Okresní soud v Písku měl za prokázané, že obžalovaná loni 2. června ve 21.40 hodiny poblíž jedné písecké restaurace řídila Škodu Favorit s alkoholem v krvi.

Paní Světlana se k jednání první instance nedostavila. V přípravném řízení uvedla, že ví, že byla zadržena, protože měla řídit, ale že si žádné řízení nepamatuje.

Zasahující policisté vypověděli, že tehdy zastavili vůz řízený podnapilým manželem obžalované, která jela s ním. Vyzvali ji proto, aby vůz zajistila.

A spatřili, že místo očekávaného uzamknutí auta si sedla na místo řidiče a jede sama…

Dräger ukázal v jejím dechu skoro pět gramů alkoholu na kilogram.

Při odběru krve ve 22 hodin měla 3,67 promile. Protože za hodinu se odbourá minimálně 0,12, měla tehdy za volantem tedy asi 3,8 promile.

Znalec u ní shledal závislost na alkoholu.

Okresní soud přihlédl k tomu, že kritického dne pod vlivem řídila jen krátkou dobu, a uložil jí trest v dolní třetině sazby – čtyři měsíce podmíněně na dva roky. Vyslovil jí také zákaz řízení na dobu tří let.

Prý neřídila

Paní Světlana se odvolala.

„Myslím, že to vůbec není pravda, manželovi policie hned odebrala klíčky, tak jsem jet nemohla,“ uvedla před krajským soudem. „Ve stavu, v jakém jsem byla, bych ani řídit nemohla.“

„Jak přijeli policisté, přijelo hned druhé auto a hned mě odvezli, to si matně pamatuji,“ přesvědčovala senát.

Ten ale nepřehlédl, že v přípravném řízení obviněná jednoznačně uvedla, že si nepamatuje ani to, co bylo následující den…

Že nejela, to prý podle paní Světlany dokazuje i to, že auto později našli na stejném místě, kde je policie zastavila. „Neřídila jsem, nemůžu si pomoct,“ řekla na závěr.

Krajský soud ale nepřesvědčila.

„Z důkazů je zřejmé, že obžalovaná vozidlem jela – není zjišťováno nic, co by snad mělo motivovat svědky policisty k jejímu křivému obvinění,“ řekl předseda senátu.

K argumentu paní Světlany o odebrání manželových klíčků poznamenal, že měla–li od policistů uloženo vůz zajistit, musela mít klíčky náhradní.

Rozhodnutí je pravomocné.