo jižní Čechy. PMS na tento den připravuje několik akcí, ty se však povětšinou odehrají mimo jižní Čechy.
Příští týden se však 
u Krajského soudu v Č.  Budějovicích uskuteční setkání zástupců justice, policie, vězeňské služby, PMS ČR, magistrátu i neziskových organizací. Soudcům se představí týmy pro pomoc obětem. „Tématem bude mimo jiné aplikace zákona o obětech trestných činů," nastínil Jan Spěváček.

O průběhu jednání bude náš Deník informovat.

Autor: Pavel Kroupa

18.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Švehlův most.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Antonín Stavjaňa (vlevo) s Martinem Štrbou

Testovaní hokejisté Jáchym a Prokeš na zkoušce v ČEZ Motoru neuspěli

Země živitelka bude letos jiná

České Budějovice - Organizátoři považují letošní 44. roční Země živitelky za přelomový. Tradiční událost se koná 24. až 29. srpna na Výstavišti v Českých Budějovicích. Na největší výstavní a veletržní akci v České republice přijede 747 vystavovatelů. To je o 50 více než loni. Zúčastní se 22 zemí.

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Bakelitová kavalerie připomněla proslulé vozidlo z NDR

České Budějovice /VIDEO/ - V pátek dopoledne se Krajinskou ulicí v Českých Budějovicích rozlehl neobvyklý zvuk motorů. Pamětníci ovšem hned tušili, že jde o proslulý trabant.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení