VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatel si půjčil miliony od kamarádů, peníze se jim jen tak nevrátí

České Budějovice – Krajský soud, který projednává obžalobu pana Jaroslava (35) z podvodů se škodou 21 354 000 korun, vyslechl další svědky. Jde o věřitele, od kterých si tento bývalý hokejista půjčoval od konce roku 2006 do ledna 2011 peníze. Podle žalobce s vědomím, že je v termínech nebude moci vrátit.

17.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv/ Deník

Obviněný líčil, jak od malička hrál hokej, později za zajímavých podmínek ve Francii. Po návratu se doma napojil na podnikatele stavějící bytové domy a oslovil bývalé spoluhráče s nabídkou finanč᠆ní účasti v jejich projektech slibujících milionové zisky.

Sám se na nich podílel prý různým vyřizováním na své náklady, stavebním dozorem. „Absolutně jsem neměl důvod nevěřit v úspěch," řekl. Pak se ale dramaticky změnil trh, podmínky bank, prodejnost bytů stagnovala, „nějak se to zaseklo" a jejich byty dodnes nejsou prodány. Začátkem ro᠆ku 2010 se dostal do zoufalé situace. Neúspěšně zkoušel pod᠆nikat v plošné reklamě a v mytí aut v obchodním centru…

Opakoval, že když si půjčoval, věřil, že závazky dokáže splatit. Lhůty ve smlouvách mezi přáteli byly podle něho jen formální, aby věřitelé měli něco v ruce. Odmítl, že by je podváděl: šlo o půjčky do podnikání, všichni věděli, v čem, a projekty, na které půjčovali, taky nějak hodnotili, mínil.

Několik z poškozených vypovídalo už v únoru (podrobnosti Deník 27. 2.). Tak jeho někdejší spoluhráč a kamarád (36) potvrdil, že za půjčky ani nepožadoval nějaké záruky. Splatnost směnek mu prodlužoval, věřil mu, že projekty dobíhají a peníze budou. Závěrečná sjednocující pohledávka 9,8 milionu prý zahrnuje i očekávané zhodnocení investice, kompenzaci. Nic z toho mu obžalovaný neuhradil.
Od dalšího hokejisty (35) si pan Jaroslav půjčil na nespecifikovaný projekt 100 000 dolarů a později 250 000 Kč na týden na „odblokování jiného dluhu". Věřitel podle vlastních slov věděl, že obžalovanému půjčuje na developerské projekty, ale bylo to prý „na bázi přátelství" a nic nesepisovali. K trestnímu oznámení se připojil, aby se nějak domohl vrácení peněz. Že si Jaroslav půjčuje i od jiných, jim neřekl.

V úterý svědčil 45letý pan Miroslav. V druhé polovině roku 2009 poskytl obviněnému, jemu velice blízkému, k jeho žádostem postupně dvanáct nebo třináct půjček, které souvisely s realizací stavebních projektů. Byl si jistý jejich návratností, protože se dlužník pohyboval v prostředí úspěšných podnikatelů, které svědek rovněž dobře znal. Ujistil soud, že to byly půjčky mezi nimi, nebyly to investice do společností. Půjčoval z kamarádství, nechtěl na tom vydělat, prioritou pro něho byla očekávaná účast na dalších připravovaných projektech.

Pan Jaroslav chtěl po něm vždycky prostředky honem, třeba na úhradu nějaké faktury, třeba do příštího dne („Zaplatím, dostanu se k penězům a vrátím…"). Na co faktury konkrétně byly, vidět nechtěl. K připomínce, že půjčky poskytoval i poté, kdy ty první byly už po lhůtě splatnosti, svědek řekl, že teď to vypadá divně, ale tehdy že měli tak dobré vztahy, že ani nepomyslel na možný podvod. „Měl velké přesvědčovací, argumentační schopnosti," řekl svědek soudu. Napůjčoval mu celkem v hotovosti 5 931 000 Kč. Směnky a dohody o splatnosti zněly podle něho vždy na skutečně poskytnuté částky. Do žaloby nicméně zahrnul i nějaké penále, smluvní pokutu, aby dlužníka, který s ním přestal komunikovat, „popostrčil" k nějakému jednání.

Až na 1,7 milionu, které si pro tento účel sám půjčil, šlo o jeho vlastní prostředky. Na dotazy uvedl, po roce 1989 hrál do roku 2001 nebo 2002 fotbal v Německu, asi tak na úrovni našeho kraje, a při tom do roku 1997 tam ještě pracoval. Fotbalem si tak vydělal podle něho deset, dvanáct milionů korun. Měsíčně měl prý za fotbal 2800 marek, a asi stejnou částku za práci. Jeho náklady na živobytí byly minimální, do Německa dojížděl. Je svobodný, bezdětný, má sedm let staré auto…

Svědek odmítl obhajobu pana Jaroslava, že mu dluží jen 800 000. „Půjčil jsem mu to, co je uvedeno na směnkách, a nevrátil mi ani korunu," řekl. Obviněný uzavřel, že se pokusí pro něho ty peníze vydělat.

Další svědek, který kamarádovi obžalovanému půjčil 85 000 Kč nejdřív na dobu, až dlužník bude mít, s ním sepsal dohodu o uznání dluhu asi až po dvou letech, kdy prý slyšel, že pan Jaroslav je na tom špatně a chystá se za hranice. V občanském řízení dluh nevymáhal, k trestnímu stíhání se nepřipojil, protože má zato, že jsou to peníze beztak nevymožitelné…

Hlavní líčení je odročeno.

Autor: Vladimír Majer

17.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trabanty maďarských turistů v českobudějovické Krajinské ulici při výletě po Evropě. Vozy v dokonalém stavu budily velkou pozornost kolemjdoucích.
9

Bakelitová kavalerie připomněla proslulé vozidlo z NDR

Povodně 2002 - Třeboňsko.
14

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jiří Kněžíček: Svěrák mi říkal „pane lékárníku“

Slavonice – Ve filmu Po strništi bos nehrály jen slavonické děti.

Velice slibný výkon i výsledek, hokejisté Motoru zvítězili nad Kladnem 3:1

České Budějovice – V dalším z řady přípravných zápasů vyhráli hokejisté ČEZ Motoru po slibném výkonu nad svým soupeřem z WSM ligy Kladnem 3:1. Další zápas odehrají v úterý ve Strakonicích s extraligovou Plzní (17.30).

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Šumava - „Vážení cestující, pravidelný příjezd vlaku směr Černá v Pošumaví ve 12 hodin 40 minut. V zájmu své bezpečnosti se nepřibližujte ke kolejím,“ zní, do důsledku vzato, poněkud absurdní hlášení nádražního rozhlasu v Polné na Šumavě

Slavnosti se zúčastní i Přemysl Otakar II.

České Budějovice – Historické městské slavnosti se blíží. Na první ročník z předloňského roku navazují 1. a 2. září stejnojmenné České Budějovice Železné a zlaté.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení