VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šlo předejít dramatu v domově?

České Budějovice - Před půlnocí 3. listopadu probodla v domově pro osoby se zdravotním postižením v Javorníku 19letá klientka spolubydlící.

8.6.2009
SDÍLEJ:

Ilona K. spáchala podle soudu vraždu ve stadiu pokusu, ale do vězení jít nemá. Rozsudek není v právní moci.Foto: Deník/ Václav Pancer

Napadená přežila, Iveta K. dostala podmíněný trest.

Událost vyvolává ovšem i otázku, zda tomu šlo předejít.

Bezprostředně před činem asi sotva, na osm desítek klientů, zhusta nevypočitatelných, sloužily v noci dvě ženy, sestra a ošetřovatelka.

Jenže jedné si ten večer Iveta K. stěžovala, že nechce být se svou sousedkou na pokoji.

Měla možnost něco udělat? Přemístit ji na jiný pokoj?

Zdálo se, že kompetenci k takovému rozhodnutí sestra měla. Otázkou ale zůstalo, zda bylo kam.

K žádostem o přestěhování jedna ze svědkyň poznamenala, že si přece klienti nemohou dupnout, to by se v domově neustále stěhovalo. Musejí se snažit dohodnout, řekla.

Varovné signály

Ženy spolu bydlely asi tři měsíce. Sestry registrovaly, že se hádaly, snad prý o ztrátu nějaké věci. Kladly jim na srdce, aby se nějak dohodly.

„Varovala jsem sestry, abych šla od ní pryč, nebo se něco stane,“ vypověděla obviněná. Varovala prý opakovaně i poškozenou.

Ilona K. předtím bydlela sama. Protože se sebepoškozovala, přestěhovali ji k ženě výrazně starší, v ústavu pobývající už patnáct let, třicet let zbavené způsobilosti k právním úkonům. A problémové ve vztahu k ostatním.

K přání Ilony K. se odstěhovat svědkyně řekla, že za ní přišla s tím, že chce bydlet s přítelem. „Neříkala, že nechce bydlet s poškozenou,“ uvedla sestra. Vysvětlila jí, že musí počkat, jak se jejich vztah vyvine. „Měli jsme signály, že je agresivní i na toho chlapce,“ dodala.

U onoho přítele byla obviněná kritického dne asi od 19 hodin až skoro do půlnoci, pouštěli si DVD s pohádkami. Chlapec ji pak doprovodil na její pokoj. „Zřejmě jak jsme mluvili, tak jsme spolubydlící vzbudili. Začala nadávat.“

Ilona jí prý v hádce řekla, že ji zakuchne.

„To říkala všem, všichni ji slyšeli říkat, že ji píchne. Hádali se hlavně kvůli tomu rádiu. Nikdo nemohl pochopit, že ji dali ke staré bábě,“ dodal svědek.

Nůž by klienti ústavu u sebe mít neměli, vedení má možnost prohlížet v jejich přítomnosti jejich osobní věci.

Domov ale není vězením, ubytovaní mohou vycházet, připomněla jedna ze sester.

Otázka péče

V léčebně, kde je dnes umístěna, se obžalované líbí podle vlastních slov víc než v domově. Ze zprávy lékaře vyplývá, že psychický stav dívky se výrazně lepší.

„Potřebuje evidentně zdravotnický personál ke zvládnutí své retardace,“ řekl předseda senátu dr. Daniel Prouza ve shodě ve závěry znalce z odvětví psychiatrie.

V té souvislosti zmínil přece jen jiné podmínky péče o klienty běžných ústavů pro osoby se zdravotním postižením, kde se personál v minimálním počtu stará jako v tomto případě o desítky lidí, z nichž většina je svým způsobem problémová.

„Mohou časem snad i trochu otupět a nevnímat výroky klientů s takovou vážností, jakou by někdy zasloužily – jako v tomto případě,“ naznačil dr. Prouza. Personál byl podle něho celou situací zaskočen. I v této okolnosti by se dala hledat odpověď na otázku, zda se událost v Domečku musela stát . . .

A zřejmě vše souvisí i s financemi, uvažuje soudce neformálně o příčinách. Víc peněz by umožnilo posílit stavy personálu, a tedy zkvalitnit, zintenzivnit práci s klienty.

Samostatnou otázkou pak podle dr. Prouzy ovšem zůstávají pravomoci personálu takových zařízení, dnes spíše značně okleštěné.

Výjimečně mírně

Každopádně krajský soud už na věci nic napravit nemohl.

Minulý pátek uložil Iloně K. nepravomocně podmíněný trest na maximálně možnou zkušební dobu s dohledem. Obžalovaná se také musí podrobit psychiatrickému léčení ústavní formou.

Výjimečně nízký postih byl dán osobou obžalované, neboť čin spáchala ve stavu vyvolaném duševní poruchou.

„Soud zohlednil doporučení znalce, že trest odnětí svobody by měl na obžalovanou vzhledem k jejímu duševnímu stavu negativní následky v podobě možného rozvoje trvalého onemocnění,“ dodal dr. Prouza.

„Takový trest s výkonem ve věznici by tak byl kontraproduktivní a nesplnil by význam ani účel.“

Autor: Radek Gális

8.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové.
30

Přímý souboj o post lídra se chvílemi měnil v exhibici

Energetici spolu s lesníky nají plno práce u spadlých drátů před Žďárem.
118

Bouřka odstřihla od elektřiny tisíce domácností

Ztratily se děti. Našly je kamery

České Budějovice – Obsluha městského kamerového systému vypátrala v sobotu pohřešované děti.

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

Český Krumlov/ROZHOVOR/ - Režisér filmu Václav Malhour, který před několika dny natáčel v Českém Krumlově další záběry do filmu Nabarvené ptáče, říká, že už je v Českém Krumlově pomalu jako doma.

OBRAZEM: Už na Novohradsku rostou

Českobudějovicko - Stovky hub našli Vladimír Kumpoch a Iveta Zuklínová z Českých Budějovic,v okolí rybníka Žár na Novohradsku.

Rajčata si na sluníčku libují, jabloně trápí sucho

Českobudějovicko - Počasí letos ukazuje zahrádkářům dvojí tvář. Prospívá, ale i škodí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení